Przedszkole Publiczne nr 11 "CALINECZKA"

Filtr
 • Zajączek wielkanocny 28.03.2018r.

  W środę 28 marca dzieci odwiedził „Zajączek wielkanocny”. Dzieci miło i serdecznie przyjęły Zajączka. Każda grupa zaśpiewała piosenkę wielkanocną lub zarecytowała wierszyk o tematyce wielkanocnej. Zajączek bawił się wspólnie z przedszkolakami: rozwiązywał zagadki, układał domino, biegał i skakał. Następnie dzieci wraz z Zajączkiem i nauczycielkami szukały swoich koszyczków, w których znalazły się pyszne smakołyki i drobne upominki. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z nauczycielkami zrobiły sobie wspólne zdjęcie z Zajączkiem.

  grupa I

  grupa II

  grupa III

  grupa IV

  grupa V

  grupa VI

  grupa VII

   

  Migające przedszkolaki - Święta wielkanocne

  https://youtu.be/CO0eoTtARtU

   

 • Kreatywne przedszkole 20.03-27.03.2018r.

  Od 20 marca 2018 roku rozpoczęła się kolejny raz realizacja programu "Kreatywne przedszkole" czyli przedszkole bez zabawek. Akcja trwała do 27 marca 2018 roku. W tym czasie tradycyjne zabawki „zniknęły”, a w to miejsce w salach pojawiły się nowe kartonowe zabawki zrobione przez dzieci. Przedszkolaki używając swojej wyobraźni i kreatywności tworzyły zabawki z kartonów, butelek, gazet, różnego rodzaju materiałów, sznurków itp. Wszystkie potrzebne produkty dzieci wraz ze swoimi rodzicami zbierali i dostarczali do przedszkola. Przez tydzień nauczyciele wraz z dziećmi realizowali ciekawe zajęcia, a także projektowali i budowali nowe – ekologiczne zabawki. Powstały miedzy innymi kartonowe domki, zamki, wieże, samochody, statki, tratwy, sklepy, wszelkiego rodzaju urządzenia gospodarstwa domowego typu kuchenki, pralki, telewizory i inne ciekawe rzeczy będące inspiracją twórczych działań dzieci. Na zakończenie programu wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy. Uśmiech na twarzach dzieci, zaangażowanie rodziców i wspólna zabawa to dowód na to, że do zadowolenia i szczęścia nie potrzeba drogich zabawek, a jedynie trochę chęci i „szczypta” wyobraźni a sukces gotowy.

   

  Galeria zdjęć w linku poniżej:

  https://photos.app.goo.gl/I3Xv2sGJ5FzNtxfq2

 • Warsztaty wielkanocne gr VI - 27.03.2018r.

  We wtorek 27 marca dzieci z grupy VI wraz z Rodzicami uczestniczyły w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Kingę Paczkowską i Monikę Grabaj. Rodzice wraz z dziećmi brali udział w zabawach ruchowych tj. „Wielkanocne jajo”, „Skojarzenia”, „Taniec kurcząt w skorupkach”, „Nie stłucz jajek”, „Jajko na łyżce” oraz wspólnie wykonali „Wielkanocną pisankę”. Warsztaty miały na celu wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa Rodziców wraz z dziećmi we wspólnej pracy i zabawie, a także integrowanie się z innymi rodzicami i dziećmi.

 • Warsztaty plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury 27.03.2018r.

  We wtorek 27 marca dzieci z grupy VI wraz z panią Kingą Paczkowską i Moniką Grabaj uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury, które prowadziła pani Katarzyna Kupijaj. Przedszkolaki zwiedziły MDK, uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonały wielkanocnego kurczaczka. Dzieci bardzo chętnie podejmowały aktywność zabawową i zadaniową.

 • II Olimpiada Języka Angielskiego – „Master of English” 27.03.2018r.

  Dnia 27 marca Dawid Wewiór z grupy V uczestniczył w II Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Języka Angielskiego – „Master of English” zorganizowanej przez Publiczne Przedszkole nr 8 im. „Krasnala Hałabały” pod patronatem Szkoły Językowej „Fokus”. Podczas Olimpiady dzieci zmagały się z zadaniami, na które udzielały odpowiedzi w języku angielskim. Zakres słownictwa jakim musiały wykazać się dzieci był na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestniczy otrzymali dyplomy oraz upominki.

 • Gazetka przedszkolna nr 1 "Calineczka pije mleko" 27.03.2018r.

  We wtorek 27.03.2018 roku odbyło się losowanie nagród za udział w konkursie z Gazetki przedszkolnej nr 1 „Calineczka pije mleko”. Losowanie odbyło się spośród wszystkich losów wrzuconych do urny. Nad prawidłowym przebiegiem losowania czuwały osoby wchodzące w skład Komisji Loterii „Calineczka pije mleko” dyrektor przedszkola Pani Renata Zielińska, przedstawiciel Rady Rodziców Pani Daria Gruszka oraz Krówka Śmieszka. Nagrodę główną „Mówiące pióro 50 gier edukacyjnych” oraz karty Piotruś, Świnka Peppa wylosował WOJCIECH NABZDYK z grupy I, natomiast nagrody dodatkowe układanki edukacyjne oraz karty Piotruś Kubuś Puchatek wylosowali: ZOSIA HERCZAK z grupy III, NADIA PRZYBYŁ z grupy II, DAWID WEWIÓR z grupy V, KACPER BOROWIAK z grupy III, JAKUB BIELECKI z grupy V oraz GABRIELA ŁUKAWSKA z grupy III. Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie. Zapraszamy w maju do zakupu kolejnego wydania gazetki przedszkolnej i wzięcia udziału w konkursie.

  GRATULUJEMY !!!

   

 • Konkurs „Wiosenny gaik” 26.03.2018r.

  Dnia 26 marca Igor Kasprzak z grupy IV reprezentował nasze przedszkole w konkursie plastycznym „Wiosenny gaik”. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać pracę w formie przestrzennej. Igor z dużym zaangażowaniem i chęcią wykonał kolorowy, tradycyjny wiosenny gaik na powitanie wiosny. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Przedszkolu „Jasia i Małgosi”. Za swoją pracę Igor otrzymał dyplom, piękny upominek i słodki poczęstunek.

 • Konkurs "Wielkanocna pisanka" 23.03.2018r.

  Dnia 23 marca Amelia Malecha z grupy III wzięła udział w konkursie plastycznym. Zadanie polegało na wykonaniu wielkanocnej pisanki. Amelia z chęcią i zaangażowaniem wykonała samodzielnie pisankę. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w przedszkolu "Jarzębinka". Amelia otrzymała dyplom oraz piękny upominek.

 • Konkurs "Piosenka z mojego przedszkola" 22.03.2018r.

  We wtorek 22 marca 4 dzieci z grupy VI wraz z nauczycielką Kingą Paczkowską uczestniczyły w VI konkursie wokalnym „Piosenka z mojego przedszkola” w OCK, zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 10. Dzieci zaprezentowały się w piosence pt. „Maszeruje wiosna”. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, a także słodki poczęstunek.

 • Powitanie Wiosny 21.03.3018r.

  W dniu 21 marca 2018r. (środa) dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zabawach na powitanie wiosny - to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków wywołał list od Pani Wiosny, w którym przedstawione były zadania dla dzieci w formie zabaw ruchowych, konkursy, quizy.

  Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka… Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz fajnej zabawy.

 • Światowy Dzień Zespołu Downa 21.03.2018r.

  Przypomnijmy, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony na całym świecie 21.03, jako symbol dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze. Dzień 21 marca to również początek wiosny i narodziny ludzi niezwykłych. Z tej okazji w Naszym przedszkolu zrobiło się bardzo kolorowo i radośnie. Od samego rana wszystkie dzieci brały udział w ozdabianiu skarpetek na szarym papierze dowolną techniką, które zostały wywieszone na gazetkach. W tym dniu wszystkie dzieci oraz pracownicy przedszkola mieli założone dwie różne skarpetki ,jako symbol Zespołu Downa. Wszystkie dzieci z grup integracyjnych barwnym korowodem przeszły na Rynek Ostrowski, gdzie rozdawały jabłka z informacją o obchodach Święta. Spacer ulicami miasta miał zaakcentować problemy dzieci i dorosłych, którzy urodzili się z Zespołem Downa. Mieszkańcy Ostrowa bardzo chętnie zatrzymywali się, rozmawiali oraz przyjmowali jabłka rozdawane przez dzieci. TO BYŁ BARDZO RADOSNY I KOLOROWY DZIEŃ!!!

   

 • Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 20.03.2018r.

  20 marca 2018 roku przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony przez Światową Federację Dentystyczną. W tym dniu podczas szczotkowania zębów przez dzieci była prowadzona pogadanka na temat dbania o jamę ustną oraz dlaczego jest to takie ważne. Nauczyciel przebrany za pastę do zębów demonstrował w jaki sposób powinniśmy prawidłowo szczotkować zęby. Mali uczestnicy akcji doskonale radzili sobie z odpowiedzią na pytania dotyczące odpowiedniego dbania o swoje zęby. Podsumowaniem wydarzenia było rozdanie dyplomów za sumienne mycie zębów.

 • "Warsztaty Mydło i Powidło " 19.03.2018r.

  Dnia 19 marca grupa III wybrała się na warsztaty mydlarskie. Dzieci podczas zajęć samodzielnie wykonywały naturalne mydełka glicerynowe, dobierając składniki według własnych upodobań :kształtu, koloru, zapachu oraz innych dodatków. Podczas tworzenia mydełek, poznaliśmy historię powstania mydła oraz co wchodzi w jego skład. Były to bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne, które przeniosły nas w czasy kiedy mydło i kąpiele były rzadkością. Po warsztatach mydlarskich, dzieci mogły zobaczyć różne przedmioty użytkowe, z których korzystali kiedyś ich: rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Sami mogli wyprać pościel w balii z tarką, czy też poćwiczyć "rozruszanie" pościeli przed krochmaleniem .Było wesoło i pouczająco.

   

 • "MASKA" 14.03.2018r.

  14 marca 2018 roku odbyła się kolejna, 17. już edycja Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Jego pomysłodawcą i realizatorem jest Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.

 • Akcja "Gorączka Złota"

  Jak co roku, nasze przedszkole włączyło się do akcji „Gorączka Złota” PCK. Przy każdej sali przedszkolnej znajdują się skarbonki, do których wrzucamy monety o nominale 1, 2, 5-groszowym. Zebrane pieniądze pozwolą na sfinansowanie wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z najuboższych rodzin. Akcja „Gorączka Złota” oprócz pozyskania środków na kolonie, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Zachęcamy Rodziców i Dzieci do udziału!

   

 • Dzień Kobiet 08.03.2018r.

  8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień. Panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia i prezenty.

  grupa I

   

  grupa II

  grupa III

  grupa IV

  grupa V

  grupa VI

  grupa VII

 • Wiosenne kąciki przyrody - marzec 2018

  Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w  przedszkolu, dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Zbliżająca się wiosna zachęciła nas do założenia wiosennego kącika przyrody w przedszkolu. Przedszkolaki same posiały rzeżuchę i posadziły cebulę. Pojawiły się tam też pierwsze wiosenne kwiaty.

 • Pierwsze spotkanie Grupy Wsparcia "Jaskółka" w roku szkolnym 2017/2018

  We wtorek 27 lutego odbyło się spotkanie Grupy Wsparcia "Jaskółka". Nauczycielki Katarzyna Sabatowska i Natalia Musielak zaprezentowały wyniki ankiety, w której rodzice określali preferencje i oczekiwania co do dalszych spotkań. Zostały także zaproponowane tematy kolejnego spotkania. Rodzice z naszego przedszkola oraz innych placówek na terenie miasta mieli możliwość wymienić się informacjacmi oraz poorozmawiać w miłej i serdecznej atmosferze. Zostały także wykonane profesjonalne zdjęcia wraz z dziećmi, przez nauczycielkę Hannę Bukowyczyk, które posłużą do wykonania kalendarza na 2018 rok. Poniżej link do prezentacji:

  PREZENTACJA

 • Zajęcia w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek 28.02.2018r. i 07.03.2018r.

