Warsztaty medyczne ” Pierwsza pomoc przedmedyczna”

W ramach projektów unijnych „Moje Przedszkole na Kujawskiej oraz Ostrowskie Maluchy nowe miejsca wychowania przedszkolnego w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy  „Mały ratownik”.

Warsztaty medyczne pt. „Pierwsza pomoc przedmeczna” przeprowadził pan Wojciech Kornaszewski – ratownik medyczny.
Przedstawił przedszkolakom wiedzą teoretyczną oraz praktyczną, m.in. w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. wychłodzenia, przegrzania, skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności, zatrucia, czy złamania. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom miś”, na którym uczyły się podstaw reanimacji.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone w profesjonalny sposób i każdy przedszkolak chętnie brał w nich udział.

Na zakończenie warsztatów medycznych każdy uczestnik otrzymał apteczkę pierwszej pomocy, kolorowanki tematyczne, dyplom i pelerynę „Małego ratownika”. Dodatkowo w ramach dalszej kontynuacji warsztatu   dnia 29.10.19r. zaplanowany jest przyjazd ambulansu medycznego.