Przedszkole Publiczne nr 11 "CALINECZKA"

Warsztaty szkoleniowe „Dziecko autystyczne w grupie przedszkolnej” - marzec 2016 r.

             Publiczne Przedszkole nr 11 im. ”Calineczki” w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Wolności 8  już od wielu lat jest otwarte na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami. W roku szkolnym 2015/2016 do 5 oddziałów integracyjnych uczęszcza ogółem 20 dzieci  z różnym rodzajem niepełnosprawności, w tym 7 ze spektrum autyzmu.  W związku ze wzrastającą liczbą urodzeń dzieci ze spektrum autyzmu w Polsce, a tym samym na terenie naszego miasta  istnieje potrzeba zdobywania wiedzy na temat autyzmu wśród nauczycieli.  W dniach 10-11 marca w przedszkolu zorganizowano warsztaty szkoleniowe na temat „Dziecko autystyczne w grupie przedszkolnej”, podczas, których nauczyciele pracujący w przedszkolu z dziećmi autystycznymi podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Organizatorem całego przedsięwzięcia była Pani Renata Zielińska, dyrektor przedszkola. W warsztatach uczestniczyło 59 nauczycielek z przedszkoli ostrowskich i z gminy Ostrów Wielkopolski. Czym jest autyzm, spektrum autyzmu- objawy i przyczyny  oraz klasyfikację Całościowych Zaburzeń Rozwoju wg ICD-10 w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła Aleksandra Rudolf. Z kolei na pytania: Jak rozpoznać potrzeby i możliwości dziecka autystycznego;  jak wprowadzić dziecko do grupy;  jak przygotować dzieci zdrowe do obcowania z dzieckiem autystycznym oraz jak współpracować z  rodzicami dziecka autystycznego;  udzieliły odpowiedzi nauczycielki z wieloletnim  doświadczeniem  Małgorzata Olejniczak- Hyla i Hanna Ograbek. Podczas szkolenia spróbowano zrozumieć sposób odczuwania świata przez osoby z autyzmem poprzez samodzielne wykonanie szeregu ćwiczeń. Prowadzące warsztaty nauczycielki zaprezentowały własnoręcznie wykonane pomoce do pracy indywidualnej (przybory  i materiały doskonalące motorykę dużą, ze szczególnym uwzględnieniem  zmysłu równowagi, kształtujące motorykę małą, stymulację polisensoryczną, koordynację wzrokowo- ruchową,  pamięć i uwagę).  Przedstawiono również książki  z przedszkolnej biblioteki  omawiające tematykę autyzmu i praktyczne porady. Na zakończenie zebrani nauczyciele otrzymali pakiet metodycznych materiałów przydatnych do organizacji  i codziennej pracy  z dzieckiem autystycznym. Uczestniczki warsztatów doceniły trud codziennej pracy z dziećmi autystycznymi oraz serdecznie podziękowały za cenne wskazówki i rozwiązania praktyczne.  

 

Szukanie

akademia_aquafresh kubusiowi_przyjaciele_natury program_edukacji_antynikotynowej cała_polska_czyta_dzieciom
wole_wode akademia_zdrowego_przedszkolaka

UWAGA! Nasza witryna używa plików cookies (ciasteczek).

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Czytaj więcej…

Akceptuję