  W środę 28.02.2018r. i 07.03.2018r. grupa V i VI wybrała się do Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, w którym nasze 6-latki spędziły fantastyczny czas. Nauczyciele zaproponowali atrakcyjne zajęcia, w których z wielką chęcią braliśmy udział. W czasie przerwy w zabawach został zorganizowany słodki poczęstunek.

  Czas w szkole minął bardzo przyjemnie i był pełen wrażeń. Jesteśmy pod wrażeniem pełnym zaangażowaniem kadry nauczycielskiej, która zorganizowała pobyt naszych przedszkolaków w szkole.

 • Powitanie Wiosny 21.03.2017 r.

  We wtorek  21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, lub żółto. Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od przedstawienia pt. "Czerwony Kapturek" w wykonaniu nauczycielek z przedszkola. Spektakl bardzo się spodobał dziecięcej publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami. Mimo  atrakcyjnego przedstawienia  najbardziej oczekiwaną częścią dnia było tradycyjne  pożegnanie zimy  żegnając Marzanne oraz przywitanie wiosny. Dzieci radośnie zaśpiewały dla Pani wiosny wspólną piosenkę. Miejmy nadzieję, że naszym przedszkolakom udało się przepędzić zimową aurę i pozostawić już wiosnę na dobre.

   

 • Konkurs MZO

  Uwaga!

  Nasze przedszkole bierze udział w akcji : „Ostrów odpady segreguje – Smog ustępuje”. Zachęcamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do brania udziału w akcji.

 • Muzeum "Gwiezdne statki" 16.03.2017 r.

  W czwartek 16 marca 2017 roku przedszkolaki z grupy VII wraz z wychowawczynią udały się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego , które mieści się w Ratuszu na wystawę pt. „Gwiezdne statki Braci Kuleszów”. Dzieci mogły obejrzeć kosmiczne pojazdy zainspirowane serią filmów „Gwiezdne wojny”. Pani, która oprowadzała dzieci opowiadała jak i z czego powstawały i są zrobione wszystkie kosmiczne statki. Twórcy wykorzystywali różnego rodzaju odpady jak np. plastikowe patyczki itp.. Przedszkolaki mogły także przebrać się za postaci z filmu. Kosmos bardzo zafascynował wszystkie dzieci, które wykazały się ogromną wiedzą , ciekawością i wyobraźnią na temat istot „z innego wymiaru” i galaktyki.

 • Wizyta w Bibliotece Dziecięcej 13.03.2017 r.

  13 marca dzieci z grupy VII wraz z nauczycielkami odwiedziły bibliotekę dziecięcą. Tematem przewodnim były „Przygody z żółwiem Franklinem”. Dzieci uczestniczyły w ciekawych i wesołych zabawach przybliżających Dzień Ziemi . Dowiedziały się jak można dbać o naszą planetę. Na zakończenie przedszkolaki serdecznie podziękowały pani bibliotekarce za zajęcia, oraz obiecały, że częściej będą odwiedzać bibliotekę.

 • Bohater tygodnia cz. 1

  W naszej grupie realizujemy projekt pt. "Bohater tygodnia". Naszym pierwszym Super bohaterem został nasz kolega Kacper. Wspólnie z rodziną przygotował "Książkę Bohatera Tygodnia", dzięki której mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Kacperku: jaka jest jego ulubiona potrawa, jakie ma marzenia , w co lubi najbardziej się bawić itp. Do przedszkola zostali zaproszeni również rodzice Kacperka wraz z siostrą. Mogliśmy bliżej poznać rodzinę naszego kolegi, dowiedzieć się jaki zawód wykonują rodzice , a także posłuchać ulubionej bajki Kacperka, czytanej przez jego Mamę i Tatę. Wspólnie świetnie się bawiliśmy :)

   

 • Dzień Kobiet 08.03.2017 r.

  Dnia 08.03.2017r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kobiet. Dzieci świetnie się bawiły podczas przygotowanych zabaw tanecznych oraz konkursów. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia, wręczając im również drobne upominki. Na wszystkie dzieci czekał też słodki poczęstunek.

  GRUPA I

  GRUPA III

  GRUPA VII

  g

  GRUPA VI

  GRUPA II

  GRUPA IV

  GRUPA V

   

 • Wizyta w szkole tańca 10.03.2017 r.

  Przedszkolaki z grupy III odwiedziły  w piątek 10 marca Studnio Taneczno-Artystyczne „ArtScool” Pani Małgorzaty Jarosik przy ulicy Raszkowskiej. Nasza wyprawa była związana z poznaniem zawodu choreografa/tancerza. Podczas pobytu w szkole tańca dzieci spędziły aktywnie czas ucząc się podstawowych kroków w stylu tańca hip-hop. Przedszkolaki rozbudziły swoje taneczne zainteresowania i chętnie podjęły wyzwanie ucząc się krótkiej choreografii. Dzieci miały możliwość oglądnąć występ Igi (lat 8) z formacji Dropsy, która swoją przygodę taneczną rozpoczęła w wieku 6 lat. Było dużo zabawy, gimnastyki i moc radości. Przedszkolaki były zachwycone J Taniec może stać się pasją, rozwija poczucie rytmu, koordynację oraz ogólną sprawność dziecka.

 • W poszukiwaniu wiosny 09.03.2017 r.

  O tym, że nadchodzi już wiosna przekonały się przedszkolaki z grupy IV, które w czwartek 9 marca wybrały się na spacer w poszukiwaniu jej zwiastunów. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się wychylającym do słońca główkom przebiśniegów i niepewnie wyglądającym z ziemi krokusom. Na powitanie wiosny czekały również trawy i wypuszczające pierwsze pąki drzewa.

   

 • Wizyta Strażaków w naszym przedszkolu 09.03.2017 r.

  Wizyta strażaków w naszym przedszkolu w dniu 09.03.2017r wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem.

 • Warsztaty w Szkole Podstawowej nr 5 09.03.2017 r.

  Przedszkolaki z grupy starszaków  V, VI i VII wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami w dniu  09.03.2017 r. w czwartek odwiedzili Szkołę Podstawową nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.  Podczas zorganizowanych warsztatów na dzieci czekało wiele atrakcji. Nasze przedszkolaki  brały udział w zabawach i grach sportowych na sali gimnastycznej. W radosnej atmosferze uczyły się nowych słówek z języka angielskiego w sali multimedialnej. Miały okazję podziwiać wiele doświadczeń przygotowanych specjalnie dla nich oraz brać udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonywały pracę plastyczną  „zielone żabki”. Na zakończenie wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkiem i gadżetami ze szkoły oraz pamiątkowym dyplomikiem.

 • Wizyta u fryzjera 08.03.2017 r.

  Poznając zawody dzieci z grupy III wybrały się z wizytą do zaprzyjaźnionej pani fryzjerki Kornelii Brenk z salonu fryzjerskiego „Salon Vision”. „Gospodyni” opowiedziała o swojej pracy, a potem można było obejrzeć przedmioty potrzebne do stworzenia nowego wizerunku człowieka, czyli suszarki, wałki, szczotki do włosów, różne rodzaje nożyczek, grzebieni, maszynki do strzyżenia etc. Popularnością cieszył się fotel z „myjką” – takiego nikt nie ma w domu oraz fotel obrotowy, na którym można było się kręcić przed wielkim lustrem. Po takim doświadczeniu nie mamy wątpliwości, że zawód fryzjera jest bardzo ciekawy i twórczy, dlatego niektórzy już zastanawiają się, czy nie zostać fryzjerem.

 • Z wizytą w naszej kuchni 07.03.2017 r.

  Dzieci z grupy III udały się z wizytą do przedszkolnej kuchni, w ramach poznania zawodu kucharki. Nasze kucharki: pani Genia i pani Ewa, przygotowują w niej przepyszne śniadania, obiady i podwieczorki. Kuchnia wygląda nieco, jak kosmiczne laboratorium pełne wielkich i skomplikowanych urządzeń, przyrządów i sprzętów. Oprowadziły nas po niej nasze panie kucharki, które zawsze dbają o to, aby przedszkolne jedzenie było smaczne i pełne zdrowych potraw.

 • Akademia Aquafresh 03.03.2017 r.

  Trzeciego marca wielką niespodziankę sprawiło na przybycie do naszego przedszkola Pastusia z Akademii Aquafresh, który przypomniał nam jak prawidłowo powinniśmy szczotkować zęby. Dzieci były zachwycone jego wielkimi ząbkami.

 • Wizyta w sklepie muzycznym 02.03.2017 r.

  W czwartek, 2 marca 2017 roku starszaki z grupy VII wraz z wychowawczynią panią Marysią i panią Sabiną udały się z wizytą do sklepu muzycznego "Muzyk" znajdującego się przy ul. Gimnazjalnej w Ostrowie Wlkp. Wycieczka wiązała się z tematyką tygodnia z jaką zapoznawały się przedszkolaki czyli, "Muzyka jest wszędzie". W sklepie muzycznym zobaczyły wiele różnych instrumentów takie jak, : pianino, gitary, keyboard, perkusja,bębny a także instrumenty mniej znane jak "ukulele" . Właściciel sklepu zagrał dla dzieci na "ukulele" i na gitarze basowej, co wywołało na ich twarzach radość a także zachwyt. Była to niezwykle udana wizyta i pełna muzycznych wrażeń.

 • Hodowla warzyw 01.03.2017 r.

  Dnia 01 marca 2017 roku przedszkolaki z grupy VII z niewielką pomocą nauczycieli założyły hodowlę warzyw. Dzieci zapoznały się z wyglądem nasion . Następnie z ochotą przystąpiły do sadzenia ich w doniczkach. Do ziemi trafiły między innymi nasiona rzodkiewki, ogórków, cebuli. Dzieci z ciekawością codziennie obserwują wzrost swoich warzyw.

  W czwartek 02.03. 2017 roku przedszkolaki z grupy III wraz z wychowawczynią  założyły hodowlę roślin w swojej sali. Swoją przygodę z ogrodnictwem rozpoczęły od wysiewu bazylii, fasoli, rzeżuchy i koperku Dzieci codziennie podlewają swoje rośliny oraz z niecierpliwością czekają na ich wzrost.

  Dzieci z grupy V także założyły ogródek w swojej sali, w kolorowych doniczkach posiały: bazylię, koper, pietruszkę, rzeżuchę oraz fasolę. Teraz już doskonale wiedzą jak należy dbać o roslinki, by pięknie wyrosły!

  GRUPA II

 • Światowy Dzień Autyzmu

  2 KWIETNIA

  ŚWIATOWY  DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI  AUTYZMU

   

  Czym jest autyzm?

  Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból; zaburzenie pokrewne, o łagodniejszym przebiegu to zespół Aspergera.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata- obok raka, cukrzycy czy AIDS. Nieleczony może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności. Tymczasem stosowane dziś metody terapii autyzmu dają szansę na znaczną poprawę funkcjonowania dziecka.

   

   

   

 • Światowy Dzień Zespołu Downa

  Co się kryje pod nazwą Zespół Downa?
  Zespół Downa to przede wszystkim odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną chromosomu 21. 
  To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Pierwszy na odmienny wygląd niektórych dzieci z upośledzeniem umysłowym zwrócił uwagę pod koniec XIX wieku (w 1866 r.) angielski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska pochodzi nazwa tego zespołu.
   Kim jest Maciuś  z "Klanu"?
   
                                               
  Minęło już ponad 18 lat, odkąd Piotr Swend gra w "Klanie" i rozwija inne swoje zainteresowania, a także pokazuje innym, iż zespół Downa nie musi oznaczać społecznego wykluczenia, że nie przekreśla szans na pełne wyzwania i barwne życie. Praca na planie "Klanu" przez 18 lat wzbogaciła jego życie, sprawiła, że ma poczucie większej wartości, że rozwija się społecznie, że czuje się potrzebny, doceniany, ma poczucie satysfakcji i szczęścia. Niepowtarzalną wartością, która zostanie po "Klanie", jest właśnie postać Maćka i życie Piotra. Choroba, niepełnosprawność, kolor skóry - żadna z tych cech nie powinna dla nikogo oznaczać, że jest "osobą drugiej kategorii". Serial otworzył widzów na innych i inność.
  Pierwsza modelka z Zespołem Downa
   
  Jamie Brewer to pierwsza modelka z zespołem Downa, która wystąpiła na wybiegu podczas nowojorskiego Tygodnia Mody. Zaprezentowała na sobie strój z kolekcji Carrie Hammer. Postać Jamie Brewer z pewnością przejdzie do historii. Zespół Downa nie przeszkodził jej w zrobieniu kariery w aktorstwie, teraz zaczyna stawiać pierwsze kroki w modelingu. Jamie Brewer wzięła udział w tegorocznej edycji New York Fashion Week. Perfekcyjnym makijażem,   gustownie dobraną fryzurą i eleganckimi kreacjami zachwyciły wszystkich. Brewer można było już oglądać         w serii "American horror story". Historia Jamie pokazuje, że nasze ułomności nie powinny nas ograniczać w realizowaniu marzeń.
   
