Przedszkole Publiczne nr 11 "CALINECZKA"

Filtr
 • Dzień Chłopca 30.09.2016 r.

  30.09.2014 r w naszym przedszkolu odbył się "Dzień Chłopca". Z tej okazji w każdej grupie odbył się wyjątkowy dzień dla wszystkich chłopców, gdzie dziewczynki złożyły im życzenia i wręczyły małe upominki w dniu ich święta. Uroczystości towarzyszyły zabawy przy muzyce oraz wspólna słodka biesiada przy stole.

  GRUPA I

  GRUPA II

  GRUPA III

  GRUPA IV

  GRUPA V

  GRUPA VI

  30 września obchodziliśmy w naszej grupie wojskowy Dzień Chłopaka. Każdy szeregowy otrzymał  Kartę Powołania na manewry pod kryptonimem Sensei – kod żółty. Żołnierze mieli zadania do wykonania: po pięć pompek, przysiadów musztra, oddawanie honorów przełożonemu, śpiew piosenki oraz odszyfrowanie zakodowanych wskazówek, a żołnierki zaliczały prawidłowe wykonanie rozkazów. Po  ćwiczeniach wojskowych na poligonie, szeregowi zostali odznaczeni medalem Najlepszego Żołnierza  i awansowali na starszego szeregowego.

  GRUPA VII

   

 • Wizyta w Bibliotece Dziecięcej 30.09.2016 r.

  30 września  dzieci z grupy IV i VII wraz z opiekunkami  w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom , udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Czytając dziecku ono poznaje zwierzęta, rośliny, warzywa. Dowiaduje się jak powstają przedmioty, jak mówią ptaki, jak wyglądają i działają różne rzeczy. Na dodatek wiedza ta podana jest w bardzo atrakcyjny, zabawny, pełen śmiechu i humoru sposób. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i zakładką do książki otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

 • "Dzień Głośnego Czytania" 29.09.2016 r.

  Dnia 29 września, obchodziliśmy w  przedszkolu "Dzień Głośnego Czytania", który został ogłoszony przez Izbę Książki w 2001 roku, w nawiązaniu do kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", którą również realizujemy w naszym przedszkolu przez cały rok szkolny.     Nauczyciele wszystkich grup zaprosili rodziców do przeczytania dzieciom wierszy  i bajek Janiny Porazińskiej , która w tym dniu obchodziła 128 rocznicę urodzin. Dzieci z zaciekawieniem słuchały swoich "czytających rodziców" :) . Czytajmy dzieciom, aby były mądre, dobre i szczęśliwe ! 

 • Wycieczka na skrzyżowanie 29.09.2016 r.

  Dnia 29.09.2016r. dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę po okolicy przedszkola. Zgodnie z tematyką tygodnia, dzieci obserwowały ruch uliczny na pobliskim skrzyżowaniu, utrwaliły prawidłowe przechodzenie przez pasy oraz znaki drogowe. Dzięki tej wycieczce dzieci ustaliły przepisy dotyczące ruchu drogowego.

 • Sałatka warzywna 29.09.2016 r.

  "Każdy wie, że warzywa to samo zdrowie"
  Wiedzą o tym również przedszkolaki z grupy IV. W czwartek 29 września 2016 roku z wielkim zaangażowaniem kroiły warzywa na sałatkę. Samodzielnie przygotowaną potrawę dzieci zajadły z wielkim apetytem. 

 • Wycieczka do parku 27.09.2016 r.

  27 września grupy V i VII wybrały się na pierwszy dłuższy spacer do parku. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park  Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.

   

 • Wizyta licealistek w progach naszego przedszkola 27.09.2016 r.

  Dnia 27 września, licealistki z Zespołu Szkol Ponadgimnazjalnych. Centrum Kształcenia Ustawicznego z Przygodzic wraz z nauczycielką języka polskiego Justyną Ligocką gościły w grupie III. Dziewczyny zawitały do nas w mundurach, ponieważ uczęszczają do klas o profilu  wojskowym i o profilu zarządzania kryzysowego. Licealistki opowiedziały kilka słów o sobie, przeczytały wiersze Juliana Tuwima „Okulary”, „Ptasie radio” w ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom”, rozmawiały z przedszkolakami na ich temat. Następnie zaśpiewały piosenkę „Pieski małe dwa” z akompaniamentem gitary, co bardzo spodobało się dzieciom i również podjęły próbę nauki tej piosenki a następnie nauki gry na gitarze! W miłej atmosferze pożegnaliśmy się, choć na pewno jeszcze się zobaczymy!

 • Wizyta przedszkolaków z grupy II i III w Parku Olbrzymich Owadów 26.09.2016 r.

  Dnia 26 września zaraz po śniadaniu pod przedszkole podjechała kolorowa kolejka, która zabrała dzieci z grupy II i III wraz z paniami do Parku Olbrzymich Owadów, który znajduje się na terenie kompleksu rekreacyjnego Piaski- Szczygliczka. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały znane i mniej znane owady w olbrzymim powiększeniu. Zadawały wiele pytań a także dzieliły się spostrzeżeniami  np. na temat komarów, pająków czy motyli.   Był tez czas na mały piknik w pobliżu jeziora. W drodze powrotnej zwiedziliśmy centrum naszego miasta. 

 • Kiszenie kapusty 23.09.2016 r.

  Piątek 23.09.2016r w naszym przedszkolu był dniem innym niż wszystkie. Dzieci z grupy III i V uczestniczyły w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Dzieci wraz z panią zabrały się ochoczo do pracy: szatkowały kapustę, marchewkę, ugniatały i przyprawiały kapustę w słoikach. Podkreślono jej walory zdrowotne i porównywano smaki składników do jej przygotowania.  

 • Wizyta przedszkolaków z grupy III na „Zieleniaku” 21.09.2016 r.

  Pani Jesień w swoim koszu wiele darów niesie, miedzy innymi są to owoce i warzywa. Dnia 21 września wybraliśmy się na wycieczkę na pobliskie stoisko owocowo-warzywne. Dzieci w bezpośredni sposób miały okazje zobaczyć wszystkie warzywa i owoce, które znajdowały się na straganach. Przedszkolaki wykazały się obszerną wiedzą i wymieniły wszystkie nazwy prezentowanych warzyw i owoców.

 • Spotkanie z folklorem 16.09.2016 r.

  W piątek 16 września do naszego przedszkola przybyli członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego, którzy w niezwykły sposób zaprezentowali dzieciom tańce ludowe.  Dzieci miały okazję zobaczyć wyjątkowo piękny i barwny strój krakowski oraz wielkopolski. Goście zaprezentowali nam krakowiaka, oberka, polkę i zaśpiewali ludową piosenkę „ W moim ogródecku”. Chętne dzieci miały okazję przyswoić podstawowe kroki polki i zatańczyć wraz z zespołem w kółeczku. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach autorskiego programu „Zajęcia taneczne”, który jest realizowany  w gr.V przez panią Iwonę Król.

 • "Owoce i warzywa znam, wszystkie je zjadam sam" 14.09.2016 r.

  Dnia 14 września wybraliśmy się na zakupy do sklepiku owocowo-warzywnego. Dzieci po przywitaniu się z panią sprzedawczynią ,od razu zaczęły wskazywać i nazywać warzywa i owoce, które znajdowały się w sklepie. Przygotowaliśmy też wspólnie listę warzyw i owoców, która ułatwiła nam zrobienie zakupów. Po powrocie najpierw dokładnie umyliśmy nasze owoce , warzywa, a później zajadaliśmy się nimi . To był pyszny i zdrowy  dzień ! :)

 • Wycieczka na skrzyżowanie- wrzesień 2016 r.

  Dnia 12.09.2016r., 14.09.2016r. oraz 15.09.2016r. dzieci z grupy IV i VII wraz z nauczycielkami wybrały się na wycieczki po okolicy przedszkola. Zgodnie z tematyką tygodnia, dzieci obserwowały ruch uliczny na pobliskim skrzyżowaniu, utrwaliły prawidłowe przechodzenie przez pasy oraz znaki drogowe. 

 • Maluszki i ich pierwsze kroki w "Calineczce" wrzesień 2016 r.

  Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania, w szczególności dla najmłodszych. Czekało ich bowiem spore wyzwanie: rozłąka z rodzicami i odnalezienie się w nowym, pełnym nieznajomych otoczeniu. Wydaje się, że poradzili sobie z tym całkiem nieźle: wspólnie spędzony czas w miłej i przyjaznej atmosferze, wspólne zabawy, posiłki, a nawet leżakowanie okazało się całkiem przyjemnie spędzonym czasem. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 • Grupa VII


  Wrzesień 

    Wiersz

  "Trzy zasady przedszkolaka"

  Mądry przedszkolak

  zna zasady trzy :

  nie bije innych

  nawet gdy jest zły.

  Nigdy nie krzyczy,

  no bo o tym wie,

  że trzeba prosić,

  jeśli coś się chce.

  Trzecia zasad,

  to najprostsza rzecz,

  szanuj inne dzieci, by przyjaciół mieć.

  Piosenka

  Przedszkole – drugi dom

  I. Gdy dzień wstaje i wita świat,
  ranną porą wstaję i ja.
  Mama pomaga ubierać się,
  do przedszkola prowadzi mnie.

  Ref.: Ja chodzę tam co dzień,

  obiadek dobry jem,
  a po spacerze w sali,
  wesoło bawię się.
  Kolegów dobrych mam,
  nie jestem nigdy sam
  Przedszkole drugim domem jest.

  II. Czasem rano trudno mi wstać,
  chciałoby się leżeć i spać.
  Lecz na mnie auto czeka, i miś,
  w co będziemy bawić się dziś?
  Ref.: Ja chodzę…

  III. Zamiast mamy, panią tu mam,
  bardzo dużo wierszyków znam.
  Śpiewam i tańczę, wesoło mi,
  i tak płyną przedszkolne dni.
  Ref.: Ja chodzę…


  Październik

  Wiersz

  " Na straganie"

  Jan Brzechwa

  Na straganie w dzień targowy
  Takie słyszy się rozmowy:

  "Może pan się o mnie oprze,
  Pan tak więdnie, panie koprze."
  "Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
  Leżę tutaj już od wtorku!"

  Rzecze na to kalarepka:
  "Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"

  Groch po brzuszku rzepę klepie:
  "Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
  "Dzięki, dzięki, panie grochu,
  Jakoś żyje się po trochu.

  Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
  Blada, chuda, spać nie może."

  "A to feler" -
  Westchnął seler.

  Burak stroni od cebuli,
  A cebula doń się czuli:
  "Mój Buraku, mój czerwony,
  Czybyś nie chciał takiej żony?"

  Burak tylko nos zatyka:
  "Niech no pani prędzej zmyka,
  Ja chcę żonę mieć buraczą,
  Bo przy pani wszyscy płaczą."

  "A to feler" -
  Westchnął seler.

  Naraz słychać głos fasoli:
  "Gdzie się pani tu gramoli?!"

  "Nie bądź dla mnie taka wielka" -
  Odpowiada jej brukselka.

  "Widzieliście, jaka krewka!" -
  Zaperzyła się marchewka.

  "Niech rozsądzi nas kapusta!"
  "Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

  A kapusta rzecze smutnie:
  "Moi drodzy, po co kłótnie,
  Po co wasze swary głupie,
  Wnet i tak zginiemy w zupie!"

  Piosenka

  JESIENNA CZA- CZA


  1. Kolorowa jesień już chodzi po lesie,
  w kasztankową grę dzisiaj zagra wiatr.
  Wietrzyk gwiżdże cza-czę w jesiennym bukiecie,
  a dzieci śpiewają cza,cza,cza.


   Ref. Tańczymy cza,cza,cza,
   cza-czę wietrzyk gra.
  Liście tańczą cza-czę,
  więc tańczę i ja.


  2. Już jesienna pora, już skaczą żołędzie,
  jarzębina sznur dziś czerwony ma.
  Jesienny już czas, moc kolorów jest wszędzie,
  jesienią śpiewamy cza,cza,cza.
   Ref. Tańczymy cza,cza,cza,
  cza-czę wietrzyk gra.
  Liście tańczą cza-czę,
   więc tańczę i ja.


  Listopad

  Wiersz

  „Listopadowe listy”
  Cieszą się wszyscy listonosze!
  Listopad przyszedł w samą porę.
  Starczy do parku wejść i... proszę –
  listy wpadają wprost do toreb.
  To nic, że liście to nie listy,
  ludzie i tak są zachwyceni,
  bo nie dostają nigdy listów
  tak barwnych, jak te od jesieni.

  Piosenka

  „Jesień – jesieniucha”
  I. Ale plucha cha, cha,
  plucha cha, cha!
  Ale dmucha cha, cha,
  dmucha cha, cha!
  Ref.: Niech tam leje, niech tam wieje,
  ja się bawię, ja się śmieję.
  II. Żółta grucha cha, cha,
  grucha cha, cha!
  Hop, do brzucha cha, cha,
  brzucha cha, cha!
  Ref.: Niech tam leje…
  III. Dla mnie jesień
  to jest mucha cha, cha!
  Jesień, jesień,
  jesieniucha cha, cha!


   

  Grudzień

  Wiersz

  Zima
  B. Forma
  Lecą z nieba płatki śniegu,
  świat się cały bieli wkoło.
  Zabierz narty oraz sanki,
  na dół z górki mknij wesoło.
  Mróz siarczysty uszy ściska,
  nosy wszystkie są czerwone.
  Zimo! Śniegu sypnij więcej,
  dzieci będą zachwycone.

  Piosenka

  Świeć gwiazdeczko mała świeć
  Arka Noego
  1. Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
  zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
  zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2

  2.Narodził się, Bóg stąpił na Ziemie
  Narodził się, by uratować mnie
  Narodził się i nie zostawił mnie x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2

  3. Czekaja tam, Józef i Maryja
  Śpiewają nam, śpiewają gloriia
  To gloriia, święta historiia x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2


   

  Styczeń

  Wiersz

  " Co robią zimą dni tygodnia?"
  T. Fiutowska
  Gdy tylko słonko na niebie lśni,
  bawią się z zimą tygodnia dni.
  Poniedziałek - zjeżdża na sankach,
  Wtorek - lepi bałwanka,
  Środa - narty przypina,
  Czwartek kije jej trzyma,
  Piątek jedzie na ślizgawce,
  ciągnięty przez dwa latawce.
  Sobota rzuca śnieżkami i woła Niedzielę:
  " Hej, baw się z nami!
  A Niedziela choć zdrowa pod pierzyną się chowa.

  Piosenka

  "Babciu droga Babciu".
  1. Babciu, droga babciu, powiedz mi,
  czy potrafisz zrobić to, co my?
  My tupiemy, tup, tup, tup.
  Teraz babciu, ty to zrób! (bis)
  2. Babciu, droga babciu, powiedz mi,
  czy potrafisz zrobić to, co my?
  My klaszczemy, raz dwa, trzy,
  teraz babciu klaszcz i ty!(bis)
  3.Babciu, droga babciu, powiedz mi,
  czy potrafisz zrobić to, co my?
  My skaczemy raz, dwa, trzy,
  teraz babciu podskocz ty!(bis)
  4. Babciu, droga babciu, powiedz mi,
  czy potrafisz zrobić to, co my?
  My całuski damy ci,
  teraz babciu daj nam ty!(bis)


  Luty  

                             Wiersz                            

   

  „W PTASIEJ STOŁÓWCE”
  D.Gellner
  Przyleciało wróbli sześć,
  zaczynają obiad jeść.
  Jeden ziarno dziobie,
  chwali przysmak sobie.
  Drugi na talerzu
  skubie bułkę świeżą,
  trzeci okruszynki
  wybiera ze skrzynki.
  Czwarty, piąty ptaszek
  dziobią zgodnie kaszę.
  Szósty głową kręci,
  na nic nie ma chęci
  i widać po minie,
  że był gdzieś w gościnie.

  Piosenka

  „Zimowa sanna”
  1. Zima, zima, zima

  pada, pada śnieg.

  Jadę, jadę w świat sankami,

  sanki dzwonią dzwoneczkami:

  Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.

  2. Jaka pyszna sanna,

  parska raźno koń.

  Śnieg rozbija kopytami,

  sanki dzwonią dzwoneczkami:

  Dzyń, dzyń, ...

  3. Zasypane pola,

  w śniegu cały świat.

