Kącik psychologiczny część 9

O macierzyństwie słów kilka

 

Dziś kilka słów o Mamach wspaniałych, kochanych, dzielnych i mądrych,   a przede wszystkim kochających swoje dzieci najbardziej na świecie. Ich trud, zwyczajna i codzienna praca włożona w wychowanie dzieci oraz  w troskę o dom właśnie dziś mają okazję być docenione. Macierzyństwo zmienia wszystko, jest wielkim darem i zadaniem ale przede wszystkim wielkim szczęściem.

Dziś każdej mamie w swoje święto zrobi się cieplej na sercu, a w oku zakręci się łza wzruszenia gdy dostanie narysowaną przez dziecko laurkę, kwiatka czy jakiś drobiazg, gdy dziecko przytuli się, złoży życzenia, powie „kocham Cię mamo” lub wyrazi w jakikolwiek sposób swoja dziecięcą miłość. Dzień mamy to czasem chwila  kiedy ze wzruszeniem wspomina się różne momenty związane z macierzyństwem, czas szybko płynie, a dzieci tak szybko rosną..

Już czas noszenia maleństwa pod sercem był wyjątkowy, potem pojawienie się  dziecka na świecie, które na zawsze zmieniło życie mamy i całej rodziny. Trudy  i radości macierzyństwa, nieprzespane noce, gdy maleństwo budziło się często na karmienie, jego płacz, który domagał się utulenia, ale też pierwszy uśmiech, maleńka rączka ufnie wtulona w naszą dłoń, kiedy ostrożnie stawiało pierwsze kroki, w końcu pierwszy raz kiedy powiedziało MAMA.

Kolejne wspomnienia to kolejne etapy życia dziecka, kiedy otucha i dobre słowo mamy było największym oparciem, bo przyszedł czas pójścia do żłobka czy przedszkola  związany z rozstaniem z ukochaną mamą. Był to też czas nowych doświadczeń, pierwszych przyjaźni dziecka ,wspólnych zabaw z innymi dziećmi, harców na placu zabaw, zwyczajnych codziennych chwil. Ile razy mamę rozpierała duma z postępów dziecka, gdy nauczyło się wierszyka, piosenki, wystąpiło w przedstawieniu. I ten uśmiech na jej twarzy, gdy zobaczyła własny zabawny portret narysowany niezdarnie ale przecież z takim wysiłkiem przez własne dziecko.   To nic, że włosy narysowało na fioletowo przecież jest najpiękniejszy na świecie.

Jak na fotografiach wyryte w pamięci wspomnienia wspólnych zabaw z dzieckiem, spacer po lesie, kolejne urodziny, chwile czułości, kołysanki śpiewane przed snem, czytanie bajek. Pierwsze utracone zęby mleczne, nauka różnych rzeczy np. jazdy na rowerze, wspólne podróże i ten zachwyt nad światem, nawet nad małą biedronką, kiedy uczyłyśmy się patrzeć oczami małego dziecka i to było tak jak by się odkrywało świat na nowo.

Macierzyństwo to jednak nie same zachwyty to też cierpliwe  znoszenie okresów buntu dziecka ,trudne rozmowy, tłumaczenie po raz kolejny po co i dlaczego coś robić lub czegoś nie robić, odpowiadanie na setki pytań zaczynających się od ”mamo a dlaczego…?”wymaganie, rozwiązywanie konfliktów między ,rodzeństwem. Codzienność mam to lepsze i gorsze dni, sukcesy i porażki, dzielenie  radości i drobnych smuteczków.

Macierzyństwo niesie dużo radości ale i dużo wysiłku, wymaga pokładów cierpliwości i sił, których tak po ludzku nierzadko już brakuje, a tu sok się dziecku znowu wylał i trzeba sprzątać od nowa, zabawki piętrzą się, a malucha trzeba przebrać i umyć bo właśnie wysmarował się czekoladą…

Jak ważna jesteś mamo i twoja codzienna obecność. Czy doceniasz samą siebie?

Czy nie jesteś dla siebie często zbyt surowa, a wymagania które sobie stawiasz zbyt wygórowane? Macierzyństwo wymaga przewartościowania życia, dostrzegania tego co najważniejsze, tego co jest sprawą priorytetową, na inne sprawy trzeba po prostu machnąć ręką.

W psychologii mówi się o byciu wystarczająco dobrym rodzicem i to wystarczy by wychować mądrego, wrażliwego człowieka. Nie ma ideałów, każdy popełnia mniejsze lub większe błędy. Czasem trzeba dziecko po prostu przeprosić kiedy coś nam nie wyszło, poniosły emocje i zareagowałyśmy zbyt nerwowo. Dziecko wybacza, kocha bezwarunkowo, nawet kiedy zdarzają nam się drobne błędy dla niego i tak jesteś najwspanialsza mamo, najlepsza i najważniejsza na całym świecie. Może właśnie dziś warto o tym pomyśleć i docenić samą siebie za swój trud, uszanować swoja pracę, poczuć dumę z tego ,że jesteś mamą. Droga mamo niezależnie od tego co przygotują dla Ciebie najbliżsi sama też zrób dla siebie coś miłego, zrelaksuj się zrób sobie prezent, może jest coś o czym marzyłaś, a odkładałaś bo potrzeby dzieci były ważniejsze. Wspaniałego Dnia Matki!

.