  Ważne dla rodziców dzieci z Zespołem Downa
  ,,Każdy nowy dzień jest kwiatem który zakwita w naszych rękach...”
  Dziecko z zespołem Downa to nie piętno, kara... to inne, być może trudniejsze życie, ale wcale nie znaczy, że gorsze.
  Nie bójmy się bycia rodzicem dziecka z niepełnosprawnością.
  Nie bójmy się inności, różnorodności, niepełnosprawności...
  Nie bójmy się odpowiedzialności za nasze dziecko.
  Nie bójmy się miłości do naszego dziecka.
  Bądźmy otwarci na drugiego człowieka,
  Bądźmy otwarci na nasze dziecko!
  Bądźmy otwarci na życie!
  Każde życie jest cudem!
  Światowy Dzień Zespołu Downa.
   
  W Naszym Przedszkolu 18 Marca chcemy pokazać innym, że jesteśmy solidarni względem osób z Zespołem Downa. Ubierzmy tego dnia dwie kolorowe nie pasujące do siebie skarpetki. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
  Dlaczego ograniczać się do skarpetek?
  Tego dnia wszyscy są zachęcani do ubrania się jasno i kolorowo (jeśli na skarpetki jest zbyt gorąco) i w ten sposób przyczynić się do rozpropagowania informacji o Światowym Dniu Zespołu Downa.
 • Witaj Wiosno! 23.03.2014 r.

  Witaj Wiosno!

  W tym roku przyjście wiosny świętowaliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowo 23 marca 2015 r. Wszystkie przedszkolaki dobrze znają zwiastuny wiosny i w tym roku dzieci z każdej grupy przebrały się za jeden z nich: Dzieci z grupy I i grupy II- „słoneczka”; Dzieci z grupy IV i grupy III- „bociany”;Dzieci z grupy V i grupy VI- „żabki”; Dzieci z grupy VII i grupy VIII- „biedronki”.     

  Na początek obejrzeliśmy przedstawienie „Witaj Wiosno” wszyscy przekonaliśmy się, że Pani Zima wcale nie chce opuszczać naszego przedszkola, potem wysłuchaliśmy „Listu od Pani Wiosny”, obejrzeliśmy „Wiosenny pokaz mody”, w którym dwoje dzieci z każdej grupy fantastycznie prezentowało kolorowe, zwiewne stroje, które zakładamy podczas cieplejszych dni.  Ostatnim zimowym akcentem była Marzanna- symbol zimy- która pożegnaliśmy na naszym placu zabaw i od tego dnia Wiosna zagościła u nas na dobre. A pani Zima wie, że może wrócić do nas, ale dopiero za rok!

 • Klub Wiewiórki w „Calineczce”

  Klub Wiewiórki w „Calineczce”

  W ramach nawiązanej współpracy z Zarządem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowie Wielkopolskim dzieci z grupy IV z Przedszkola Publicznego nr 11 im. „Calineczki” wstąpiły w szeregi Klubu Wiewiórka. Klub Wiewiórka jest jednostką organizacyjną Polskiego Czerwonego Krzyża skierowaną do najmłodszych. Idea należności do klubu opiera się na oddziaływaniu zdrowotnym skierowanym do dzieci. Działania te mają na celu kształtowanie nawyków związanych z higieną jamy ustnej i odżywianiem.

            Do obowiązków członka Klubu Wiewiórki należą:

  - posiadanie własnej prawidłowej szczoteczki do zębów,

  - codziennie mycie zębów rano, wieczorem i po jedzeniu,

  - dokonywanie okresowych, rejestrowanych przeglądów jamy ustnej i zębów u stomatologa,

  - picie mleka, jedzenie serów, owoców i warzyw.

  Przedszkolacy otrzymali legitymacje Klubu Wiewiórka, znaczki oraz gazetki „Historia jednego ząbka” i ponad to radośnie zadeklarowali przestrzeganie zasad, które obowiązują w klubie.

   

 • Oglądamy stare lalki z różnych zakątków świata 24.03.2015 r.

  24 marca 2015 dzieci z grupy VIII wybrały się do muzeum na wystawę lalek. Dzieci miały okazję zobaczyć bardzo stare lalki przywiezione z różnych zakątków świata. Nasi przedszkolacy wzięli również udział w zajęciach plastycznych, których tematem było własnoręcznie stworzenie lalki.

   

 • Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy" 19.03,2015 r.

  W czwartek 19.10.2015 r. dzieci z grupy VI w ramach Programu Szkoła Promująca Zdrowie oraz Projektu Sanepidu „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy” po rozmowie oraz prezentacji dotyczącej zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, samodzielnie wykonały zdrowe wiosenne kanapki.  Przygotowane jedzonko wyglądało tak smakowicie, że dzieci zjadły je po wykonaniu. 

 • Konkurs: "Piosenka z mojego Przedszkola" 18.03.2015 r.

  Dnia 18 marca w OCK -u odbył się konkurs zorganizowany przez Publiczne Przedszkole nr 10 pt.: "Piosenka z mojego Przedszkola". Wzięły w nim udział dzieci ze wszystkich ostrowskich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy VI w piosence pt. ,,Przedszkolna samba". Pięknie zaśpiewały swój utwór i otrzymały nagrody. 

   

   

 • W poszukiwaniu wiosny 20.03.2015 r.

  W piątek 20. 03. 2015r. dzieci z grupy VII wraz z nauczycielką wybrały się na skwerek kwiatowy, by poszukać wiosennych kwiatów. Niestety kwiaty na rabatach jeszcze  nie pojawiły, ale można się cieszyć ich widokiem w pobliskich kwiaciarniach. 

 • Zajęcia otwarte "Na marcowy spacer" 17. 03. 2015 r.

  We wtorek 17.03.2015r. w grupie VII odbyło się zajęcie otwarte na , które zostali zaproszeni rodzice i nauczyciele odbywający staż.  Temat zajęcia "Na marcowy spacer" zachęcił dzieci do poszukiwania zwiastunów wiosny podczas spacerów i wycieczek. Dzieci mogły się też przekonać, że marzec bywa często kapryśny i należy zadbać o właściwy dobór garderoby, by w zdrowiu cieszyć się wiosną.

   

 • Bajka czytana Braille'em -zakończenie.

  Dnia 18.03. ponownie gościliśmy w naszym przedszkolu panią Katarzynę Szukalską. Pani Kasia po raz kolejny przyjęła nasze zaproszenie, aby przeczytać dzieciom zakończenie serii opowiadań "Piaskowy wilk". Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjęły panią Kasię. Z zaciekawieniem słuchały kolejnej, ostatniej przygody Karusi i jej przyjaciela Piaskowego Wilka oraz przyglądały się jak pani Kasia czyta przygotowany tekst opowiadania w alfabecie Braille'a. Na zakończenie podziękowaliśmy pani Kasi i zaprosiliśmy do następnych odwiedzin z nowymi przygodami Karusi. Już nie możemy się doczekać !

 • Przedszkolaki sieją wiosnę 20.03.2015 r.

  Dnia 20.03.2015r. nasze przedszkole wzięło udział w konkursie organizowanym przez Galerię Ostrovia pt. "Przedszkolaki sieją wiosnę". Przedszkole reprezentowały dzieci z gr IV, które odegrały teatrzyk kukiełkowy pt. "Deszczowy król". W przerwach pomiędzy występami dzieci śpiewały piosenki, brały udział w zabawach ruchowych, malowaniu twarzy, a na koniec czekał na nie słodki poczęstunek. Każde z dzieci również otrzymało upominki, a przedszkole podziękowania za udział oraz nagrodę. Filmik z naszego przedstawienia będzie można obejrzeć na stronie internetowej Galerii Ostrovia oraz na ich  koncie facebook. Jednak to nie koniec - konkurs trwa nadal! W dniach 21.03- 04.04. można zagłosować na nasze przedstawienie. Kupony  do głosowania są do odebrania w wyspie  z pralinkami Chocolito, mieszczącym się przy sklepie Empik. Oddane głosy można wrzucić do urny, zlokalizowanej przy sklepie Empik na terenie pasażu Galerii Ostrovia.

  Serdecznie zapraszamy do głosowania !!!

 • Dzień Kobiet 2015 r.

  Grupa II

  W grupie II w ramach świeta Dziewczynek jako niespodziankę,chlopcy przygotowali pokaz talentów, zaśpiewali 100 lat oraz wręczyli upominki. Porem odbyła sie wspólna zabawa i biesiada.

  Grupa IV

  Dnia 6.03.2015 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Kobiet.Dzieci świetnie się bawiły podczas przygotowanych zabaw tanecznych oraz konkursów. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia, wręczając im również drobne upominki.Na wszystkie dzieci czekał też słodki poczęstunek.W tym dniu również, obchodziła swoje urodzinki Julka, która z okazji swojego święta poczęstowała wszystkich kolegów i koleżanki z grupy urodzinowym tortem.

  Grupa V

  W poniedziałek 09.03.215 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Kobiet. Tym razem chłopcy obdarowali dziewczynki drobnymi upominkami. Dzień ten był bardzo radosny dla wszystkich przedszkolaków. Oprócz słodkości przygotowanych specjalnie na tę okazję były wspólne śpiewy i tańce.

   

  Grupa VI

  06.03.2015 r w grupie VI odbył się "Wróżkowy Dzień Kobiet".Z tej okazji chłopcy kilka dni wcześniej przygotowali laurki z życzeniami i kolorowankami dla dziewczynek. W tym dniu dziewczynki otrzymały jeszcze wróżkowe czapki i różdżki, by mogły poczuć się wyjątkowo. Uroczystości towarzyszyły zabawy przy muzyce, zabawy z chustą Klanzy oraz wspólny poczęstunek przy stole.

  Grupa VII

 • Spacer do kwiaciarni, szukamy oznak wiosny 12. 03. 2015 r.

  W czwartek 12. 03. 2015 r. dzieci z grupy VI wraz z nauczycielami wybrali się do pobliskiej kwiaciarni w celu poznania wiosennych kwiatów, takich jak żonkile czy pierwiosnki. Dodatkową atrakcją dla dzieci był zakup dwóch pięknych żonkili, które zdobią naszą salę. 

 • Cykl - Bohater Tygodnia gr. II cz.9

  Nikola opowiedziała o swoich ulubionych lalkach, a mama przeprowadziła pogadankę na temat zdrowego odżywiania. W sposób ciekawy opowiedziała o miejscu swojej pracy.

   

 • W sklepie zoologicznym 27. 03. 2014 r.

  W sklepie zoologicznym
  Dnia 27 marca dzieci z grupy II wraz ze swoją wychowawczynią Iwoną Król wybrały się do sklepu zoologicznego IGUANA przy ulicy Kolejowej. Celem wizyty było pozyskanie wiadomości na temat zwierząt, które można mieć we własnym domu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały znajdujące się w sklepie zwierzęta: chomiki, króliki, rybki, kolorowe papugi, ale największe zaciekawienie wzbudził w nich pyton o imieniu Roman. Roman okazał się tak miłym wężem, że pozwolił na dotykanie, głaskanie, a nawet przytulanie. Bardzo dziękujemy Pani Marcie - właścicielce sklepu za poświęcony nam czas!


