Powrót do przedszkola po przerwie

Drodzy rodzice!

W najbliższy poniedziałek niektóre maluchy wrócą do naszego Przedszkola. Odbędzie się to po długiej przerwie i na zasadach odmiennych niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Ważne jest żeby w jak największym stopniu ułatwić dzieciom (i sobie) ten moment. O czym warto pamiętać?

Sugeruję żeby odpowiednio wcześniej poinformować malucha o tym, że wraca do przedszkola. Czasami działając w dobrej wierze mówimy dziecku o czymś, co go czeka na ostatnią chwilę, co zazwyczaj przynosi skutki odmienne od zamierzonych. Mało kto lubi być zaskakiwany. Wskazane byłoby opisać dziecku jak mniej więcej wyglądać będzie obecna rzeczywistość przedszkolna. Bez oceny i interpretacji, jedynie mówiąc o tym, co do czego macie Państwo wiedzę np. że grupy będą mniejsze niż dotychczas. Zachęcam też do odpowiadania na wszystkie pytania dziecka, ale tylko zgodnie z prawdą. Jeżeli co do jakiegoś aspektu nie są Państwo pewni to po prostu można o tym powiedzieć dziecku i zapewnić je (jeżeli jest to możliwe do zrealizowania), że się tego dowiemy (co oczywiście robimy). Ogromne znaczenie dla dziecka ma nastawienie rodzica do każdej sytuacji i nie inaczej jest w tym przypadku. Warto zatem nie popadać w skrajności, a w miejsce ewentualnej niepewności wprowadzić ciekawości. Dziecko może okazywać różne emocje, od radości po smutek czy złość. Ważne jest żeby każdej z nich okazać zrozumienie i jej nie bagatelizować, nie próbować na siłę zmieniać. Niezmiernie istotne jest, jak zawsze, wsparcie i bliskość rodzica.

Sugestie, które opisałam powyżej są ogólne i chociaż w dużym stopniu uniwersalne, to każdy z Państwa musi ocenić, co jest najlepsze dla dziecka. To rodzic ma największą wiedzę co do tego jak funkcjonuje jego pociecha i zachęcam, by nad tą wiedzą się pochylić i wykorzystać w jak największym stopniu. Wierzę w udany start i trzymam kciuki za Państwa i przedszkolaki! 🙂