Przedszkole Publiczne nr 11 "CALINECZKA"

Otwarcie Salki Sensoryczno - Motorycznej 01.06.2015 r.

  Dnia 1 czerwca 2015 roku w Publicznym Przedszkolu nr 11 im. „Calineczki” w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste otwarcie Salki Sensoryczno- Motorycznej.  Wyposażenie salki zostało sfinansowane przez Stowarzyszenie „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Pani dyrektor Renata Zielińska rozpoczynając uroczystość powitała przybyłych gości w składzie: panią Prezydent Ewę Matecką, pana  Pawła Rajskiego prezesa Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”, pana Andrzeja Leraczyka wiceprezesa stowarzyszenia, pana Pawła Maleszkę skarbnika stowarzyszenia, pana Zbigniewa Wośko sekretarza stowarzyszenia, panią Bożenę Szczepaniak księgową stowarzyszenia oraz członków stowarzyszenia pana Adama Wasielę. Podczas wygłoszonej przemowy pani dyrektor zaznaczyła, że już nie po raz pierwszy Stowarzyszenie „Ostrowianie dzieciom Specjalnej Troski” pomaga dzieciom niepełnosprawnym uczęszczającym do naszego przedszkola. W maju 2012 roku przedszkole otrzymało od stowarzyszenia basen z piłeczkami, schody oraz platformę, a sprzęt znajduje się obecnie w salce rekreacyjnej służy nie tylko dzieciom niepełnosprawnym, ale wszystkim naszym przedszkolakom. Od tego czasu minęły zaledwie trzy lata i z dwóch oddziałów integracyjnych powstało pięć, z czego jeden jest pięciogodzinny i cztery oddziały dziesięciogodzinne. Obecnie do przedszkola uczęszcza dwadzieścia dwoje dzieci niepełnosprawnych, z którymi pracuje ośmioro oligofrenopedagogów oraz specjaliści: logopeda, pedagog, psycholog i rehabilitant. Otwarcie salki sensoryczno- motorycznej to kolejne duże przedsięwzięcie, przedszkole mogło zakupić sprzęt za łączną kwotę 7917, 40 zł, którą otrzymało od Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom specjalnej Troski”.

Całą uroczystość prowadziła pani Katarzyna Motyl. Dzieci z grupy integracyjnej specjalnie na tą okazję przygotowały przedstawienie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” i trzeba przyznać, że mali aktorzy zagrali wyśmienicie. Oprócz gorących oklasków otrzymali także od stowarzyszenia prezenty z okazji Dnia Dziecka. Przed samym otwarciem salki nastąpiła jeszcze prezentacja multimedialna, w której pani pedagog Wioleta Skowrońska oraz pan rehabilitant Piotr Duczmal omówili zastosowanie nowych urządzeń :

Ogród zmysłów

Zestaw składa się z 5 odpowiednio modelowanych desek z drewna bukowego (grzęda, z kulkami, z półwałkiem, korytko i kratka). Ogród zmysłów pobudza zmysł dotyku, słuchu i równowagi, wspomaga zręczność  oraz koncentrację.

Przesuwanka drzewo duże

Przesuwanka ćwiczy sprawność dłoni dziecka, umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów, a także doskonali umiejętność koncentracji uwagi. Uczy określania kierunków (prawo- lewo, góra- dół) oraz rozwija wyobraźnię dziecka.

Gruszka mała zielona

Miękka i wygodna gruszka dzięki swojemu wypełnieniu doskonale przystosowuje się do kształtu ciała, a przemieszczający się granulat powoduje delikatny masaż, który wpływa na dziecko relaksująco i odprężająco oraz dostarcza sensorycznych wrażeń.

Podświetlany stół A3

Bezpieczny, specjalny blat służy do podświetlania różnych obiektów. Światło, które pada od dołu na położone na blacie elementy stymuluje zmysł wzroku i zachęca do manipulowania rozłożonymi na nim przedmiotami.

Drabinka gimnastyczna

Wspinanie się na drabinkach wpływa skutecznie na poprawę koordynacji wzrokowo- ruchowej, poprawia napięcie mięśniowe, rozwija umiejętność planowania ruchu.

Mały zestaw do sortowania

Zestaw składa się figur geometrycznych o różnej kolorystyce, pałeczek oraz drewnianych listewek z wzorem do układania. Ćwiczenia z wykorzystaniem kolorowych, drewnianych elementów rozwijają umiejętności motoryczne.

Interaktywna kolumna wodna z pilotem

Bulgocąca kolumna wodna oraz zmieniające się kolory poprzez swoje działanie dostarczają wielu nowych bodźców wzrokowych, słuchowych oraz pobudzają wyobraźnię i  koncentrują wzrok.

Duża piaskownica wraz z piaskiem (polimer) i foremkami

Terapia przy użyciu piasku jest źródłem różnorodnych bodźców jakich możemy dostarczyć receptorom rozmieszczonym na skórze. Piasek łatwo poddaje się modelowaniu. Zabawy piaskiem ćwiczą precyzyjne ruchy dłoni, kreślenie znaków, a co za tym idzie trening koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Po prezentacji nadszedł najważniejszy moment spotkania- uroczyste otwarcie salki i przecięcie wstęgi, do którego pan Paweł Rajski prezes Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski” zaprosił dzieci z naszego przedszkola. Dzieci wraz z panią dyrektor wręczyły podziękowanie oraz kwiaty dla Stowarzyszenia, każdy gość otrzymał własnoręcznie wykonany kwiatek oraz broszurę informacyjną, w której znajdowały się zdjęcia nabytego sprzętu wraz z opisem. 

Szukanie

akademia_aquafresh kubusiowi_przyjaciele_natury program_edukacji_antynikotynowej cała_polska_czyta_dzieciom
wole_wode akademia_zdrowego_przedszkolaka

UWAGA! Nasza witryna używa plików cookies (ciasteczek).

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Czytaj więcej…

Akceptuję