 • Scenariusze zajęć ruchowych z obszaru 1 i 3 realizowanych w ramach akcji MEN "Ćwiczyć każdy może"

  SCENARIUSZE

  DZIAŁAŃ, KTÓRE BYŁY ZREALIZOWANE

  W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 11 im. „CALINECZKI”

  W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM 

  W  ZWIĄZKU  Z AKCJĄ MEN „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE” 

  OBSZAR 1 - scenariusze

  SCENARIUSZ NR  1

  Zestaw zabaw ruchowych z woreczkami

  Prowadząca: Donata Orłowska

  Grupa ćwicząca: 3-4 latki

   Miejsce: sala przedszkolna.

   Temat:

  „Krasnoludki i woreczki”

   Cele ogólne: -rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowe,

                        -ćwiczenie koncentracji uwagi,

                        -orientacja w schemacie ciała i w przestrzeni

                        - ćwiczenia rozwijające duże grupy mięśniowe

  Cele szczegółowe: dziecko potrafi:

                         -porusza się po sali bez potrącania kolegów,

                         -prawidłowo reaguje ruchem na zmiany w muzyce,

                         -sprawnie zareaguje na polecenia słowne dotyczące ustawienia się: w kole, w rozsypce.

   Pomoce:  muzyka  zespołu Carantouhill, tamburyno, drabinki, rynna- zjeżdżalnia, woreczki.

  Przebieg:

  1.„Maszerują krasnoludki” – marsz  po kole w rytm tamburyna, poruszanie się w różnym tempie (marsz, bieg, stawianie dużych kroków, stanie w bezruchu).

  2. Ćwiczenie dużych grup mięśni „Woreczki dobrych uczynków”.
    Dzieci - krasnoludki szukają woreczków, chodzą wolno w rytm muzyki, na przerwę w muzyce zabierają woreczek, we wspięciu na palcach, woreczki wzniesione w górę. Odpoczynek –przysiad, głowa opuszczona.

  3.Ćwiczenie tułowia –skręty „ Gonię woreczek”. Dzieci stoją w lekkim rozkroku, woreczek raz w prawej, raz w lewej ręce- głowa podąża za woreczkiem.

  4.Marsz w rozsypce  z woreczkiem na głowie, ramieniu, karku.

  5.Masaż dobrymi uczynkami. Dzieci - krasnoludki dobierają się parami. Jedno leży na brzuchu, drugie wykonuje mu masaż na plecach woreczkiem .

  6. „Rzuty woreczkami i podciąganie się  do nich” – ćwiczenia dużych grup mięśniowych. 
   Dzieci rzucają woreczek na koniec rynny ułożonej na drabinkach i następnie podciągają  się w jego kierunku.

  7.Rzuty woreczków do celu „Krasnoludki obdarowują dobrymi uczynkami”.
   Dzieci ustawiają się wzdłuż szarfy  rzucają  woreczek do kosza.

  8.Marsz w kole.

   

  SCENARIUSZ NR  2

  Zestaw zabaw na śniegu

  Nauczyciel prowadzący: Mirosława Gruszczyńska, Hanna Ograbek

  Nauczyciel wspomagający: Małgorzata Olejniczak- Hyla, Monika Pawlak

  Grupy integracyjna 5 i 7: 3,4,5,6- latki

  Cele ogólne:

        - rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowe,

        - dostrzeganie walorów zdrowotnych pobytu na świeżym powietrzu,

        - zapewnienie poczucia bezpieczeństwa sobie i innym,

        - kształtowanie umiejętności współdziałania z partnerem i grupą.

  Przebieg:

  1.Przygotowanie do wyjścia na plac przedszkolny, rozmowa na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, sprawne zakładanie ubrań i obuwia.

  2.Marsz na placu przedszkolnym rzędem po śladach nauczycielki.

  3.Tworzenie koła, wykonywanie wymachów z prawidłowym wdechem i wydechem.

  4.Zabawa bieżna „Kto mnie złapie?”- dzieci biegają za uciekającą nauczycielką próbując ja złapać.

  5.Zabawa „Rzeźbimy bałwanka”- dzieci dobierają się parami, jedno dziecko staje w bezruchu, drugie próbuje ustawić je w formie bałwana odpowiednio układając ręce i nogi.

  6.Zabawa „Nie marzniemy”- wykonywanie odpowiednich wymachów zapobiegającym marznięciu.

  7.Zabawa „Śnieżkami do celu”- rzucanie śnieżkami do narysowanego celu.

  8.Oczyszczenie odzieży ze śniegu i powrót do przedszkola.

   

  SCENARIUSZ NR  3

   Scenariusz zajęć ruchowych wg. W. Sherborne

  Prowadząca: Emilia Torz

  Data przeprowadzenia zajęcia: 15.03.2014r.

  Temat zajęcia:

  Zabawy i ćwiczenia ruchowe w oparciu o metodę W. Sherborne

  Cele ogólne:

  - relaksacja fizyczna i psychiczna dziecka

  - budowanie więzi grupowej i interpersonalnej – rozwijanie kontaktów i porozumiewania się

  - zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania dla siebie i innych

  - zdrowa rywalizacja

  - kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym człowiekiem

  Cele operacyjne:

  Dziecko:

  - potrafi relaksować się, odprężyć poprzez ćwiczenia ruchowe

  , odkrywa własne możliwości i nabiera pewności siebie

  - odczuwa radość i przyjemność działania w grupie

  - potrafi kontrolować własne zachowanie i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom

  - bierze udział w zawodach sportowych

  - współdziała w grupie, akceptuje siebie oraz innych

  Formy pracy:

  - ćwiczenia indywidualne,

  - ćwiczenia z partnerem i grupą

  Środki dydaktyczne:

  - odtwarzacz CD , płyta z odpowiednimi utworami muzycznymi do ćwiczeń, woreczki gimnastyczne, kolorowe piłeczki, kije do ćwiczeń, pojemniki.

  Przebieg zajęcia:

  1. „Pląs powitalny – dzieci stoją w kole i śpiewają piosenkę ilustrowaną ruchem „Głowa, ramiona”.

  2. Rozgrzewka z woreczkami:

  - marsz w miejscu z woreczkiem na głowie, przejście do siadu prostego, leżenia przodem,

  - wyrzuty woreczka do góry i jego chwyty z wykonywaniem różnych zadań: klaśnięcie, obrót, podskok,

  - stanie na jednej nodze

  - leżenie przodem- przekładanie woreczka z prawej ręki do lewej ręki

  - leżenie przodem- przekładanie z tylu z prawej ręki do lewej ręki

  - siad prosty-skłon w przód, woreczek kładziemy między stopami, przejście do leżenia tyłem i przekładamy woreczek, staramy się go nie upuścić. Nogi wracają na podłogę, następnie przekładamy woreczek z rak do stóp

  - leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy skierowane częścią podeszwową do sufitu, na nich kładziemy woreczek. Następnie prostowanie i zginanie nóg tak, aby woreczek nie spadł

  - marsz w koło z woreczkiem na stopie, w Polowie koła zmiana nogi, siad skrzyżny  z woreczkiem na głowie, zrzucanie woreczka głową w przód, w tył, w lewo, w prawo

  3. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała:

               - leżenie, ślizganie się na brzuchu w kółko,

              - siedząc- kręcenie się w kółko na pośladkach

             - podciąganie nóg do siadu skulnego

            - maszerowanie i bieganie z podnoszeniem wysoko kolan    

           - chodzenie, bieganie na miękkich „gumowych „ nogach

   4. Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą:

           - jedna osoba robi mostek, druga przechodzi pod mostkiem, obchodzi ją na czworakach,

          - „paczka”- dziecko zwija się w kłębek, a współćwiczący próbuje „rozwiązać paczkę”, ciągnąć za  nogi i ręce

  5. Ćwiczenia w grupie:

          - zawody sportowe- podział na dwie drużyny, toczenie piłeczki do pojemnika nosem,  wrzucenia piłeczki do pojemnika, obiegnięcie dookoła, przybicie „piątki” następnej osobie ćwiczącej

    6. Zakończenie.

       - dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki- relaks, marsz.

   

  SCENARIUSZ NR 4

  Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych z piłką siatkową

  Prowadząca: Joanna Matysiak

  Data: 20. 03. 2014 r.

  Grupa: IV – 6-latki

  Temat zajęcia:

  To co najbardziej lubimy- zabawy z piłką 

  Cel ogólny:

  - doskonalenie rzucania oraz chwytu piłki siatkowej,

  Cele szczegółowe, dziecko:

  - odpowiednio reaguje na rytmiczne dźwięki,

  - maszeruje na palcach, z wysokim unoszeniem kolan, z wymachami rąk do przodu, do tyłu,

  - bezpiecznie biega bez potrąceń,

  - wykonuje ćwiczenia, kształtuje poprawność ruchów

  - rzuca i chwyta piłkę,

  - - poprawnie pokonuje slalom,

  - prawidłowo reaguje na wynik współzawodnictwa,

  - uspokaja organizm,

  Formy pracy:

  - praktyczna: ćwiczeń i zadań stawianych dziecku,

  - słowna: objaśnienia i instrukcje,

  Przebieg zajęć:

  1.  Cześć wstępna

  Ćwiczenia orientacyjno- porządkowe

  „Posąg”- bieg, podskoki, marsz w rytmie wystukiwanym na instrumencie- w przerwie zatrzymanie w takiej pozycji, w jakiej zastała dziecko przerwa.

   „Maszerujemy jeden za drugim”- dzieci maszerują po obwodzie koła, na palcach, z wysokim unoszeniem kolan, na pietach, z wymachami rąk do przodu, następnie do tyłu.

  Ćwiczenia kształtujące wolne

  - krążenia ramion w przód w tył,

  - wyskok w górę z przysiadu,

  - krążenia barków w przód i w tył,

  - podskoki w górę z unoszeniem kolan,

  - krążenie bioder,

  - skłony w przód z pogłębieniem,

  - krążenia przedramion, nadgarstków

  II.  Część główna

  Zabawy z piłką siatkową z elementem rywalizacji w dwóch zespołach:

  - rzucanie oraz chwytanie piłki,

  - przejście slalomu odłożenie piłki w wyznaczone miejsce, powrót na miejsce,

  - bieg z podrzucaniem i chwytaniem piłki,

  - przekładanie piłki pod kolanami zawodników (w siadzie),

  III.  Część- Ćwiczenia uspokajające

  Dzieci w pozycji leżącej wykonują wdech- podnoszą ręce do góry, wydech- opuszczaj ręce wzdłuż ciała.

   

  SCENARIUSZ NR  5

  Aktywność fizyczna dzieci w wodzie – scenariusz zajęć na basenie

  Temat:

  Gry i zabawy w wodzie – nauka pływania

  Prowadzący: Instruktorzy

  Miejsce zajęć: pływalnia „Delfin” w Ostrowie Wielkopolskim

  Data zajęć:

  - zajęcia odbywają się 1x w tygodniu od października 2013 do czerwca 2014

  Wiek: dzieci 6-letnie z grupy 4, 5 i 9

  Przybory: deski, makarony, piłka

  Cel:

  • Wzmocnienie siły mięśniowej
  • Poprawa wydolności tlenowej organizmu
  • Utrzymanie prawidłowych zakresów ruchomości i sprawności stawów
  • Profilaktyka chorób układu krążenia, oddechowego i otyłości
  • Poprawa sprawności fizycznej dzieci
  • Integracja wśród rówieśników
  • Zmniejszenie stresu i napięć emocjonalnych

  Przeciwwskazania:

  • Stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych
  • Temperatura powyżej 38°
  • Niewydolność układu krążeniowo-oddechowego
  • Ostre stany zapalne
  • Owrzodzenia, otwarte rany grożące krwawieniem
  • Grzybice
  • Choroby zakaźne

  Przebieg:

  1.Przygotowanie do rozpoczęcia zajęć na basenie – przebieranie się w szatni w szatni, zakładanie rękawków, czepka, klapek, przygotowanie ręczników.

  2.Wejście pod prysznic.

  3.Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć na basenie.

  4.Rozgrzewka przed wejściem do wody:

  - wymachy nóg w wodzie siedząc na brzegu basenu,

  - leżenie na brzuchu, wymachy rąk w wodzie,

  - leżenie na brzuchu, dmuchanie do wody

  5.Wybór makarony lub deski ( w zależności od umiejętności dziecka)

  6.Przydział toru do pływania przez instruktora, wejście do basenu tyłem do lustra wody po drabinkach po jednym szczeblu.

  7.Doskonalenie umiejętności pływania – słuchanie wskazówek instruktora.

