Kącik terapii pedagogicznej część 6

Drodzy Rodzice!

Staje się coraz cieplej, możemy coraz więcej… A zatem zachęcam do aktywnego spędzania czasu na dworze.

Dzieciństwo to magiczny czas, który powinien upływać pod znakiem niekończących się, beztroskich zabaw. Harce, hulanki, swawole na świeżym powietrzu to najlepsza forma aktywności ruchowej dla dzieci. Gdy do tego dorzucimy wspierające rozwój, odpowiednio dobrane zabawki zyskujemy zestaw doskonały.

Zabawy ruchowe mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Dotlenianie, słońce, światło i ruch polepszają ogólne funkcjonowanie naszych pociech. Codzienne spacery są świetną nauką radzenia sobie ze zmiennymi temperaturami, co bez wątpienia ma wpływ na wzmocnienie odporności organizmu i zapobieganie przeziębieniom. Ponadto, zabawy na świeżym powietrzu pobudzają rozwój serca, mięśni oraz płuc, zaostrzają apetyt, a nawet zapobiegają alergii i związanej z nią astmie. Częste przebywanie na dworze, szczególnie w słoneczne dni, pobudza wytwarzanie witaminy D w organizmie, a to z kolei ma pozytywny wpływ na mocne kości i zęby dziecka. Oprócz korzyści zdrowotnych, zabawy na świeżym powietrzu oddziałują zbawiennie na rozwój psychofizyczny. Dzięki dużej liczbie bodźców i doznań, nawet zwykły spacer może stać się pożyteczną atrakcją dla dziecka. U malucha, który spędza aktywnie czas na dworze, wyostrza się zmysł poznawczy, poprawia się koordynacja ruchowa i kondycja, rozwija się wyobraźnia, a podczas zabaw zespołowych, dzieci uczą się zdrowej rywalizacji. Kontakt z rówieśnikami jest bardzo ważny na każdym etapie rozwoju.

Zatem co możemy robić na dworze? Oto kilka propozycji:

  • jazda na rowerze,
  • zabawa w chowanego,
  • berek,
  • ciuciubabka,
  • raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy,
  • tor przeszkód, np. na placu zabaw,
  • zabawa w ciepło – zimno,
  • zabawy z piłką,
  • skakanki i gumy do skakania,
  • gra w klasy,
  • zabawy w piaskownicy,
  • zabawy podczas prac ogrodowych (np. grabienie trawy),
  • puszczanie latawca.

Hamaki, huśtawki i trampoliny to doskonałe propozycje dla żywiołowych dzieci. Podczas bujania się i skakania mogą spożytkować nadmiar energii, ale też poprawić swoją kondycję i koordynację ruchową. Dodatkowo, hamak to świetne miejsce do odpoczynku i zebrania sił przed dalszą aktywną zabawą.

Rodzicu, warto pamiętać, że nie ma nic przyjemniejszego niż bycie wzorem dla własnego dziecka. Dzieci uczą się głównie przez modelowanie, czyli przez obserwowanie otaczającego je świata. Zatem najlepszym sposobem na zakrzewienie w dziecku upodobania do aktywnego spędzania czasu jest wspólny, rodzinny udział w proponowanych zabawach. Zachowanie rodziców jest dla dzieci inspiracją do podejmowania własnych działań. Jak wiadomo, aktywni rodzice wychowują aktywne dzieci. Bezsprzecznym atutem aktywności na świeżym powietrzu jest pogłębianie relacji rodzic-dziecko, wzmacnianie więzi rodzinnych. Spędzając razem czas, a nie „obok siebie”, bez zbędnej technologii, mamy wreszcie czas na rozmowy i słuchanie siebie nawzajem. Wspólne spędzanie czasu wolnego, aktywnie i na świeżym powietrzu, buduje relacje rodzinne, sprawia, że wzrasta w nas poczucie bezpieczeństwa i przynależności do rodziny oraz identyfikacji z nią. Może być także świetnym sposobem na oswajanie różnych, nowych emocji, budowanie pewności siebie. Spędzając czas razem, dzielimy się doświadczeniami i kolekcjonujemy wspólne przeżycia.