Przedszkole Publiczne nr 11 "CALINECZKA"

"Skarpetki nie do pary" 20.03.2015 r.

„Skarpetki nie do pary”

W Naszym przedszkolu już 20 marca zrobiło się bardzo kolorowo. Wszystkie dzieci, pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy przedszkola i rodzice  założyli 2 różne, kolorowe skarpetki nie do pary.  

  Dlaczego? Jest to gest solidarności z osobami z zespołem Downa, ponieważ 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku, a od kilku lat odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 nie jest też przypadkowa, związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu u osób z zespołem Downa. Natomiast kolorowe skarpetki, które tego dnia zakładamy są wyrazem tolerancji - mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Skarpetki nie do pary symbolizują z kolei niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednocześnie pokazują, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia ludźmi. Do Naszego przedszkola uczęszczają również dzieci z Zespołem Downa. Do włączenia się do akcji założenia kolorowych skarpetek nie do pary, zachęcał  plakat oraz broszurki dla każdej rodziny. W tym niezwykłym dniu dzieci z każdej grupy zapoznały się z krótkim opowiadaniem o chłopcu z Zespołem Downa.  Każde dziecko otrzymało kontur skarpetki, którą miało ozdobić dowolną techniką. Wszystkie kolorowe skarpety zostały umieszczone na gazetkach. Nad przebiegiem akcji w przedszkolu czuwała nauczycielka pani Katarzyna Motyl.

  Dzieci z Zespołem Downa chodzące do  przedszkola są radosne, uśmiechnięte i bardzo lubiane przez inne dzieci.  Dzieci te również mają swoje potrzeby, nadzieje i marzenia, jeśli my dorośli nauczymy się je dostrzegać i spełniać, dziecko będzie w pełni szczęśliwe.

  Według statystyk w Polsce jest ok. 64 tys. osób z zespołem Downa. Osoby zainteresowane zachęcamy do zapoznania się ze stroną: www.bardziejkochani.pl. 

Szukanie

akademia_aquafresh kubusiowi_przyjaciele_natury program_edukacji_antynikotynowej cała_polska_czyta_dzieciom
wole_wode akademia_zdrowego_przedszkolaka

UWAGA! Nasza witryna używa plików cookies (ciasteczek).

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Czytaj więcej…

Akceptuję