  8.Skoki o wody pod nadzorem instruktora – dla chętnych dzieci.

  9.Wyjście z basenu po drabinkach.

  10. Zakończenie zajęć

   

   SCENARIUSZ NR  6

  Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych

  Prowadząca: Joanna Matysiak

  Data: 27. 02. 2014

  Grupa: III – 5-latki

  Temat zajęcia:

  Kształtujemy wytrzymałość oraz siłę nóg i rąk

  Cel ogólny:

  - wzmacnia siłę rąk i nóg 

  Cele szczegółowe, dziecko:

  - odpowiednio reaguje na rytmiczne dźwięki,

  - chodzi trzymając się z kostki (staw skokowy)

  - maszeruje na palcach, z wysokim unoszeniem kolan, z wymachami rąk do przodu, do tyłu,

  - bezpiecznie biega bez potrąceń,

  - rzuca i chwyta piłkę,

  - toczy piłkę ręka prawą i lewą,

  - uspokaja organizm,

  Formy pracy:

  - praktyczna: ćwiczeń i zadań stawianych dziecku,

  - słowna: objaśnienia i instrukcje,

  Przebieg zajęć:

  I Cześć wstępna- ćwiczenia orientacyjno- porządkowe:

  „Posąg”- bieg, podskoki, marsz w rytmie wystukiwanym na instrumencie- w przerwie zatrzymanie w takiej pozycji, w jakiej zastała dziecko przerwa.

  „ Idziemy  zgięci w pół”- przyjęcie prawidłowej postawy wyjściowej (postawa wyprostowana, łopatki ściągnięte), następnie chwytamy się za kostki i idziemy do przodu.

  „Maszerujemy jeden za drugim”- dzieci maszerują po obwodzie koła, na palcach, z wysokim unoszeniem kolan, na pietach, z wymachami rąk do przodu, następnie do tyłu.

  II Część główna- Ćwiczenia kształtujące z piłkami

  - rzuty piłką oburącz w górę, podejmowanie próby chwytu,

  - w siadzie toczenie piłki po podłożu prawą i lewą ręką,

  - w siadzie przekładanie piłki pod uniesionymi kolanami

  - w siadzie podpartym, trzymanie piłki miedzy stopami- uniesienie nóg z piłka w górę,

  - krążenia tułowia z piłką trzymaną oburącz,

  - w szerokim rozkroku przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę,

  Część III – Ćwiczenia uspokajające

  Dzieci w pozycji leżącej wykonują wdech- podnoszą ręce do góry, wydech- opuszczaj ręce wzdłuż ciała.

   

  SCENARIUSZ NR  7 

  Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych z szarfami

  Prowadząca: Kinga Paczkowska

  Data: 19.03.2014 r.

  Grupa wiekowa: Grupa VI    3, 4, 5, 6-latki

  Cele:

   - rozwijanie sprawności fizycznej

   - rozwijanie zwinności i skoordynowanego działania

   - wdrażanie do reagowania odpowiednim ruchem na polecenie nauczyciela

  Metody:

  - zadaniowa

  - zabawowo - naśladowcza

  Formy:

  - z całą grupą

  - indywidualna

  Przybory:

  - szarfy w czterech kolorach ( żółty, zielony, czerwony, niebieski)

  - krążki w kolorach szarf

  - tamburyno

  - płyta CD z muzyką relaksacyjną

  Przebieg:

  I. Część wstępna

  1.     Marsz po kole - dzieci maszerują po obwodzie koła, pobierają szarfy i zakładają je na siebie, przekładając przez głowę i jedno ramię.

  2.     Zabawa orientacyjno – porządkowa „Odszukaj swój kolor” - dzieci biegają swobodnie po sali, omijając cztery krążki w kolorach szarf. Na mocne uderzenie w tamburyno szukają krążka w kolorze swojej szarfy i siadają wokół niego. Dwa uderzenia w tamburyno są sygnałem do ponownego ruchu.

  II. Część główna

  3.     Ćwiczenie tułowia w płaszczyźnie pionowej, skłony w przód: „Góra - dół” - dzieci stoją w rozsypce w rozkroku; rozciągniętą szarfę trzymają w rękach w górze. Wykonują skłon w dół, kładą szarfę na podłodze, prostują się, klaszczą dwa razy nad głową. Następnie wykonują skłon, podnoszą oburącz szarfę i wyciągnięte ręce do góry, jak na początku ćwiczenia.

  4.     Ćwiczenie tułowia w płaszczyźnie poziomej – skłony boczne „Na prawo, na lewo”  - dzieci siedzą skrzyżnie; wkładają ręce w środek szarfy i unoszą w górę; wykonują skłony tułowia w prawą stronę, prostują się, a następnie skłon w lewą stronę. Po kilku skłonach dzieci kładą szarfę na kolanach i wykonują siad prosty.

  5.     Ćwiczenie równowagi „Winda”- dzieci stoją w rozsypce, przekładają przez środek trzymanej oburącz szarfy prawą nogę i wolno podciągają szarfę ze stopą do góry, a następnie opuszczają w dół – winda jedzie do góry  i zjeżdża na dół. Przy powtórzeniu ćwiczenia następuje zmiana nóg.

  6.     Bieg „Kolorowe koła” - dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach przy akompaniamencie tamburyna. Na hasło: kolorowe koła – ustawiają się w czterech kołach zgodnie z kolorami szarf; pojawienie się akompaniamentu jest sygnałem do ponownego ruchu.

  7.     Podskoki „Skoki przez drabinkę”-  nauczyciel układa na podłodze cztery drabinki w kolorze szarf. Dzieci przeskakują obunóż, omijając szczeble drabinki; starają się ich nie zniszczyć.

  III. Część końcowa

  8.     Ćwiczenia stóp „Zwijamy szarfę”  - dzieci zwijają szarfy rozciągnięte na podłodze palcami stóp – prawej, a następnie lewej.

  9.     Zabawa „Sprytne palce”  - dzieci łapią szarfy palcami raz jednej raz drugiej dłoni   i podrzucają je do góry.

  10. Ćwiczenie wyprostne - dzieci maszerują po obwodzie koła – szarfy trzymają oburącz za plecami. Wykonują cztery kroki marszu.

   

  SCENARIUSZE

  DZIAŁAŃ, KTÓRE BYŁY ZREALIZOWANE

  W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 11 im. „CALINECZKI”

  W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM 

  W  ZWIĄZKU  Z AKCJĄ MEN „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”

  OBSZAR 3 - scenariusze

   

  SCENARIUSZ NR  8 

  Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej dla

  Temat bloku: Jemy zdrowo – kolorowo.

  Temat dnia: Zielono mi.

  Data: 24.02.2014 r.

  Cel główny:
   - kształtowanie postawy prozdrowotnej u dzieci                                                      - zapoznanie z owocami i warzywami w kolorze zielonym
  Cele szczegółowe:
  - wymienia walory zdrowotne warzyw i owoców
  - rozpoznaje owoce i warzywa przez zmysły (węch, smak, dotyk)
   - kulturalnie zachowuje się podczas spożywania posiłków
  Metody:
   - słowna, czynna
  Formy:
   - zbiorowa, grupowa, indywidualna
  Środki dydaktyczne: 
   -  owoce, warzywa, zagadki o owocach i warzywach, magnetofon, płyta CV, sylwety warzyw.
  Przebieg zajęć:
  1. Teatrzyk sylwet na podstawie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”. Nazwanie wszystkich warzyw występujących w tekście. Odgrywanie krótkich scenek dramowych między warzywami.

  2. Zabawy przy piosence Fasolek „Witaminki, witaminki”.

  -3. Burza mózgów – „Dlaczego należy jeść warzywa i owoce?”. Zapisywanie odpowiedzi na plakacie.  

  4. Zabawa w głuchy telefon.

  Dzieci podają dalej na ucho usłyszane hasło przez nauczyciela koledze lub koleżance siedzącemu po prawej stronie „Owoce i warzywa są bardzo smaczne i zdrowe”.  Ostatnie dziecko wypowiada głośno hasło.

  5. „Ogrodniczka”- zabawa muzyczno- ruchowa.

  Dzieci w rytm muzyki wykonują kolejne czynności o których mówi nauczycielka ( przekopują ziemię, grabią, sadzą, podlewają, pielą, podlewają, wyrywają, jedzą).

  4. Zagadki
   Każde dziecko losuje kartonik na którym jest ilustracja przedstawiająca warzywo lub owoc.

  Dziecko wymyśla zagadkę i zadaje ją grupie.                                                                                               
  5. „To smakuje jak…” 
   Rozpoznawanie owoców i warzyw poprzez zmysły ( z zamkniętymi oczami) .

  6. Przygotowanie owoców i warzyw do spożycia podczas podwieczorku.
   Przypomnienie zasad zdrowego żywienia; mycie owoców i warzyw przed spożyciem, obieranie ze skórki. Przypomnienie zasad kulturalnego zachowania się przy stole.

  * W kolejnych dniach dzieci przynosiły warzywa i owoce w następujących kolorach:

  • Wtorek (25.02)- żółty
  • Środa (26.02)- czerwony
  • Czwartek (27.02)- czerwony
  • Piątek (28.02)- pomarańczowy 

  5. Zabawa „Ogórki łączcie się ”.

  Muzyka „Ogórek , ogórek …” na przerwę w muzyce nauczyciel  podaje hasło np. 3 ogórki łączcie się , 5 ogórków łączcie się ( po tyle osób tańczy w kółeczkach) .

  6.Zabawa oddechowa „Warzywa  i słomka”- przenoszenie słomką       papierowych warzyw ( kto najwięcej przeniesie w ciągu 2 minut).

  7. Zabawa „Warzywny  tunel”( podawanie marchewki  między nogami) .

  8. Zabawa „Bajka o warzywach”-  dzieci siedzą w kole - pierwszy trzyma ziemniaka i rozpoczyna bajkę  , następnie podaje inne  warzywo  kolejnej osobie i ten dodaje coś od siebie ) .

  9. Wykonanie przez dzieci owocowo- warzywnych stworków, postaci, przedmiotów….. .

  10. Wystawka prac, wypowiedzi na temat swoich stworków.

  SCENARIUSZ NR  10

  Scenariusz zajęcia edukacyjnego – ogródek przedszkolny 

  Prowadząca: M. Gruszczyńska, M. Olejniczak-Hyla, J. Matysiak, D. Orłowska

  Grupa wiekowa: 3,4,5,6- latki (grupa 1, 4, 7)

  Temat kompleksowy: „Odżywiamy się zdrowo”.

  Temat zajęcia:

  „Witaminy w kąciku przyrody”. 

  Cele ogólne:

  - dostrzeganie walorów zdrowotnych warzyw,

  - wysiew rzeżuchy i cebuli do przygotowanych pojemników.

  - określanie warunków potrzebnych do wzrostu roślin,

  - obserwacja wzrostu posianych warzyw.

  Cele szczegółowe:

  - wykonuje czynności związane z przygotowaniem do siewu,

  - wymienia warunki potrzebne do wzrostu roślin,

  -wysiewa nasiona i sadzi cebulę w przygotowanych pojemnikach,

  -obserwuje wzrost posianych roślin.

  Metody:

  słowne: objaśnienia, instrukcje
   czynne: zadania stawiane dzieciom.

  Przebieg:

  Rozmowa na temat walorów zdrowotnych warzyw i owoców.

  Określenie warunków potrzebnych do wzrostu roślin.

  1. Zabawa ruchowa .Praca na działce”- dzieci  naśladują czynności związane z wiosennymi pracami.
  2. Prezentacja nasion, które będą wysiewane w kąciku przyrody- opisywanie ich wyglądu, wielkości.
  3. Zaproszenie dzieci do kącika z przygotowanymi pojemnikami- wykonywanie czynności związanych z wysiew nasion.
  4. Obserwacja wzrostu roślin – codzienna pielęgnacja.
  5. Wykorzystanie w późniejszym czasie wysianych nasion w posiłkach przedszkolnych.

  SCENARIUSZ NR  11

  Scenariusz zajęcia edukacyjnego – układanie jadłospisu 

  Grupa: IV; dzieci 6-letnie

  Data: 18.03. 2014 rok

  Prowadząca: Marta Kornaszewska

  Temat:

  Wiem, że zdrowo jem!

