Kącik terapii pedagogicznej część 9

Drodzy Rodzice!

Przed Nami wyjątkowe Święta w roku- Dzień Mamy i Dzień Dziecka. Tym razem mam wyjątkowe zadanie dla MamJ

Otóż Drogie Mamy- zachęcam Was do napisania listu do swojego dziecka. Proszę sobie wyobrazić swojego syna lub córkę za kilkanaście lat, kiedy żyje już na własny rachunek, popełnia pierwsze poważne błędy dorosłości i przeżywa swoje pierwsze rozczarowania – miłością, studiami, czy pracą. W tych trudnych chwilach sięga po lekko wymiętą, poszarzałą kartkę, na której charakterem pisma Mamy zapisanych jest kilkanaście słów pełnych miłości, dumy i wiary w szczęśliwy los.

Pisząc do dziecka nie należy się przejmować tak bardzo używanym słownictwem czy płynnością zdań. Najważniejsze to pisać prosto z serca, pisać to, co czujemy, co porusza, co chcemy zachować w pamięci. Podkreślajmy wyjątkowość swojego dziecka, wspominajmy o jego silnych stronach, zwracajmy także uwagę na posiadane przez nie talenty i predyspozycje. Kto wie, może kiedyś takie zapiski przypomną mu, co lubił robić w dzieciństwie i może pomoże mu to w podjęciu decyzji dotyczącej jego dalszej kariery zawodowej? W listach zachęcajmy dziecko do podążania za marzeniami i za głosem serca, do robienia tego, co je uszczęśliwia. Podkreślajmy też swoją akceptację dla tego, kim jest, bezwarunkową miłość, której czasem trudno dojść do głosu w emocjonujących dyskusjach o rozmijaniu się naszych oczekiwań. Piszmy, że kochamy, nie bójmy się powtarzać tego słowa tyle razy, ile się da. Jeżeli możemy, piszmy ręcznie. “Kocham Cię” napisane Maminym charakterem pisma będzie pamiątką i talizmanem, który Twoje dziecko zachowa na całe życie.

Zachęcam z całego serca do stworzenia pamiątki, która będzie towarzyszyła dziecku przez całe Jego życie.

Wszystkiego najlepszego dla Mam, dużo sił i cierpliwości na każdy dzień.