  Biała droga hen, przed nami,

  sanki dzwonią dzwoneczkami:

  Dzyń, dzyń, ..


  Marzec

  Wiersz

  „ Pracowita wiosna”

  M. Witowska
  Kolorowa wiosna,
  gosposia wspaniała
  od samego rana
  dużo pracy miała.
  Zaspane słoneczko,
  witała zza chmurki.
  Prosiła na koncert
  Leśnych ptaków chórki.
  Malowała kwiatki
  na zielonej trawie,
  policzyła boćkiem
  wszystkie żaby w stawie.

  Piosenka

  "Zielona trawa,zielony mech"

  Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
  Roześmiana i zielona,
  Razem z wiosną wszystkie dzieci
  Zaśpiewają tak:

  Zielona trawa,
  zielony mech,
  Zielona żaba…
  rech, rechu, rech.
  Zielona trawa,
  zielony mech,
  Zielona żaba…
  rech, rechu, rech..

  Rośnie trawa, rosną listki,
  Rosną szybko dzieci wszystkie.
  Przyfrunęły też bociany
  I klekocą tak:
  Ref: Zielona trawa..

  W lesie kwitnie już zawilec,
  Obudziły się motyle,
  A wieczorem nad łąkami
  Słychać żabi śpiew:


  Kwiecień

  Wiersz
  „Kwiecień”
  W. Chotomska
  Chodzi Kwiecień po świecie
  w fiołkowym berecie,
  z czarodziejską pałeczką w kieszeni.
  Za pomocą pałeczki
  w ciągu małej chwileczki
  wszystkie rzeczy potrafi odmienić.
  Koniom – skrzydła doczepia,
  krowę zmieni w fortepian,
  tort upiecze ze śniegu,
  strusia wyśle na biegun,
  dom na dachu postawi,
  klucz zmajstruje żurawi,
  księżyc w czapkę ubierze,
  gwiazdy zmieni w talerze,
  z klombu zerwie dwa słonie,
  by pachniały w wazonie,
  z papug zrobi tygrysy,
  które jedzą irysy,
  sto kogucich grzebieni
  w wielkie góry zamieni –
  ledwie wyjmie pałeczkę z kieszeni...

  Piosenka
  „Cukrowy baranek”
  sł. i muz. D. i K. Jagiełło
  I. Cukrowy, świąteczny baranek,
  w koszyczku dziś poszedł spać na noc,
  to znaczy, że wkrótce, to znaczy, że wkrótce,
  to znaczy, że będzie Wielkanoc. (bis)

  II. W powietrzu czuć zapach mazurków,
  bo mama wciąż o nich pamięta,
  to znaczy, że będą, to znaczy, że będą,
  to znaczy, że będą znów święta. (bis)

  III. Zakwitły dziś bazie na łąkach,
  pisanki już dzieci malują,
  to znaczy, że wszyscy, to znaczy, że wszyscy,
  wielkanocnych świąt oczekują. (bis)


  Maj

  Wiersz

  „ KOLOROWE MOTYLE””
  E. Chylińska – Karpowicz
  Kolorowe motyle
  kręcą się wokoło
  i mówią cichym głosem,
  jak tu ślicznie, jak wesoło.
  To bielinek kapustnik,
  A to paź królowej,
  piękne są motyle
  błękitno – kolorowe.
  Oooooo, błękitno – kolorowe.

  Piosenka

  „Bardzo cię kochamy”
  sł. i muz. D. i K. Jagiełło
  I. Dzisiaj mamy święto mamy i
  śpiewamy dla niej tak:
  Bądź, mamusiu uśmiechnięta,
  choćby nawet i sto lat.
  Ref.: To dla ciebie dziś śpiewamy
  tę piosenkę, tę wesołą,
  bardzo wszyscy cię kochamy
  i ty także kochasz nas. (bis)
  II. Dzisiaj mamy święto mamy,
  a w przedszkolu wielki ruch,
  odwiedziły nas dziś mamy,
  więc śpiewamy tak jak z nut.

  Ref.: To dla ciebie….


  Czerwiec

  Wiersz

  „Dzieci”
  Dorota Gellner
  Wszystkie dzieci
  na całym świecie
  są takie same –
  lubią skakać na jednej nodze
  i lubią zanudzać mamę.
  Wszystkie dzieci na całym świecie
  śpiewają wesołe piosenki
  i byle kamyk,
  i byle szkiełko,
  biorą jak skarb do ręki.
  Podobno dzieci na całym świecie
  bywają niegrzeczne czasem,
  lecz to nie u nas, nie w naszym mieście –
  to gdzieś za górą, za lasem...

  Piosenka

  „Przedszkola czas już minął”
  1.Przedszkola czas już minął nam i jest tu jakoś smutno.
  A nasza pani w kącie łka bo rozstać nam się trudno.
  Patrzymy na nią z żalem tak, a w oczach pełno łez
  Jesteśmy znowu w sali gdzie wspomnień tyle jest.
  Ref: W jednym uścisku złączmy dłonie,
  niech wszystkie panie przyjdą też.
  I tak się wspólnie pożegnamy
  przedszkola nadszedł kres.
  2.W serduszkach naszych pamięć tkwi o dniach spędzonych tutaj.
  Tak dobrze razem było nam w przedszkolnych, ciepłych murach.
  W przedszkolu to ostatni dzień rozstania nadszedł czas,
  i powolutku cicho już opuszczamy was.

 • Grupa VI


  Wrzesień

  Wiersz

                      "Co lubią dzieci"                  

  W. Melzacki

  Co lubią dzieci?
  słońce - gdy świeci,
  deszcz - kiedy pada,
  wiatr - kiedy gada,
  mróz - kiedy szczypie,
  śnieg - kiedy sypie...

  Każdą pogodę
  z upałem, chłodem,
  o każdej porze...
  Byle na dworze!

  Piosenka

  W NASZYM PRZEDSZKOLU 
  muz. J. Wasowski 
  sł. M. Rosińska

  I
  Hej, idziemy, hej, idziemy,
  drobny krok, lecz równy jaki.
  Maszerują, maszerują, 
  maszerują przedszkolaki

  Ref.: Hejże hej, hejże hej, 
  maszerują przedszkolaki.

  II
  Na podłodze z klocków domek,
  kolejowe wkoło znaki.
  To się bawią, to się bawią,
  to się bawią przedszkolaki

  Ref.: Hejże hej, hejże hej, 
  to się bawią przedszkolaki.

  III
  Zręcznie kleją rączki małe
  z plasteliny dziś cudaki.
  To pracują, to pracują
  to pracują przedszkolaki

  Ref.:Hejże hej, hejże hej, 
  to pracują przedszkolaki.


   

  Październik 

  Wiersz

  " Na straganie"

  Jan Brzechwa

  Na straganie w dzień targowy
  Takie słyszy się rozmowy:

  "Może pan się o mnie oprze,
  Pan tak więdnie, panie koprze."
  "Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
  Leżę tutaj już od wtorku!"

  Rzecze na to kalarepka:
  "Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"

  Groch po brzuszku rzepę klepie:
  "Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
  "Dzięki, dzięki, panie grochu,
  Jakoś żyje się po trochu.

  Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
  Blada, chuda, spać nie może."

  "A to feler" -
  Westchnął seler.

  Burak stroni od cebuli,
  A cebula doń się czuli:
  "Mój Buraku, mój czerwony,
  Czybyś nie chciał takiej żony?"

  Burak tylko nos zatyka:
  "Niech no pani prędzej zmyka,
  Ja chcę żonę mieć buraczą,
  Bo przy pani wszyscy płaczą."

  "A to feler" -
  Westchnął seler.

  Naraz słychać głos fasoli:
  "Gdzie się pani tu gramoli?!"

  "Nie bądź dla mnie taka wielka" -
  Odpowiada jej brukselka.

  "Widzieliście, jaka krewka!" -
  Zaperzyła się marchewka.

  "Niech rozsądzi nas kapusta!"
  "Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

  A kapusta rzecze smutnie:
  "Moi drodzy, po co kłótnie,
  Po co wasze swary głupie,
  Wnet i tak zginiemy w zupie!"

  Piosenka

  „Jesienna cza- cza”
  1. Kolorowa jesień już chodzi po lesie,
  w kasztankową grę dzisiaj zagra wiatr.
  Wietrzyk gwiżdże cza-czę w jesiennym bukiecie,
  a dzieci śpiewają cza,cza,cza.