  Cele :
  -wie, że odżywianie odgrywa ważną rolę w życiu,
  -zna najważniejsze składniki pożywienia,
  -zna piramidę pokarmową i zasady zdrowego żywienia,
  -układa jadłospis obejmujący 3 posiłki podczas pobytu w przedszkolu,
  -doskonali umiejętności wypowiadania się na określony temat,
  -uświadomienie konieczności racjonalnego odżywiania się,
   -kształtuje nawyk spożywania zdrowej i świeżej żywności,

  Cele szczegółowe:
  dziecko:
  -potrafi wymienić posiłki jakie spożywamy w ciągu dnia,
  -umie określić wartości odżywcze wybranych produktów,
  -umie sporządzić jadłospis,
  -śpiewa i prawidłowo interpretuje piosenkę,
  -współdziała w grupie,
  -wypowiada się na dany temat,

  Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
  Metody: słowna – pogadanka
   pokazowa – ilustracje

  Pomoce: ilustracje różnych produktów, brystol, warzywa i etykiety do warzyw, warzywa i owoce, worek, ilustracja piramidy pokarmowej, magnetofon, płyty CD, czapki kucharskie z tektury.

  PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Powitanie „Iskierka zdrowia” (dzieci ustawione w kręgu, przekazują sobie iskierkę zdrowia poprzez uścisk dłoni).

  Nauczyciel rozpoczyna zabawę mówiąc słowa:

   „Iskierkę zdrowia puszczam w krąg

   niech wróci do moich rąk”.

  1. Rozmowa w kręgu:
   – Jakie posiłki jecie w ciągu dnia i co się na nie składa?
   – Dlaczego musimy jeść?
   – Co to znaczy zdrowo się odżywiać?
   – Dlaczego należy zdrowo się odżywiać?
   – Jakie są wasze ulubione potrawy?
   – Czy wasze ulubione potrawy są zdrowe?
   – Czy żywność, którą spożywamy musi być świeża?
   – Ile razy dziennie jecie posiłki?
   – Czy zawsze jecie śniadanie?
  2. ZABAWA ,,CO JEST W WORKU?''
   Rozpoznawanie, nazywanie i opisywanie owoców i warzyw. Swobodne wypowiedzi na temat ich wartości odżywczych i wykorzystywania w codziennym jadłospisie. Nauczyciel ukrywa owoce i warzywa w pudełku z otworami w przeciwległych bokach. Dzieci z opaską na oczach wyjmują jeden z elementów i za pomocą dotyku, węchu i smaku starają się go rozpoznać. Poprawność swojej odpowiedzi sprawdzają wzrokowo.
  3. Omówienie przez nauczyciela piramidy pokarmowej, odnalezienie w niej produktów zawierających różne witaminy. Zwrócenie uwagi na znaczenie produktów mlecznych, owoców i warzyw w naszym jedzeniu. Porównanie własnego jadłospisu z piramidą.
  4. Zabawa ruchowa „Gimnastyka”.
  5. PRACA W GRUPACH
   Układanie przez dzieci piramidy żywienia z wyciętych produktów poszczególnych pięter piramidy.
  6. Rozmowa na temat wartości odżywczych niektórych produktów spożywczych. Przedstawienie warzyw w pięciu grupach kolorystycznych.
   Owoce i warzywa są źródłem witamin, ich brak w naszym organizmie jest powodem wielu chorób. Przykładowe produkty, w których występują w dużej ilości niezbędne do życia składniki:
   witamina A – jaja, wątróbka, mleko, masło, sery, mięso, szpinak, marchew, pomidor,
   witamina D – tran, jaja, mleko, masło,
   witamina E – migdały, orzechy, mąka, kukurydza,
   witamina K – sałata, kapusta, szpinak, jaja, ziemniaki, tran, brzoskwinie,
   witamina C – ziemniaki, kapusta, maliny, cebula, pomidory, szpinak,
   multiwitamina B - wątroba, jaja, ryby, groch, fasola,
  7. Planowanie i ilustrowanie jadłospisu na cały dzień składającego się z 3 posiłków.
   Zapisywanie przykładowego jadłospisu na podstawie piramidy pokarmowej.

   

  ZAKOŃCZENIE

   

  Śpiewanie piosenki ,,Witaminki''

  SCENARIUSZ NR  12 

  Spotkanie z rodzicami ze specjalistą do spraw żywienia

  Data: 18.03.2014r.

  Temat:

  Jak prawidłowo odżywiać przedszkolaka?

  1. Omówienie nieprawidłowości w żywieniu dzieci.
  2. Omówienie konsekwencji zdrowotnych wynikających z błędów żywieniowych.
  3. Aktywność fizyczna dzieci (zwrócenie uwagi na fakt, iż dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem, co w konsekwencji prowadzi do zbyt małej aktywności ruchowej dzieci oraz, że aktywność ruchowa dzieci zależy od aktywności fizycznej rodziców).
  4. Omówienie problemu nadwagi i otyłości u dzieci.
  5. Edukacja żywieniowa i jej wpływ na kształtowane odpowiednich nawyków żywieniowych.
  6. Rola rodziców w procesie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
  7. Omówienie piramidy zdrowego żywienia.
  8. Planowanie zdrowych posiłków.
  9. Dekalog żywienia dzieci.

   Zakończenie.

  SCENARIUSZ NR  13

  Scenariusz zajęcia w terenie – siłownia terenowa

  Prowadząca: Hanna Ograbek, Joanna Kryś

  Grupa: III, V, dzieci 5-6 letnie

  Miejsce: siłownia terenowa ul. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim

  Temat:

  Siłownia terenowa- zabawy i ćwiczenia na przyrządach

  Cele:

  - zachęcanie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu

  - wykonywanie różnych siłowych form ruchu na przyrządach

  - rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci

  -  nauka kontaktu i obsługi przyrządów w siłowni

  Cele szczegółowe:
  - rozwija koordynację ruchową
   - rozładowuje napięcie emocjonalne

  - prawidłowo wykonuje ćwiczenia na przyrządach
  - ćwiczy umiejętność opanowania lęku, emocji, pokonywania trudności
  - współtworzy miłą atmosferę podczas ćwiczeń
   - przestrzega reguł i zasad podczas ćwiczeń na przyrządach.

  Metoda:  zajęcia praktyczne

  Forma:   grupowa, indywidualna

  Sprzęt:  specjalistyczny na siłowni

  Przebieg:

  1. Rozmowa z dziećmi na temat aktywności fizycznej oraz korzyści wynikających z uprawiania sportu.
  2. Przygotowanie do wyjścia- dostosowanie ubioru do warunków  pogodowych
  3. Rozgrzewka:

  - zabawa „Berek”

  wykonanie ćwiczeń rozciągających:

  -głowa: krążenie  głową raz w prawo, raz w lewo

  - ramiona: kręcenie  ramionami w przód, w tył, najpierw obiema rękami razem, potem każdą z osobna oraz na przemian

  - tułów:- rozgrzewamy go poprzez krążenia i skłony (bardzo ważne ćwiczenia przed siłownią).

  1. Omówienie warunków bezpieczeństwa podczas ćwiczeń na przyrządach.
  2. Ćwiczenia na przyrządach- podział na grupy.

  -  ćwiczenia na steperze- koordynacja wymachu rąk i nóg na ugiętych kolanach

    - wyciskanie siedząc- kształtowanie górnych partii mięśni ze szczególnym uwzględnieniem mięśni    klatki piersiowej

  - wyciskanie sztangi stojąc- kształtowanie siły górnych partii mięśni ze szczególnym uwzględnieniem mięśni barkowych

  - skręty bioder -kształtowanie mięśni  grzbietu ze szczególnym uwzględnieniem mięśni brzucha

  6. Część końcowa – ćwiczenia rozluźniająco – relaksujące

   Dzieci stają naprzeciw siebie, trzymają się za ręce – wykonują wspólne wdechy,  podskakują na jednej i drugiej nodze, wreszcie robią wspólne przysiady.

   Na zakończenie   wzajemnie wysłuchują pracy swoich serc.

  7.Powrót do przedszkola.

  SCENARIUSZ NR  14

  Scenariusz spotkania w Gabinecie Fizjoterapii

  Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 11 im. „Calineczki” w Ostrowie Wielkopolskim

  Data: 20.02.2014.

  Grupa: V - dzieci 5, 6 - letnie

  Prowadząca: Anna Torzewska

  Temat dnia: „Wycieczka do Gabinetu Fizjoterapii”.

  Cele:

  -       poznanie sposobów i konieczności dbania o zdrowie całego ciała,

  -       przełamanie lęku przed przedstawicielem służby zdrowia,

  -       zapoznanie z urządzeniami, które wykorzystywane są w wykonywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych, takimi jak: laser, krioterapia, masaż, pole magnetyczne, ultradźwięki, sala do ćwiczeń gimnastycznych,

  -       zachęcenie do prowadzenia zdrowego trybu życia,

  -       rozwijanie u dzieci postawy prozdrowotnej,

  -       wdrażanie dzieci do dbałości o powrót do zdrowia,

  -       poznanie specyfiki pracy fizjoterapeuty.

  Metody:

  -       oglądowa - pokaz (zademonstrowanie urządzeń wykorzystywanych w trakcie zabiegów fizjoterapeutycznych),

  -       słowna - pogadanka z dziećmi na temat pracy fizjoterapeuty.

  -       czynna – doświadczanie działania niektórych urządzeń wykorzystywanych
   w fizykoterapii.

  Pomoce:
  Urządzenia wykorzystywane w trakcie wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych:

   laser, krioterapia, masaż, pole magnetyczne, ultradźwięki, sala do ćwiczeń gimnastycznych (tzw. UGUL).
  Przebieg:

  1.     Wycieczka do Gabinetu Fizjoterapii. Zapoznanie z celem wycieczki i przypomnienie zasad bezpieczeństwa w trakcie drogi. Wyjście do gabinetu.

  2.     Przedstawienie dzieciom Panów fizjoterapeutów i nawiązanie do dbałości o zdrowie.

  3.     Pogadanka z dziećmi na temat „Jak i dlaczego powinniśmy dbać o zdrowie?” oraz „Jak doprowadzić ciało do zdrowia w przypadku niepełnosprawności fizycznej?”, „Co to jest fizykoterapia i rehabilitacja?”.

  Fizykoterapia – to zabiegi, które wykorzystują takie zjawiska fizyczne, jak prąd, światło, magnetyzm, niską temperaturę, dzięki temu doprowadza się ciało do zdrowia. Bardzo często jest stosowana po urazach, w różnych schorzeniach, np. kręgosłupa, ponieważ fizykoterapia likwiduje ból i stany zapalne.

  Rehabilitacja– to całościowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania udziału
   w różnych czynnościach życiowych.

  4.     Pokazanie dzieciom różnych urządzeń potrzebnych w procesie usprawniania ciała. Wyjaśnienie do czego służą takie urządzenia, jak: laser, krioterapia, masaż, pole magnetyczne, ultradźwięki, a także jakie ćwiczenia wykonuje się w salce do ćwiczeń gimnastycznych (tzw. UGUL).

  5.     Podziękowanie za zaproszenie do Gabinetu Fizjoterapii i pożegnanie.

  6.     Powrót do przedszkola i rozmowa na temat wycieczki.

  SCENARIUSZ NR  15

  Scenariusz dla wszystkich grup wiekowych

  „Biały dzień w przedszkolu” -  21.02.2014

  Spotkania z krówką Śmieszką w każdej grupie wiekowej. W tym dniu  wszystkie dzieci przychodzą ubrane na biało.

  Witają Krówkę Śmieszkę  siedząc w kole  w opaskach z krówką na głowie.

