Kącik terapii pedagogicznej część 8

MOTORYKA MAŁA

 

Motoryka mała to nic innego jak sprawność dłoni i paluszków dziecka.

Właściwa motoryka małej ręki jest niezwykle ważna – bez niej nie można mówić o tym, że rozwój ruchowy dziecka przebiega prawidłowo.  Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka. Jeśli przebiega bez zakłóceń jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Motoryka nie jest dana nam z urodzeniem. Musimy ją wykształcać poprzez nieustanny, swobodny ruch i działania sterowane, dzięki którym poprawia się sprawność ruchowa ciała.

15 zajęć i zabaw usprawniających rozwój dłoni i motoryki małej

 

Takie zabawy i zajęcie tak naprawdę można wykonywać codziennie, od nas zależy jak często będziemy organizowali je dziecku.

 

1 Na początek coś, co dzieci wręcz uwielbiają na samym początku to malowanie, rysowanie lub zwyczajne bazgranie na arkuszach papieru. Miękkie kredki, kredki ołówkowe, ołówki, flamastry, od tego warto zaczynać. Polecam papier z rolki, sprawdza się idealnie.

2 Malowanie rękami, ulubiona  zabawa dzieci.  Kolejnym etapem rozwoju jest malowanie farbami i zamalowywanie dużych powierzchni przy użyciu pędzla.

3 Samodzielne ubieranie się, próby zakładania skarpet, ubrań to doskonałe ćwiczenie motoryczne u dzieci.

4 Kolorowanie i zamalowywanie obrazków w książeczkach do malowania, na wydrukach z komputera lub odrysowanych szablonach. Zamalowanie gotowych wzorów, postaci, kształtów pozwala dziecku wyćwiczyć dłoń.

5  Obrysowywanie szablonów, rysowanie po śladzie, kalkowanie obrazków. Zabawa w pisanie po śladzie, rysowanie szlaczków w książeczkach.

6 Cięcie nożyczkami i żmudna nauka wycinania, w późniejszej kolejności cięcie po linii wycinanie konkretnych kształtów. Początki są trudne ale warto poświęcić czas na takie zajęcia z dzieckiem

7 Lepienie, ugniatanie, wyklejanie z plasteliny, modeliny lub innych mas plastycznych.

8 Stemplowanie i dziurkowanie .Nie wiem, czemu dzieciakom te zajęcia się aż tak bardzo podobają.  Polecam gotowe stempelki, choć doskonale sprawdzą się takie zrobione samodzielnie np. z ziemniaka.

9 Wszelkiego rodzaju nawlekanie koralików, makaronu, guzików czy przewlekanie sznurowadeł. Polecam zabawy z gotowymi szablonami lub takimi, które można zrobić samodzielnie przy użyciu sztywnej tektury, dziurkacza i sznurówek,

10 Ugniatanie kulek ze zużytych gazet lub niepotrzebnych kartek papieru to doskonała i darmowa metoda ćwiczenia dziecięcych dłoni. Najpierw dziecko robi kulkę z gazety, a potem musi papier dokładnie wyprostować i tak kilka minut na zmianę.

11 Zawiązywanie sznureczków, zapinanie guzików i suwaków. Samodzielność przede wszystkim, to doskonały czas na próby samodzielnego ubierania.

12 Rysowanie po ziemi długim patykiem, rysowanie kredą po chodnikach,oj, kto z nas nie zna tych zabaw z dzieciństwa? Jak widzicie niby prosta zabawa a doskonale wpływa na rozwój dziecięcych dłoni? Doskonałe zajęcie podczas spacerów.

13 Przesypywanie ziaren, kaszy makaronu lub innych. Zanurzanie dłoni w misce z kaszą, fasolą, grochem, i innymi ziarnami to rewelacyjna gimnastyka dla ręki.

14 Zabawa z klamerkami w rozwieszanie prania. Wystarczy rozwiesić dziecku kawałek sznurka, dać zestaw klamerek i gotowe. Rewelacyjne ćwiczenie już dla dwu-trzy latków. Wystarczy pozwolić zapinać klamerki na osłonce od kwiatka, w zadaniu tym chodzi o nacisk paluszków.

15 Zabawy z piłką, kozłowanie, łapanie małej piłki do tenisa, zgniatanie miękkiej, małej  piłki, zabawy z piłką są doskonałym ćwiczeniem dłoni.