   Ref. Tańczymy cza,cza,cza,
   cza-czę wietrzyk gra.
  Liście tańczą cza-czę,
  więc tańczę i ja.


  2. Już jesienna pora, już skaczą żołędzie,
  jarzębina sznur dziś czerwony ma.
  Jesienny już czas, moc kolorów jest wszędzie,
  jesienią śpiewamy cza,cza,cza.
   Ref. Tańczymy cza,cza,cza,
  cza-czę wietrzyk gra.
  Liście tańczą cza-czę,
   więc tańczę i ja.


   

  Listopad

   Wiersz
  „Cień”

  L.J. Kern
  Ten mój cień, śmieszny cień
  Chodzi za mną cały dzień.
  Robi wszystko to co ja
  Ja gram w piłkę, on też gra
  Ja na schody, on na schody
  Ja jem lody, on je lody
  Ja przez płot, on przez płot
  Gotów jest do różnych psot.

  Piosenka
  "Jesienny kujawiaczek"
  sł. D. Gelner
  Jesienny kujawiaczek
  na skakance z wiatru skacze,
  płaszczyk ma w deszczowych kropkach,
  daj mu uśmiech, gdy go spotkasz!

  Kujawiak, kujawiaczek
  la, la, la la, la,
  la, la, la la, la.
  Kujawiak, kujawiaczek
  m - m - m...

  Jesienny kujawiaczek
  z rudych liści ma kubraczek,
  czasem gwiżdże, czasem dzwoni,
  bukiet wrzosów trzyma w dłoni.

  Kujawiak, kujawiaczek
  la, la, la la, la,
  la, la, la la, la.
  Kujawiak, kujawiaczek
  m - m - m...
  Jesienny kujawiaczek
  czasem w deszczu cicho płacze,
  nieraz śmieje się do słońca
  i orzechy z drzewa strąca.

  Kujawiak, kujawiaczek
  la, la, la la, la,
  la, la, la la, la.
  Kujawiak, kujawiaczek
  m - m - m...


   

  Grudzień

  Wiersz

  Choinka w lesie
  M. Konopnicka
  A kto tę choinkę
  Zasiał w ciemnym lesie?
  — Zasiał ci ją ten wiaterek,
  Co nasionka niesie.
  — A kto tę choinkę
  Ogrzał w ciemnym boru?
  — Ogrzało ją to słoneczko
  Z niebieskiego dworu.

  — A kto tę choinkę
  Poił w ciemnym gaju?
  — Jasne ją poiły rosy
  I woda z ruczaju.

  — A kto tę choinkę
  Wyhodował z ziarna?

  Piosenka

  Na strunach igieł

  muzyka: B. Kolago
  słowa: D. Gellner
  Załóż, choinko, śnieżny kożuszek,
  Zawiąż na czole barwny łańcuszek.
  Na strunach igieł zagraj cichutko,
  Niech wieczór pachnie zieloną nutką.

  Lu - li lu - li lu - li la,
  Lu - li lu - li lu - li la,
  Lu - li lu - li lu - li la,
  Lu - li lu - li lu - li la.

  Załóż, choinko śnieżne koronki,
  Przypnij jabłuszka, świeczki i bombki.
  Na szklanych dzwonkach zagraj cichutko,
  Niech wieczór pachnie zieloną nutką

  Lu - li lu - li lu - li la,
  Lu - li lu - li lu - li la,
  Lu - li lu - li lu - li la,
  Lu - li lu - li lu - li la.


   

  Styczeń

  Wiersz

  „Pada śnieg”
  autor: D. Gellner
  Pada śnieżek,
  pada śnieżek.
  Już ze śniegu
  mam kołnierzyk,
  białe uszy
  i policzki,
  i śniegowe
  rękawiczki.
  A jak padać
  nie przestanie –
  wiecie, co się
  ze mną stanie?
  Będzie kino
  nie z tej ziemi –
  nos w marchewkę
  mi się zmieni.

  Piosenka

  "Sanna"
  Zima, zima, zima, pada, pada śnieg
  Jadę, jadę w świat sankami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Jaka pyszna sanna - parska raźno koń
  Śnieg rozbija kopytami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Zasypane pola - w śniegu cały świat
  Biała droga hen przed nami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń


  Luty

  Wiersz
  „Zagram dzieciom”

  D. Gellner
  Zaraz siądę sobie w kącie,
  zagram dzieciom na trójkącie.
  Trójkąt srebrne oczy ma,
  srebrnym głosem chętnie gra.

  Czary - mary,
  weź pałeczkę do ręki,
  czary mary - mary,
  wyczarują się dźwięki.
  Czary - mary,
  i na pewno w tych dźwiękach
  jest zaklęta,
  zaklęta piosenka.

  To są dzwonki, to pałeczka,
  zagram dzieciom na dzwoneczkach.
  Zagram cicho - sol, do, mi,
  niech się wszystkim dobrze śpi.
  Czary - mary,
  weź pałeczkę do ręki...

  Piosenka

  " Pieski małe dwa"
  Pieski małe dwa chciały przejść się chwilkę
  Nie wiedziały jak, przeszły jedną milkę
  I znalazły coś, taką dużą białą kość
  Si bon, si bon tralalalala
  Si bon, si bon tralalalala

  Pieski małe dwa chciały przejść przez rzeczkę
  Nie wiedziały jak, znalazły kładeczkę
  I choć była zła, przeszły po niej pieski dwa
  Si bon, si bon tralalalala
  Si bon, si bon tralalalala

  Pieski małe dwa poszły więc na łąkę
  Znalazły tam czerwoną biedronkę
  A biedronka ta dużo czarnych kropek ma
  Si bon, si bon tralalalala
  Si bon, si bon tralalalala

  Pieski małe dwa bardzo się zdziwiły
  O biedronkę tę omal się nie biły
  Bo każdy z nich chciał, żeby ją dla siebie miał
  Si bon, si bon tralalalala
  Si bon, si bon tralalalala

  Kiedy weszli w gąszcz, to się okazało,
  Że to zwykły chrząszcz, dwóch piesków się dało
  Nabrać na jej wdzięk, z dwóch serc słychać cichy jęk
  Si bon, si bon tralalalala
  Si bon, si bon tralalalala

  Pieski małe dwa wróciły do domu
  O przygodzie swej nie mówiąc nikomu
  Wlazły w budę swą, teraz sobie smacznie śpią
  Si bon, si bon tralalalala
  Si bon, si bon tralalalala


  Marzec

  Wiersz
  „Wiosna”
  Naplotkowała sosna,
  że już się zbliża wiosna.
  Kret skrzywił się ponuro:
  „Przyjedzie pewnie furą”.
  Jeż się najeżył srodze:
  „Raczej na hulajnodze”.
  Wąż syknął: „Ja nie wierzę.
  Przyjedzie na rowerze”.
  Kos gwizdnął: „Wiem coś o tym.
  Przyleci samolotem”.
  „Skąd znowu - rzekła sroka -
  Ja jej nie spuszczam z oka
  I w zeszłym roku, w maju,
  Widziałam ją w tramwaju”.
  „Nieprawda! Wiosna zwykle
  Przyjeżdża motocyklem!”
  „A ja wam to dowiodę,
  Że właśnie samochodem”.
  Nieprawda, bo w karecie!”
  „W karecie? Cóż pan plecie?
  Oświadczyć mogę krótko,
  Przypłynie własną łódką”.
  A wiosna przyszło pieszo -
  Już kwiaty z nią się śpieszą,
  Już trawy przed nią rosną
  I szumią: „Witaj wiosno!”.

  Piosenka
  „Podróż do Afryki”
  Czarny kontynent, czarny ląd,
  To tam dziś chciałbym jechać stąd.
  Kto lubi ciepło i słońca wiele,
  wie, że w Afryce będzie weselej.
  Ref.Podróż do Afryki
  to jest wszystko o czym marzę.
  Poznać ten ląd dziki
  kiedyś na pewno, pewno, pewno się odważę.
  Krokodyl, małpa albo struś,
  rusz wyobraźnią bracie rusz.
  Ja teraz wodzę palcem po mapie,
  leżąc w pokoju mym na kanapie.
  Ref.Podróż do Afryki…
  Gorące lasy, żółty piach,
  okrągłe chaty, z trawy dach
  Żyrafa głową buja w obłokach,
  jaka ta pani bardzo wysoka.