  1. Powitanie przez krówkę  Śmieszkę (nauczycielka  przebrana za krowę)
  2. Dzieci siedzą na dywanie, krówka zadaje pytania:

  - co to jest mleko? (mleko to biały płyn, wydzielina gruczołu mlekowego od samic zwierząt. Składa się z wody, tłuszczu, białka, soli mineralnych i cukru mlekowego)

  - skąd  pochodzi mleko? ( może być od krowy, owcy, kozy),

  -  co zawiera mleko? (jest bardzo zdrowe, zawiera wiele substancji mineralnych np. wapń, potas, fosfor, magnez, sód oraz witaminy A, D, E i witaminy z grupy B),

  -  jakie znacie produkty z mleka (mleko stanowi podstawowy  produkt  do wyrobu różnych napojów mlecznych, masła i serów (pokaz tych produktów : masło, jogurt naturalny, jogurt owocowy, maślanka, twarożek, ser biały )

           3. Piosenka o mleku „Oj dana,dana”.

           4. Zabawy i konkursy z mlekiem

  • Picie mleka na czas ( kubki plastikowe, słomki)
  • Wypijanie mleka słomką z płaskich talerzy
  • „Zgadnij co jadłeś i piłeś” - degustacja  serów, masła,  picie mleka …

            5. Niespodzianka -  medale z krówką.

   

            6. Wspólne grupowe  zdjęcie z krówką Śmieszką.

   

   

   

 • Zestaw zabaw i ćwiczeń metodą Ruchu Rozwijającego - Ćwiczyć każdy może" 26. 03. 2014 r.

  Zestaw zabaw i ćwiczeń metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - "Ćwiczyć każdy może". 26. 03. 2014 r.
  26.03.2014 w ramach Akcji MEN "Ćwiczyć każdy może" w grupie I odbyło się spotkanie dzieci z rodzicami, podczas którego został przeprowadzony zestaw zabaw i ćwiczeń metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Celem ćwiczeń było poznanie wyczucia własnego ciała, zdobycie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otaczającej przestrzeni. Zajęcia te sprzyjały także kształtowaniu umiejętności współdziałania z partnerem (rodzic – dziecko) i grupą. Rodzice i dzieci świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że aktywność w gronie rodzinnym sprzyja nie tylko rozwojowi fizycznemu i umysłowemu, ale również nawiązywaniu relacji i więzi między rodzicem a dzieckiem.


 • Ćwiczenia z szarfami - "Ćwiczyć każdy może". 19. 03. 2014 r.

  19.03.2014 w ramach Akcji MEN "Ćwiczyć każdy może" w grupie VI został przeprowadzony zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych z szarfami. Celem zajęcia było rozwijanie sprawności fizycznej dzieci oraz zwinności i skoordynowanego działania, a także wdrażanie do reagowania odpowiednim ruchem na polecenia nauczyciela.


 • Kształtujemy siłę nóg i rąk - "Ćwiczyć każdy może".

  W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" grupa III wykonała zaproponowany przez nauczycielkę zestaw ćwiczeń gimnastycznych ksztaltujacy silę nóg i rąk. Dzieci z wielką chęcią przystąpily do zadań, gdyż jak same przyznały: "chcą być silne i zdrowe".


 • Wiosna w Calineczce 21. 03. 2014 r.

  Wiosna to radosny czas. Już od dawna dzieci z naszego przedszkola wypatrywały pierwszych oznak. Wreszcie zagościła u nas! Dzieci z wszystkich grup wiekowych wzięły udział 21 marca w przedstawieniu pt. ,,Witaj wiosno”. Aktorami w tym spektaklu były nauczycielki ,,Calineczki”. Wcieliły się w role: NARRATOR: Joanna Kryś,  ZIMA: Anna Torzewska, WIOSNA: Monika Pawlak, JASKÓŁKA- Marzena Nawrocka, WIATR- Katarzyna Motyl, BOCIAN- Hanna Ograbek, SŁOŃCE- Angelika Mazur, MOTYL- Justyna Kosar- Wolańska, ŻABA- Kinga Paczkowska, BIEDRONKA- Asia Matysiak. W drugiej części programu pożegnano zimę, a wiosna zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy na placu zabaw. Pierwszy Dzień Wiosny obchodzony w przedszkolu na ,,zielono” przyniósł wszystkim mnóstwo uśmiechu i radości. Wiosna otoczyła nas swoim ciepłym promieniem i mamy nadzieję, że zagości u nas na dłużej.


   

 • Nasze drzewko w Galerii Ostrovia 19. 03. 2014 r.

  Dzieci z grupy: I.II.VI i VII wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Galerię Ostrovia pod hasłem "Przedszkolaki sieją wiosnę". 19.03.2014 została otwarta wystawa prac plastycznych (wiosenne kwiaty i motyle), dlatego też serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy oraz do głosowania na nasze "najładniejsze" drzewko i wrzucania głosów do skrzynki na stoisku KUKURU od 19.03. do 31.03.2014 roku. Dziękujemy!

 • Kolorowy tydzień - "Ćwiczyć każdy może".

  „Kolorowy tydzień”
  W drugiej połowie lutego w grupie VII, VIII i IX w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” zrealizowano zajęcia na temat zdrowego ożywiania pod hasłem „Kolorowy tydzień”. W ciągu całego tygodnia dzieci degustowały przyniesione na podwieczorek owoce i warzywa codziennie w innym kolorze. Dzięki tym zajęciom dostrzegły walory żywieniowe i smakowe wybranych produktów.


 • Zabawy z harcerzami - "Ćwiczyć każdy może". 19. 03. 2014 r.

  19 marca 2014 roku harcerze ze szczepu drużyn "Jedenastka" druh Eryk i druhna Agata przeprowadzili gry i zabawy zuchowe oraz zapoznali dzieci z ideą harcerstwa. zaproponowane zabawy tak zafascynowały starszaków, że być może wielu z nich wstąpi od września w szeregi zuchów szkół podstawowych.


 • Zabawy na Śniegu - "Ćwiczyć każdy może".

  Propagowanie i prowadzenie zdrowego stylu życia, a w szczególności aktywności fizycznej jest jednym z głównych celów akcji MEN "Ćwiczyć każdy może". Dlatego przedszkolaki z grupy 5 i 7 postanowiły poćwiczyć na placu przedszkolnym i nacieszyć się niewielką ilością tegorocznego śniegu. Bałwana nie można było ulepić, ale zabawa była przednia.


 • Kort tenisowy - "Ćwiczyć każdy może". 20. 03. 2013 r.

  20.03.2014 r. w ramach akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” dzieci z grupy IX wraz ze swoimi wychowawczyniami brały udział w zajęciach w Szkole Tenisa Ziemnego „MR Tenis” w Ostrowie Wielkopolskim, które prowadził trener Rafał Mikulski. Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami gry w tenisa ziemnego, ćwiczyły na korcie z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Ćwiczenia na korcie były dla dzieci przyjemną aktywnością fizyczną i niewątpliwą atrakcją. Być może któreś z nich odkryje w sobie talent Agnieszki Radwańskiej.


 • Warzywne Stworki - "Ćwiczyć każy może".

  W ostatnich dniach lutego w grupie 5 odbyły się zajęcia twórczości plastycznej pod hasłem: "Stworek owocowo -warzywny" z wykorzystaniem warzyw i owoców. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się, jakim one są drogocennym źródłem witamin i jakie mają walory smakowe. Powstałe stworki udowodniły, że kreatywność naszych przedszkolaków nie ma granic. Zajęcia przeprowadzono w ramach akcji MEN.

   

   

   

   

   

   

 • Zabawa z piłką - "Ćwiczyć każdy może".

  W ramach akcji MEN "Ćwiczyć każdy może"dzieci z grupy IV wraz z wychowawczynią wybrały się na salę gimnastyczną do Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Przedszkolacy bardzo chętnie ćwiczą z piłka, tym razem była to piłka do siatkówki. starszacy uczestniczyli w zabawach drużynowych z elementami rywalizacji. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami, a zwycięska drużyna została nagrodzona gromkimi brawami. W ten sposób zakończyliśmy nasze, na pewno nie ostatnie spotkanie z piłka do siatkówki.


   

 • Basen - "Ćwiczyć każdy może".

  Od października dzieci 6-letnie biorą udział w zajęciach na basenie. Celem tych zajęć jest pokonywanie bariery strachu przed głęboką wodą, kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz nauka pływania. Korzystanie z tej formy aktywności raz w tygodniu wpływa na harmonijny rozwój psychofizyczny dzieci i przyczynia się do podnoszenia ich sprawności fizycznej. Pozwala na bardziej świadome i bezpieczne korzystanie z wypoczynku nad wodą. Poprzez udział w zajęciach pozwala dzieciom zdobyć elementarną wiedzę z ratownictwa wodnego, a także mają możliwość nauczenia się podstawowych stylów pływackich.

 • Przedszkolny ogródek - "Ćwiczyć każdy może". 18. 03. 2014 r.

  Dnia 18.03.2014 r. w ramach akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” przedszkolaki z grupy IV i I wraz z wychowawczyniami „wprowadziły” wiosnę do swojej sali. Dzieci z niewielką pomocą pań założyły hodowlę roślin. Swoją przygodę z ogrodnictwem rozpoczęły od wysiewu rzodkiewki, fasoli, zboża oraz kolorowych kwiatów, zasadziły sadzonki stokrotek i bratków, następnie umieściły cebulę oraz ziemniaka u góry słoika na specjalnej gazie, tak aby obserwować rozwój korzeni tych warzyw. Na sam koniec zostawiły założenie hodowli kiełków rzodkiewki, które są dla naszego organizmu „bombą witaminową”. Dzieci z niecierpliwością codziennie obserwują wzrost swoich roślin.


 • Spotkanie z koszykarzem - "Ćwiczyć każdy może". 19. 03. 2014 r.

  19.03.2014 w ramach Akcji MEN „Ćwiczyć każdy może”, która kładzie nacisk na dbanie o zdrowie rozumiane jako propagowanie i prowadzenie zdrowego stylu życia, w szczególności: zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej odbyło się spotkanie dzieci z Publicznego Przedszkola nr 11 im. Calineczki z koszykarzami Klubu Sportowego Stal Intermarche Bricomarche BM Slam Stal. Zajęcia były dobrą okazją do rozwijania aktywności ruchowej wśród najmłodszych. W hali ostrowskiego Klubu Sportowego Stal gry i zabawy ruchowe z dziećmi poprowadzili doświadczeni koszykarze ostrowskiej Stalówki m.in. zawodnicy Tomasz Ochońko, Łukasz Olejnik, Adam Kaczmarzyk, Wojciech Żurawski. Koszykarze znakomicie sprawdzili się w tej roli. Uśmiech nie schodził z ich twarzy, a tym pozytywnym podejściem zarażali najmłodszych, którzy w pocie czoła przystępowali do wykonywania kolejnych konkurencji. Dzięki zaproponowanym zabawom sportowym przedszkolacy mieli możliwość choć przez chwilę poczuć się, jak zwodowi koszykarze.


 • Jadłospis - "Ćwiczyć każdy może". 18. 03 2014 r.

  18.03.2014  w ramach Akcji „Ćwiczyć każdy może” w grupie IV odbyły się zajęcia dydaktyczne „Wiem, że zdrowo jem!”, których głównym celem było zapoznanie dzieci z zasadami zdrowego żywienia oraz uświadomienie konieczności racjonalnego odżywiania się. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z właściwościami odżywczymi poszczególnych produktów oraz z piramidą żywienia. W wyniku przeprowadzonych zajęć starszaki samodzielnie stworzyły dzienny jadłospis przedszkolny, który składał się z trzech posiłków: śniadanie ( chleb, masło, dżem); obiad (zupa pomidorowa z makaronem oraz ryba, ziemniaki i marchewka); podwieczorek (jogurt, winogrono).

   

   

   

   

   

 • Dietetyk - "Ćwiczyć każdy może". 18. 03. 2014 r.

  18.03.2014 w ramach akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” odbyło się spotkanie dla rodziców ze specjalistą do spraw żywienia panią Izabelą Cichowską. Miało ono na celu przybliżenie rodzicom w jaki sposób prawidłowo odżywiać nasze pociechy. Podczas spotkania zwrócono uwagę na błędy żywieniowe jakie często nieświadomie popełniamy oraz na ich skutki zdrowotne. Wspomniano również jak ważny jest ruch dla naszego organizmu, i że w dużej mierze aktywność  fizyczna naszych dzieci zależy od dorosłych.


 • Mały piłkarz - "Ćwiczyć każdy może". 17. 03. 2014 r.


