Kącik logopedyczny część 6

Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice!

Przygotowałyśmy piątą część ćwiczeń logopedycznych w ramach kącika logopedycznego.

Na ten tydzień mamy dla Państwa ćwiczenia logopedyczne o tematyce rodziny.

Maj i czerwiec obfitują w rodzinne święta. 15 maja – Dzień Rodziny, potem Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca. Zapraszamy do ćwiczeń, które nie tylko uświadomią, jak ważna jest rodzina i relacje wewnątrz niej, ale także przypomną o ważnych świętach i dadzą dodatkowo możliwość poćwiczenia różnych umiejętności.

1. Historyjka obrazkowa – Rodzina

historyjka-obrazkowa-47

– przeznaczona jest dla młodszych dzieci

– pokazuje właściwą kolejność zdarzeń

– zadaniem dziecka jest opowiedzieć, co się wydarzyło i (z pomocą dorosłego) wymyślić  tytuł historyjki. Może również użyć swojej wyobraźni, by wymyślić to, czego historyjka nie pokazuje: co mogło się dziać wcześniej i co stało się potem.

– dodatkowo, możemy pociąć historyjkę na poszczególne części i wymieszać je, a następnie poprosić dziecko, by ułożyło obrazki według właściwej kolejności zdarzeń.

Wersja B

historyjka-obrazkowa-47b.pdf 2

– przeznaczona dla starszych przedszkolaków

– przedstawia zdarzenia NIE po kolei

– zadaniem dziecka jest przyjrzeć się obrazkom i ustalić właściwą kolejność zdarzeń, oznaczając ją cyferkami od 1 do 4 w rogach obrazków. Następnie może opowiedzieć całą historyjkę i wymyślić dla niej tytuł. Może również użyć swojej wyobraźni, by wymyślić to, czego historyjka nie pokazuje: co mogło się dziać wcześniej i co stało się potem.

Możesz wybrać wersję odpowiednią dla wieku dziecka lub stosować wersje naprzemiennie, w celu urozmaicenia zadań. Obie wersje są tak przygotowane, by dziecko mogło pokolorować obrazki – przed wykonaniem ćwiczenia lub po jego zakończeniu.

1. Obrazek – obrazek Mama odprowadza mnie do przedszkola

Wspólnie z dzieckiem opowiadamy co znajduje się na obrazku. Możemy również utworzyć ciekawą historyjkę dotyczącą obrazka.

1. Obrazki do wydruku Onomatopeje

mem-onomatopeje 1

mem-onomatopeje 2

mem-onomatopeje-3

Zestaw przedstawia słowa dźwiękonaśladowcze.

1. Obrazki do wydruku – GŁOSKI CISZĄCE (PDF)

mem-gloski-ciszace-1

mem-gloski-ciszace-2

mem-gloski-ciszace-3

mem-gloski-ciszace-4

Zestaw służy do ćwiczenia wymowy słów zawierających głoski ciszące (ś/si, ź/zi, ć/ci i dź/dzi).

1. Sekwencje czynności – DZIEŃ MATKI

sekwencje-czynnosci- dzien matki 1

sekwencje-czynnosci-dzien matki 2

Na każdym arkuszu znajdują się dwie ilustracje. Po wycięciu obrazków z całego zestawu należy je wymieszać i poprosić dziecko o ułożenie ich we właściwej kolejności.

1. Na sam koniec dla Państwa, porada logopedyczna dotycząca wpływu ćwiczeń manualnych na rozwój mowy.

Powodzenia dla wszystkich dzieci! A na efekty Waszych wyzwań oraz ćwiczeń z niecierpliwością czekamy. Zdjęcia można dalej wysyłać pod adres mailowy: weronik.krysztofiak@gmail.com