  Kwiecień

  Wiersz
  „Wiosenne koncerty”
  E. Zechenter-Spławińska
  Gdy zagrają polne świerszcze
  Cyku-cyk, cyku-cyk,
  Zapytają ptaki pierwsze:
  Fiju-fit, czy to świt?

  Nad jeziorem całe chóry żab
  Odpowiedzą wtedy ptakom tak:
  Kum re re kum, toż to wieczór,
  Trzeba spać aż do rana.

  Tyle dźwięków o wieczorze
  Tra la la, tra la la,
  Jak szeleści młode zboże,
  Wietrzyk wesoły gra.

  Kto orkiestrą dyryguje tą?
  Może jakiś muzykalny chrząszcz?
  Ze tak wszyscy grają zgodnie
  Din-don czysty ton.

  Piosenka
  "Wiosenny bal"
  sł. J. Mackiewicz
  Na zielonej polanie dziś wiosenny bal
  do tańca grają grube bąki i chrabąszcze dwa.

  Dili, dili, dili, dili, i chrabąszcze dwa
  Oj dili, dili, dili, dili, dili, dili da.

  Na zielonej polanie dziś wiosenny bal
  do tańca grają chude świerszcze i komary dwa.

  Dili, dili, dili, dili, i komary dwa
  Oj dili, dili, dili, dili, dili, dili da.

  Na zielonej polanie dziś wiosenny bal
  wesoło tańczy Pszczółka Maja, a orkiestra gra.

  Dili, dili, dili, dili, a orkiestra gra
  Oj dili, dili, dili, dili, dili, dili da.


  Maj

  Wiersz

  "Kocham go"
  T. Kubiak
  Kocham mojego tatę
  Chodzę z ojcem na spacer
  Wtedy jest tyle słońca
  Wtedy nigdy nie płaczę.
  Idziemy z tatą do parku
  Albo idziemy nad Wisłę,
  Bawimy się w chowanego,
  W zielone gramy - listkiem.
  Lubię, kiedy mój tatuś
  Wraca z pracy do domu
  Ja zawsze mojemu tacie
  Mogę powiedzieć pomóż ...
  Gdy się zepsuje latawiec,
  Wrotki, samochód lub rower
  Mój tatuś rower naprawi
  I dalej - ruszaj drogę
  To tatuś mi opowiada
  O gwiazdach i ptakach w obłokach
  Dlatego mojego tatę
  tak bardzo, bardzo kocham.

  Piosenka
  "Wielka wyprawa"
  sł. H. Ożogowska
  muz. T. Mayzner

  Malowany wózek, para siwych koni -
  pojadę daleko, nikt mnie nie dogoni.
  Pojadę daleko po ubitej dróżce,
  tam, gdzie stoi mała chatka
  na koguciej nóżce.

  Stanę przed tą chatką, będę z bicza trzaskał,
  wyjdźże Baba Jago, wyjdźże, jeśli łaska.
  Wyjdzie Baba Jaga, wyjdzie całkiem siwa
  i zapyta grubym głosem:
  Kto mnie tutaj wzywa?

  To ja, Baba Jago, chciałem ciebie prosić,
  żebyś nie więziła Jasia i Małgosi.
  Jeśli nie, to powiem rzecz ci nieprzyjemną -
  Będziesz miała Baba Jago do czynienia ze mną.


  Czerwiec

   

  Wiersz
  Pożegnanie przedszkola
  Kart w kalendarzu było niemało.
  Codziennie jedną zdejmował czas.
  I cóż powiecie, ot przeleciało.
  Czas przedszkolny minął
  jak z bicza trzasł.

  Będziemy teraz już pierwszą klasą
  Może najlepszą ze wszystkich klas.

  Cześć nasze przedszkole,
  żegnaj na zawsze.
  Zielone lato zaprasza nas.

  Piosenka
  „Mój kolego z przedszkola”

  1. Mój kolego z przedszkola,
  mamy po 7 lat,
  śmieje do nas się świat,
  czeka szkoła.
  Mój kolego z przedszkola,
  miło było cię znać,
  ale żegnać się czas,
  szkoła woła.
  Ref.: W przedszkolu było super, na 122,
  powtórzyć chciałbym tamte dni,
  jeszcze jeden raz.

  2. Koleżanko z warkoczem,
  to już ostatni dzień,
  może spotkamy się,
  może nie.
  Koleżanko z warkoczem,
  smutno trochę mi jest,
  że nie zobaczę cię
  jak co dzień.
  Ref.: W przedszkolu było super, na 122

 • Grupa V


  Wrzesień 

  Wiersz

  „Przedszkolaki

  Teraz wam się przedstawimy

  My jesteśmy przedszkolaki

  Nigdzie więcej nie znajdziecie

  Takiej fajnej, zgranej paczki

  Kiedy tata z mamą w pracy

  Do przedszkola przychodzimy

  Tutaj zajęć bez liku

  Tutaj świetnie się bawimy

  Są zabawki, kredki, farby

  Pani z nami tańczy wkoło

  I śpiewamy razem wszyscy

  Bo w przedszkolu jest wesoło.

  Piosenka

   „Budujemy dom”
  Słowa – Agnieszka Galica,
  Muzyka – Tadeusz Pabisiak

  1. Budujemy dom wysoki aż do nieba
  Dom dla lalek i dla misia zrobić trzeba
  Ref.: Drzwi i okna ustawimy
  a na końcu do zburzymy

  By budować znów
  2. Schody ściany i podłogi kolorowe
  Domek z klocków zbudujemy i gotowe
  Ref.: Drzwi i okna ustawimy
  a na końcu do zburzymy

  By budować znów
  3. Zbudujemy jeszcze z klocków mały mostek
  Buduj z nami zobacz jakie to jest proste
  Ref.: Drzwi i okna ustawimy
  a na końcu do zburzymy

  By budować znów.


  Październik 

  Wiersz

  "Grzyby"

  autor: B. Forma

  Na grzyby idziemy
  kosz ze sobą mamy,
  kurek, borowików
  dużo nazbieramy.

  Muchomor czerwony,
  widać go z daleka,
  grzybem jest trującym,
  groźnym dla człowieka.

  Rosną sobie w trawie,
  kapelusze mają
  pod krzakiem, pod drzewem
  wszystkie się chowają.

   

  Piosenka

  „Literki”

  Nad błękitną krętą rzeką

  tuż za miastem niedaleko,

  stoi zamek bardzo wielki

  zamieszkały  tam literki.

  Dziś o sobie opowiedzą,

  wszyscy tego się dowiedzą,

  to dopiero charakterki,

  z alfabetu te literki.

  Ref: Każda miny śmieszne stroi,

  w alfabecie w rządku stoi.

  A B C D E F G a co dalej, kto to wie.


   

  Listopad

  Wiersz

  „Deszczyk”
  Pada deszczyk, pada deszczyk
  Pada tu i tam
  Ja się deszczyku nie boję
  Bo parasol mam

  Piosenka

  „Piosenka na chłodne dni”

  Umiem włożyć już buciki,
  Kurtkę zapiąć na guziki.

  Refren:
  Chociaż trochę zimno dziś
  To na spacer warto iść.

  Rękawiczki mam w kieszeni,
  Więc nie boję się jesieni.

  Refren:
  Chociaż trochę zimno dziś
  To na spacer warto iść.

  Gdy na nogach mam kalosze,
  Ja się deszczu nie wystraszę.

  Refren:
  Chociaż trochę zimno dziś
  To na spacer warto iść.


   

  Grudzień

  Wiersz "starszaka"
  „Zima”
  Dorota Gellner

  Zima wcale nie jest cicha,
  w zimie wiele głosów słychać.
  Dzwonią dzwonki,
  trzeszczą sanie
  -to jest właśnie zimy granie.
  Mróz wygrywa groźnym palcem
  na klawiszach sopli walce.
  Wiatr za płotem gwiżdże, hula...
  Bęc, upadła śnieżna kula.
  Pewnie dzieci grają w śnieżki,
  szur-szur, ktoś zgarnia śnieg ze ścieżki.
  Dzwoniec gubi się w piosence,
  a my wyciągnijmy ręce
  i chwytajmy śnieg mięciutki
  - śnieżne gwiazdy-zimy nutki


  Piosenka "starszaka"

  Świąteczne aniołki
  Popatrz jak na szybach mróz maluje wzorki.
  A z nieba na ziemie wędrują aniołki.

  Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
  Na chmurkach fikają koziołki.
  Fikają z radości, że będziesz je gościć
  Na święta. Kolęda, kolęda.

  Skrzydlate aniołki fikają na chmurkach
  Czy to śnieżek leci, czy anielskie piórka.

  Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
  Na chmurkach fikają koziołki.
  Fikają z radości, że będziesz je gościć
  Na święta. Kolęda, kolęda

  W Boże Narodzenie do Ciebie przylecą.
  Przyniosą podarki i gwiazdą zaświecą.

  Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
  Na chmurkach fikają koziołki.
  Fikają z radości, że będziesz je gościć
  Na święta. Kolęda, kolęda.

  Wiersz "maluszka"

  ZIMA
  W.Zechenter

  Wesoło idzie na spacer zima,
  za rączki małe bałwanki trzyma,
  gdy się zaśmieje, śnieg z nieba leci,
  aby na sankach, śmiały się dzieci.

  Piosenka "maluszka"
  Hu, hu, ha, hu, hu, ha nasza zima zła
  Szczypie w nosy, szczypie w uszy
  Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
  Wichrem w polu gna!
  Nasza zima zła!

  Hu, hu, ha, hu, hu, ha
  Nasza zima zła!
  Płachta na niej długa, biała,
  W ręku gałąź oszroniała,
  A na plecach drwa...
  Nasza zima zła!


   

  Styczeń

  Wiersz starszaka

  "Pani Zima"

  B. Forma
  W białym futrze,
  w pięknych saniach
  Zima dziś przybyła.

  Drzewa, krzewy,
  dachy domów
  śniegiem otuliła.

  Zatańczyła
  z mroźnym wiatrem
  na leśnej polanie.

  Wszyscy wiedzą,
  że do marca
  z nami pozostanie.

  Wiersz maluszka

  Przybyła zima na wielkich sankach
  i ulepiła z dziećmi bałwanka.

  Tunel ze śniegu wyczarowała,
  śniegowe gwiazdki wszystkim rozdała.

  Wołają dzieci do pani Zimy:
  - Bardzo cię Zimo wszyscy lubimy.

  Piosenka

  "Piesek z kresek"

  Słowa – Agnieszka Galica,
  Muzyka –Tadeusz Pabisiak

  1. Kółko, trójkąt, kwadrat, kreska,

  narysuję tutaj pieska
  Narysuję kółko, narysuję dwa

  i już oczka piesek ma.

  2. Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska,

  narysuję tutaj pieska
  Narysuję trójkąt, narysuję dwa

  i już piesek uszy ma.

  3. Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska,

  narysuję tutaj pieska
  Narysuję kilka kresek i już

  biega śmieszny piesek.
  Jaki śmieszny jest nasz piesek.


  Luty

  Wiersz starszaka

  „Luty”
  Często w nim bywają jeszcze
  mrozy trzaskające,
  za to jest w calutkim roku
  najkrótszym miesiącem.

  Lecz nie zrobi nam nic złego
  mroźny koniec zimy,
  nakarmimy głodne ptaki,
  w piecu napalimy.

  Gdy obuję ciepłe buty
  i gdy kożuch włożę,
  niech tam sobie mroźny luty
  sroży się na dworze.

  Wiersz maluszka

  „Eskimosek”
  To jest mały Eskimosek:
  ma czerwony z mrozu nosek,
  ma kubraczek z futra foki,
  co mu mocno grzeje boki.
  Szyła mama go synkowi,
  kiedy tata ryby łowił.

  Piosenka

  „Znów minął rok”
  1. Wiosna niesie kwiaty,
  Za nią idzie lato,
  Jesień sypie kasztanami,
  Zima biegnie z bałwankami.
  Ref. Czas nam nie chce się zatrzymać.
  Wiosna, lato jesień, zima.
  Znów minął rok, kolejny rok. x 2
  2. Wiosna świeci słońcem,
  Lato jest gorące,
  Jesień jabłka ma dojrzałe,
  Zima chodzi w futrze białym.
  Ref. Czas nam nie chce się zatrzymać.
  Wiosna, lato jesień, zima.
  Znów minął rok, kolejny rok. x


  Marzec

  Wiersz
  „Powitanie wiosny”
  M. Konopnicka
  Leci pliszka
  spod kamyczka:
  - Ja się macie dzieci!
  Już przybyła
  wiosna miła,
  już słoneczko świeci!

  Poszły rzeki w
  świat daleki,
  płyną het - do morza;
  A ja śpiewam,
  a ja lecę,
  gdzie ta ranna zorza!

  Wiersz maluszka

  „Wiosna i Ola”

  B. Forma
  Patrzy Ola, a tu wiosna
  pięknych kwiatów kosz przyniosła.
  Tulipany i stokrotki,
  młodą trawę, bazie, kotki.

  Zostań wiosno w mym ogrodzie
  będę cię odwiedzać co dzień.

  Piosenka
  „Maszeruje wiosna”
  1. Tam daleko gdzie wysoka sosna,

  maszeruje drogą mała wiosna
  Ma spódniczkę mini, sznurowane butki

  i jeden warkoczyk krótki.
  Ref. Maszeruje wiosna i ptaki wokoło lecą

  i świergocą głośno i wesoło
  Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat

  gdy go w górę wznosi zielenieje świat.

  2. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,

  na ramieniu mała torebeczkę
  Chętnie żuje gumę i robi balony

  a z nich każdy jest zielony

  Ref. Maszeruje ...

  3. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas,

  każda trawka chce być już zielona
  Gdybyś 
  zapomniała inną droga poszła ,

  zima by została mroźna.

  Ref. Maszeruje….


  Kwiecień

  Wiersz maluszka

  „Pisanki”
  Leżą w koszyku piękne pisaneczki.
  Kolorowe, malowane, pięknie układane.
  Pierwsza ma kropeczki, druga gwiazdki złote
  A na trzeciej siedzi malowany kotek.

  Wiersz starszaka
  „Śmigus – dyngus”
  Wie o tym i Tomek i Ewa,
  że w śmigus się wszystkich oblewa.
  Ale czy trzeba Pawełka
  oblewać z pełnego kubełka?
  Wystarczy małym kubeczkiem
  dla żartu, dla śmiechu, troszeczkę.
  Bo gdy wiatr chmurkę przywieje
  wszystkich was deszczem
  poleje.

  Piosenka
  „Święta Wielkanocne”
  1. Farby, pędzel i kosz jajek
  Narysuje stos pisanek
  I baranek i wędzonka
  I gotowa już święconka

  Ref: Bo już są święta, święta Wielkanocne
  Są też pisanki, baranki, zajączki
  Jest tata, mama i młodsza siostrzyczka
  Wszyscy zerkają razem do koszyczka

  2. Lany, lany poniedziałek
  Mokra Kasia, mokry Janek
  Chłopcy pędzą z sikawkami
  Biegną tak za dziewczynkami

  Ref: Bo już są święta…….

   


  Maj

   

  Wiersz maluszka

  „Mamo, Tato”
  Mamo, Tato - nadstaw uszka
  słuchaj mego dziś serduszka.
  Niech Ci powie jego bicie,
  że ja kocham Was nad życie!

  Wiersz starszaka

  „Dla mamy i taty”
  Droga mamo, drogi tatku
  mamy dla Was dziś po kwiatku.
  Dla Was dzisiaj te występy,
  choć nam trema depcze pięty.

  Mamo życzę Ci z całego serca
  najnowszego na rynku Merca.
  No i kierowcy życzę Ci też,
  aby Cię woził gdzie tylko chcesz .

  Drogi tato życzę Tobie
  pomyślności tak Ci powiem,
  aby mama bez wątpienia
  Miała w Tobie supermena!!!