                       W poniedziałek 17 marca dzieci z grupy V wraz ze swoimi rodzicami zaproszone przez trenera i zespół żeński Ostrovia Ostrów uczestniczyły w zajęciach sportowych z piłką. Spotkanie to odbyło się na kortach Gimstation przy ulicy Paderewskiego w Ostrowie Wlkp., gdzie na co dzień trenuje drużyna. Zajęcia realizowane były w ramach ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej „ Ćwiczyć każdy może”. Celem spotkania było pokazanie dzieciom ciekawej formy rozrywki, jaką jest gra w piłkę nożną, a tym samym wspólne spędzenie czasu rodziców ze swoimi pociechami. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej rozgrzewki. Uczestnicy mogli też zaobserwować na czym polegają przygotowania drużyny do nowego sezonu piłkarskiego. Dużą radość sprawił wszystkim mecz, który został rozegrany pomiędzy zespołem Ostrovii, a przedszkolakami i ich rodzicami. Na koniec uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Spotkanie to dostarczyło wszystkim dużo radości i uśmiechu, pomimo pochmurnej i deszczowej pogody.


 • Konkurs "Piosenka z mojego przedszkola" 19. 03. 2014 r.

  „ Piosenka z mojego przedszkola”

  Dnia 19 marca 2014roku  w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się konkurs piosenki pt. „ Piosenka z mojego przedszkola”, w którym wzięły udział  dzieci z grupy II w składzie: Blanka Zielińska, Oliwia Bangnowska i Filip Płóciennik. Nasze trio zaśpiewało piosenkę o przedszkolnej przyjaźni  pt. „ Kolega z przedszkola”, za wykonanie której otrzymało dyplomy i wspaniałe nagrody.


 • Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych - "Ćwiczyć każdy może". 15. 03. 2014 r.

  15.03.2014 w ramach Akcji "Ćwiczyć każdy może",która propaguje aktywność fizyczną, przeprowadzono w grupie III zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych metodą Weroniki Sherborne. Celem zajęcia było budowanie więzi grupowej i interpersonalnej, rozwijanie kontaktów i porozumiewania się z rówieśnikami, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz relaksacja fizyczna i psychiczna dziecka.


 • Zdrowo jemy- "Ćwiczyć każdy może". 12. 03. 2014 r.

  Zdrowo jemy                                                     12 marca 2014 roku maluchy z grupy I samodzielni robiły sałatkę owocową. Zanim zamieniły się w małych kucharzy zapoznały się z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania w związku z realizowana w naszym przedszkolu akcją MEN. Sałatka była wyśmienita i szybko zniknęła z talerzyków. 

   

   

   

   

 • Mamo, Tato zatańcz ze mną! - "Ćwiczyć każdy może". 14. 03. 2014 r.

  Mamo, Tato zatańcz ze mną!
  W piątek 14 marca dzieci z grupy II uczestniczyły wraz ze swoimi rodzicami w zajęciach tanecznych „ Mamo, Tato zatańcz ze mną” prowadzonych przez nauczycielki Iwonę Król i Marzenę Nawrocką, a zrealizowanych w ramach programu własnego „ Zajęcia taneczne” oraz ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej „ Ćwiczyć każdy może”. Celem programu było zachęcenie rodziców do aktywnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki po czym wszyscy wspólnie odtańczyli 9 układów tanecznych z krótkimi przerwami na ćwiczenia oddechowe. Po tak intensywnym wysiłku trzeba było uzupełnić utratę wody w naszym organizmie poprzez wypicie pysznej i zdrowej wody z cytryną. Uśmiech na twarzach uczestników był najlepszym dowodem na to, że zabawy ruchowe przy muzyce sprzyjają odprężeniu psychicznemu i fizycznemu, co wpływa na poprawę naszego samopoczucie.


 • Koncert "Piosenka łączy pokolenia." 11. 03. 2014 r.

  11 marca 2014 przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w koncercie „Piosenka łączy pokolenia”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1. Organizatorem koncertu była Rada Osiedla Śródmieście wsparta przez Przedszkola nr 11 i 16, IV Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Podstawową nr 1. W zorganizowanym koncercie uczestniczyli przedstawiciele różnych pokoleń: babcie, dziadkowie, rodzice, młodzież szkolna i dzieci z przedszkola. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. radni miasta i gminy Ostrów: Beata Klimek, Zygmunt Malik, Łukasz Jędrzejak,  Karolina Dera- Szymańska, a także dyrektorzy przedszkoli i szkół, które brały udział w tym wydarzeniu. Wszyscy z przyjemnością oglądali występy najmłodszych, którzy włożyli  dużo serca i pracy po to, by zaskoczyć wszystkich swoimi umiejętnościami podczas koncertu. Dzieci z grupy IV pod kierunkiem Joanny Matysiak i Marty Kornaszewskiej zaprezentowały m.in. umiejętności gry na instrumentach wykonując instrumentację do utworów „Czardasz” oraz „Marsza Radetzkiego”, zaprezentowały niełatwe układy taneczne „Specknerin – taniec angielski” oraz w „W murowanej piwnicy”, jak również prezentowały swoje umiejętności językowe wykonując piosenkę „Pinochio” w języku angielskim. Małym artystom dziękujemy za wspaniały występ i zapraszamy od obejrzenia galerii zdjęć.

 • Spotkanie Grupy Wsparcia "Jaskółki" 10. 03. 2014 r.

  10 marca 2014 r. odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie Grupy Wsparcia "Jaskółka", w którym uczestniczyli rodzice dzieci niepełnosprawnych, pani dyrektor, nauczyciele z grup integracyjnych oraz zaproszony gość- pan Marcin Matuszkiewicz przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podczas spotkania rodzice uzyskali informacje na jaką pomoc mogą liczyć ze strony MOPS oraz jakie należy złożyć dokumenty i gdzie się z nimi udać. Druga część spotkania miała charakter  warsztatowy- pani logopeda Monika Pawlak wraz z mamą Julki z grupy VII oraz mamą Kuby z grupy VI zaprezentowały ćwiczenia rozwijające sprawność motoryki małej, masażyki dłoni, które poznały podczas turnusu rehabilitacyjnego.


 • Cała Polska Czyta Dzieciom "Pippi Pończoszanka".

  Najnowsza bohaterką, którą zaprezentowaliśmy dzieciom w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom , była Pippi Pończoszanka autorstwa Astrid Lindgren. Tę zabawną i pełną dystansu dziewczynkę odegrała Maja P. z grupy IV. Przedszkolacy mogli dowiedzieć się o tym jak zamieszkała w willi Śmiesznotce oraz w jaki sposób spędzała czas z Aniką i Tommy. Mamy nadzieję, że dalsze losy dzieci poznają już od czytających rodziców.


   

 • Siłownia terenowa - "Ćwiczyć każdy może".

  Ramach realizacji akcji MEN "Ćwiczyć każdy może" dzieci z grupy 3 i 5 wraz z nauczycielkami korzystały ze sprzętu na siłowni terenowej. Celem tych ćwiczeń było poprawienie wydolności organizmu i zaangażowanie wszystkich partii mięśniowych. Zajęcia tego typu angażują całe ciało, poprawiają kondycję i wytrzymałość ruchową w stawach. Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy dzieci do aktywnego wypoczynku na powietrzu, do którego włączą także swoich rodziców.

   

 • Akademia Zdrowego Przedszkolaka

  Odporność wzmacniamy, bo o zdrowe żywienie i higienę dbamy.

   Nasze przedszkole przystąpiło do IX edycji niezwykle popularnej wśród przedszkoli AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA.

  Tym razem pod hasłem: „ODPORNOŚĆ WZMACNIAMY, BO O ZDROWE ŻYWIENIE I HIGIENĘ DBAMY”. 

  Dzieci bawiąc się – poznają definicję i znaczenie pojęć tj. ZDROWIE i CHOROBA, BAKTERIA i WIRUS, ODPORNOŚĆ i HIGIENA. Dowiedzą się jak można się zarazić chorobą, jak wzmacniać odporność. Będą wiedziały, że nie trzeba się bać lekarza i że należy przyjmować przepisane przez niego lekarstwa.

  ZAPRASZAMY NA PREZENTACJĘ - link do prezentacji w formacie PDF

   

   

 • Spotkanie z rodzicami 6 - latków 24. 02. 2014 r.

  Dnia 24. 02. 2014 r. podczas spotkania z zainteresowanymi rodzicami pani dyrektor Renata Zielińska przedsztawiła prezentację Mamo, Tato - szkoła dla Twojego Sześciolatka dotyczącą wymagań jakie musi spełnić szkoła przyjmując sześciolatka. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 pan Grzegorz Graczyk wraz nauczycielką p. Agnieszką Kubicą oraz pedagogiem szkolnym p. Justyną Armanowską przedstawili warunki w swojej szkole.  Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej  znajduje się również mapa szkół z informacjami rodziców, dyrektora i wizytatorów kuratorium oświaty o szkole.  Rodziców , którzy są zainteresowani wyborem szkoły prosimy o zapoznanie się z prezentacją - link do prezentacji w formacie PDF

 • Wizyta u fryzjera 05. 03. 2014 r.

  Dnia 05.03.2014 grupa IX wybrała się do salonu fryzjerskiego w celu zapoznania się z pracą fryzjerki. Podczas wizyty pani fryzjerka opowiadała na czym polega jej praca, a także pokazywała kosmetyki i urządzenia służące do pielęgnacji i układania włosów. Mogliśmy również przyjrzeć się technice strzyżenia prezentowanej na kliencie.


 • Spotkanie Absolwentów 28. 02. 2014 r.

  22 lutego 2014 roku w Publicznym Przedszkolu nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się Spotkanie Absolwentów dzieci z niepełnosprawnościami, którego inicjatorem była pani dyrektor Renata Zielińska. W uroczystości udział wzięli absolwenci wraz z rodzicami, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim p. Beata Serbakowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim p. Grzegorz Graczyk, przewodniczący Rady Rodziców przy Publicznym Przedszkolu nr 11 p. Marcin Kędzierski, specjalista integracji sensorycznej p. Małgorzata Bella oraz nauczyciele z grup integracyjnych przedszkola. Próg przedszkola ponownie przekroczyło 7 absolwentów wielu roczników, w tym najstarsi z 1997roku. Spotkanie byłych przedszkolaków rozpoczęło się od przedstawienia „Królewna Śnieżka” przygotowanego przez ich młodszych kolegów. Specjalnie na tę okazję nauczyciele z grup integracyjnych przygotowali mnóstwo wesołych i ciekawych zabaw w z balonami, piłkami i chustą animacyjną. Spotkaniu po latach towarzyszyły radosne wzruszenia i niekłamany entuzjazm. Na zakończenie absolwenci otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, podczas następnego spotkania, będziemy wspominać nasze przedszkole w jeszcze większym gronie.

   

 • Wizyta u zegarmistrza 04. 03. 2014 r.

  Grupa II wraz Danutą Nawrocką 4.03.2014 wybrała się do pracowni zegarmistrza w celu zapoznania dzieci z różnymi rodzajami zegarów, poznania pracy zegarmistrza i wzbogacenia słownictwa o nazwy narzędzi oraz różnych rodzajów zegarków. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały pracę zegarmistrza, wysłuchiwały odgłosy zegarów i oglądały najciekawsze egzemplarze. Po powrocie do przedszkola zdobytą wiedzę wykorzystały podczas zajęć plastycznych- wykonały wspaniałe zegarki z papierowych talerzyków.


 • Wyprawa do apteki 28. 02. 2014 r.

  28 lutego przedszkolaki z grupy IV wybrały się na wycieczkę do pobliskiej apteki. Celem wyprawy było poznanie pracy farmaceuty. Mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie pomieszczenia, do których, na co dzień nie mamy dostępu. Zobaczyliśmy, w jaki sposób są poukładane leki i przypomnieliśmy sobie, że lekarstwa możemy zażywać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia, w jaki sposób robi się niektóre lekarstwa. Na zakończenie podziękowaliśmy za życzliwość i poświęcony nam czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Szukanie

akademia_aquafresh kubusiowi_przyjaciele_natury program_edukacji_antynikotynowej cała_polska_czyta_dzieciom
wole_wode akademia_zdrowego_przedszkolaka

UWAGA! Nasza witryna używa plików cookies (ciasteczek).

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Czytaj więcej…

Akceptuję