  Piosenka

  „Jesteś mamą”
  1.W dniu Twoich urodzin kochana córeczko
  niech ptaki śpiewają, niech świeci słoneczko.
  Radości Ci życzę i szczęścia wszelkiego.
  I niechaj Cię nigdy nie spotka nic złego.
  Kochana Mamusiu! Tak myślę, że przecież
  ten dzień był dla Ciebie jedyny na świecie.
  Na ręce mnie wzięłaś, ze szczęścia płakałaś.
  I nigdy już potem spokojnie nie spałaś.
  Ref.: Moje nowe życie to
  Twoje nowe życie.
  Jesteś Mamą!
  Moje urodziny to
  Twoje urodziny.
  Jesteś Mamą!
  Moje pierwsze kroki to
  Twoje pierwsze kroki
  Jesteś Mamą!
  Moje wielkie święto to
  Twoje wielkie święto.
  Jesteś Mamą!
  2.Więc życzę Ci Mamo spokoju i słońca.
  Dni wolnych od trudu. Wakacji bez końca.
  I marzeń spełnionych, przyjaciół bez liku.
  I pięknych, dla Ciebie pisanych wierszyków.
  Chcę, żebyś codziennie budziła się rano
  z wesołym uśmiechem. Bo kocham Cię Mamo!
  I nie wiem cóż mogę powiedzieć Ci więcej.

 • Grupa IV


  Wrzesień

  Wiersz

  „Światła na skrzyżowaniu”

   Niech każdy stanie przed skrzyżowaniem
   palą się światła - popatrzmy na nie.
   Światło zielone jak małe listki
   na drugą stronę zaprasza wszystkich.
   A światło żółte jak liść jesieni
   ostrzega- spiesz się bo ruch się zmieni.
   Światło czerwone jak mak, jak ogień
   wszystkim przechodniom zamyka drogę.

  Piosenka

  „Przedszkole- drugi dom.”

  Gdy dzień wstaje i wita świat,

  ranną porą wstaję i ja.

  Mama pomaga ubierać się,

  do przedszkola prowadzi mnie.

  Ref.: Ja chodzę tam co dzień,

  Obiadek dobry jem,

  a po spacerze w sali

  wesoło bawię się.

  Kolegów dobrych mam,

  nie jestem nigdy sam.

  Przedszkole domem drugim jest.

    Czasem rano trudno mi wsta

  chciało by się leżeć i spać.

  Lecz na mnie czeka auto i miś,

  w co będziemy bawić się dziś.

  Ref.:  Ja chodzę tam co dzień…

  Zamiast mamy panią tu mam,

  bardzo dużo wierszyków znam.

  Śpiewam i tańczę, wesoło mi

  i tak płyną przedszkolne dni.


   

  Październik

  Wiersz

  „Zbieramy kasztany”

    Zbieramy kasztany, 
   robimy w nich dziurki, 

    a wtedy je można 

     nawlekać na sznurki. 

     Tak robi się lejce, 

    naszyjnik z korali.

   Kasztany, kasztany 

   będziemy zbierali.

  Piosenka 

    „Zbieramy grzyby”

          I.    Z wielkim koszem idzie Jesień po lesie.

          Co w tym koszu pani Jesień nam niesie?

     Ref.: Kurki, rydze i maślaki

           borowiki i kozaki

                   nazbieramy dziś.   (bis)

  II.    Muchomora omijamy z daleka.

    Niech muchomor

    na złe muchy poczeka.

        Ref.:Kurki, rydze i maślaki,

      borowiki i kozaki

              nazbieramy dziś.   (bis)

        III.    Nazbieramy żółtych kurek pod sosną.

                 Nad potokiem smaczne rydze już rosną. 

        Ref.: Kurki, rydze i maślaki,

       borowiki i kozaki

               nazbieramy dziś.   (bis)


   

  Listopad

  Wiersz

  "To jest Polska”
  Kiedy nagle las zaszumi,
  mowę sosny gdy zrozumiesz...
  To jest Polska.
  Gdy zobaczysz gdzieś topole
  królujące ponad polem...
  To jest Polska.
  Ujrzysz biały krzyż wycięty,
  hełm i pod nim piasek święty...
  To jest Polska.

  Piosenka

  „Pociąg krasnoludków.”

  I. Ze stacyjki „Siedmiu Smutków”
  rusza pociąg krasnoludków.
  Maszynista z kozią bródką
  zagwizdał cichutko.

  Wyruszając na wycieczkę
  zaczynają w drodze sprzeczkę:
  „Czy ma pociąg jechać z planem,
  czy może w nieznane”?

  II. Jeden prosi „do Chorzowa”.
  drugi woła „Huta Nowa”,
  trzeci chce wziąć kurs na Sopot,
  to ci mieli kłopot!

  Dwóch w pociągu łowi ryby,
  ten na niby zbiera grzyby.
  Gdy się jeden z drugim kłócił,
  pociąg się wywrócił.


   

  Styczeń

  Wiersz

   „Babcia z dziadkiem”
  Babcia z dziadkiem dziś świętują,
  wszystkie dzieci więc pracują
  Zetrą kurze w każdym kątku,
  przypilnują dziś porządku.
  W kuchni błyszczą już talerze,
  wnusia babci bluzkę pierze
  Wnusio już podaje kapcie,
  bardzo Kocha swoja babcię.
  Dzisiaj wszystkie smutki precz!
  Święto Dziadków ważna rzecz!

  Piosenka

  „Polka dla Babci i Dziadka”

  1. Dziś w przedszkolu piękny bal,
  bal wspaniały na sto par.
  Bal dla dziadków i dla babć-
  pięknie zapraszamy was.

  Ref. To jest polka dla dziadziusia
  i dla babci i dla wnusia.
  kto poleczkę naszą zna,
  niech zatańczy tak jak ja. / bis

  2. Do przedszkola zapraszamy
  babcię, dziadka, tatę, mamę.
  Gdy tańczymy polkę wraz,
  bardzo miło płynie czas.

  Ref. To jest polka...


  Luty

  Wiersz

  „Ufoludki”

  Halo, halo ufoludku!

  Halo, halo! Woła Ziemia!

  Czy gdzieś jesteś tam w kosmosie?

  Czy cię może wcale nie ma?

  Może mieszkasz gdzieś na Marsie?

  na Plutonie albo Wenus?

  i choć ciebie ciągle wołam,

  to nie słyszysz, nie wiem czemu.

  W końcu siądę do rakiety

  i odnajdę cię kolego.

  Więc ty lepiej się odezwij.

  Dość zabawy w chowanego!

  Piosenka

  „Zielone Ufoludki”

  Mój brat wciąż czyta o kosmitach,

  gwiazdach, planetach i orbitach.

  O niczym innym nie chce słyszeć ,

  nawet do UFO listy pisze.

  Wreszcie zasłużył na nagrodę

  i latający ujrzał spodek.

  Bo wylądował dziś w ogródku

  pojazd zielonych ufoludków.

  Ref.: Zielone włosy, zielone butki.

  Całe zielone są ufoludki.

  Kot na ich widok zaraz zmyka,

  dziwnego boi się ludzika.

  Pierwszy kot przykrył nos ogonem,

  może to gryzie to zielone.

  A czym się żywi śmieszny Tworek?

  Czy zjedzą z nami podwieczorek

  Kompot dostały, tort dostały.

  Zjadły, wpiły, odleciały.

  Ref.: Zielone włosy, zielone butki.

  Całe zielone są ufoludki.


  Marzec

  Wiersz

  „Pierwiosnek”

  I. Jeszcze w polu tyle śniegu,

  Jeszcze strumyk lodem ścięty,

  A pierwiosnek już na brzegu,

  Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.

  II. Witaj, witaj, kwiatku mały,

  Główkę jasną zwróć do słońca.

  Już bociany przyleciały,

  W niebie słychać śpiew skowronka.

  III. Stare wierzby nachyliły,

  Miękkie bazie ponad kwiatkiem:

  Gdzie jest wiosna? Powiedz miły.

  Czyś nie widział jej przypadkiem?

  IV. Lecz on chyba milczeć wolał.

  O czym myślał- któż to zgadnie.

  Spojrzał w niebo, spojrzał w pola.

  Szepnął cicho- Jak tu ładnie.

  Piosenka

  „Witaj wiosno”

  I. Czym powitać cię, wiosenko,

  gdy zielona wracasz znów.

  Pewnie tańcem i piosenką,

  bo to milsze jest od słów.

  Hej-ha, hej- ha, i ty, i ja. (bis)

  II. Namówimy się z ptaszkami,

  bo z nich każdy śpiewać rad.

  Zaśpiewają razem z nami,

  gdy wiosenny zagra wiatr.

  Hej-ha, hej- ha, i ty, i ja. (bis)


  Kwiecień

  Wiersz

  „Wielkanoc”

  Obudziły się pisanki

  Wielkanocnym rankiem

  I wołają:

  -Patrzcie! Tu na stole

  same niespodzianki!

  Bazie srebrno- białe

  i baranek mały!

  Ten baranek ma talerzyk,

  skubie z niego owies świeży.

  A baby pękate,

  w czerwonych fartuchach,

  śmieją się wesoło

  o ucha do ucha.

  Piosenka

  „Jestem Polakiem”

  Ciuchcia na dworcu czeka

  Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
  Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
  Na pewno w drodze spotka Nas

  Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
  Dziewczynką fajną i chłopakiem
  Kochamy Polskę z całych sił,

  Chcemy byś również kochał ją i ty i ty

  Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
  Gdzie góry i górale są
  Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
  Obok Wawelu mieszkał smok

  Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem...

  Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
  Bo tu stolica Polski jest
  Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
  I wiele innych pięknych miejsc

  Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem...


  Maj

  Wiersz 

  „Łąka”

  Łąka tylu ma mieszkańców,
  zwierząt , roślin kolorowych.
  Tu motylek , a tam pszczółka,
  tutaj kwiatek – O ! Różowy !

  Z kopca wyszedł mały krecik.
  Obok niego idzie mrówka.
  Na rumianku w krasnej sukni,
  przycupnęła boża krówka .

  Nad tą łąką kolorową
  bal wydały dziś motyle.
  Zapraszają wszystkie dzieci,
  więc zatańczmy z nimi chwilę .

  Piosenka

  „Moja wesoła rodzinka”

  My rodzinę dobrą mamy,
  zawsze razem się trzymamy!
  I choć czasem czas nas goni,
  my jak palce jednej dłoni!

  Ref.: Mama, tata, siostra, brat
  i ja – to mój mały świat!
  Dużo słońca, czasem grad –
  to wesoły jest mój świat!

  Mama zawsze kocha czule,
  ja do mamy się przytulę.
  Tata kocha lecz inaczej,
  uspokaja kiedy płaczę.

  Ref.: Mama, tata, siostra, brat…

  Gdy napsocę i nabroję,
  stoję w kącie, bo się boję!
  Tata skarci, pożałuje,
  a mamusia pocałuje!

  Ref.: Mama, tata, siostra, brat…
  Kiedy nie mam taty, mamy,
  wszyscy sobie pomagamy!
  I choć sprzątać nie ma komu,
  jest wesoło w naszym domu!


  Czerwiec

  Wiersz
  „Słoń”

  Biedak słoń się bardzo smucił,
  gdy z zakupów dzisiaj wrócił.
  Bo mógł kupić tylko szelki.
  Cóż - na spodnie był... ZA WIELKI!
  Parę wiader łez uronił,
  w końcu smutek precz odgonił,
  "Nie mam wcale wręcz zamiaru
  zmieniać swego cud-rozmiaru!"

  Piosenka
  „Dżungla”

  I. Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla,
  poplątane zwoje dzikich lian.
  Mieszka sobie w bambusowej chatce
  Ambo Sambo, wielkiej dżungli pan.

  Ref. Strusie mu się w pas kłaniają,
  małpy na ogonach grają.
  Ambo tu, Ambo tam, Ambo tu i tam.

  II. Ambo Sambo, doskonale znam go,
  węża się nie boi ani lwa.
  Dla swych dzikich, leśnych ulubieńców
  w dłoni coś smacznego zawsze ma.

  Ref. Strusie mu się w pas kłaniają…

 • Grupa III


  Wrzesień

                                        Wiersz

  "W przedszkolu jak w domu"

  B. Szelągowska
  Czy słońce na niebie,
  Czy deszcz z nieba leci,
  Idą z rodzicami
  do przedszkola dzieci.
  W przedszkolu zabawek
  I książek bez liku.
  Każdy ma tam miejsce
  Przy małym stoliku.
  Razem z naszą panią
  Pilnie się uczymy.
  Gdy czas na zabawę,
  Chętnie się bawimy.
  Powiem wam coś jeszcze!
  Nie mówcie nikomu,
  Że my się czujemy.

  Piosenka

  „Kolega z przedszkola”

  1. Jest tu, w przedszkolu dużo chłopców,
  z nimi często, często bawię się,
  lecz jest tu jeden taki duży,
  który bardzo lubi mnie.
  Pogramy w piłkę, poczytamy,
  z nim na spacer pójdę, pójdę też,
  kiedy jest ze mną, jest inaczej,
  bardzo dobrze razem jest.
  Ref. /Bo przyjaciel, bo przyjaciel przecież
  bardzo ważny w życiu jest.
  To jest pewne, rzecz to oczywista,
  przyjaciela warto mieć/x2

  2. Lubię też Krzysia, lubię Anię,
  Jola fajna, bardzo fajna jest,
  codziennie z nimi, w naszej grupie
  bardzo grzecznie bawię się.
  gramy tu w piłkę, rysujemy,
  tańczyć z nimi bardzo ładnie chcę,
  ale swoimi sekretami
  tylko z Basią dzielę się.

  Ref: /Bo przyjaciel.../x2


   

  Październik

  Wiersz

  „Dary jesieni"

  I. Salach
  Jesień stawia swoje kosze,
  - piękne dary dla was niosę.
  Z pola, sadu i ogrodu
  nie zabraknie z lasu miodu.
  Na jabłoni są jabłuszka,
  z gruszy żółto błyszczy gruszka.
  Śliwa - śliwki zrzuca w koszyk
  na kompoty będzie dosyć!


  Piosenka

  „Na polanie w lesie”

  I. Na polanie ,w lesie, już pożółkła trawa,
  zaraz się rozpocznie jesienna zabawa. 
  Zając dmucha w trąbę, miś na flecie gra, 
  mały jeżyk podśpiewuje: bum tra- ra –ra –ra./ bis
  II. Wiewióreczka ruda wielki bęben trzyma,
  pod gałęzią sosny głową kiwa ślimak.
  Poszła jesień w taniec, wiatr na liściach gra,
  mały jeżyk podśpiewuje : bum –tra –ra- Ra –ra./ bis


  Listopad 

  Wiersz

  “ Szara jesień”

  I. Fabiszewska

  Szare domy, szare drzewa

  Szare piosnki, wiatr nam śpiewa

  Szary chodnik, szare ptaki

  I plac zabaw szary taki.

  Wszędzie jakoś smutno tak….

  Tak mi bardzo lata brak.

  Piosenka

      "Jesienna poleczka

  1. Spotkały się listeczki
  pod drzewem na polanie,
  podały sobie rączki
  na miłe powitanie.


  Wtem psotny wietrzyk powiał
  i wszystkie z nim listeczki
  wirują już wesoło
  w rytm jesiennej poleczki.

  Ref: Hopsa hej tra la la
  wiatr jesienną polkę gra. 2x

  2. Listeczki się zmęczyły,
  przysiadły na polanie,
  wiatr także chciał odpocząć
  więc przerwał swe dmuchanie.

  Lecz długo nie próżnował
  i wszystkie z nim listeczki
  wirują już wesoło.


   

  Grudzień

  Wiersz

  Bałwanek

   B. Forma

  Pięknego bałwanka ulepiły dzieci,
  ma czarne guziczki i biały żakiecik,
  w ręku trzyma miotłę, garnek ma na głowie,
  może nam zimową bajeczkę opowie?

  Piosenka

  „Tańcząca choinka”
  Kiedy śnieżynka z wiatrem przyleci,
  gdy mróz maluje wzory na szybie,
  popatrz przez okno, może już świeci
  pierwsza świąteczna gwiazdka na niebie.

  Ref. To już są święta, świąteczny czas,
  święty Mikołaj będzie wśród nas,
  spełni marzenia i wszystkie sny.
  Święty Mikołaj puka do drzwi. x 2

  Śniegiem i szronem pomalowana,
  w łańcuchy, bombki pięknie ubrana,
  w tę noc świąteczną jedną, jedyną
  tańczy choinka raz w roku zimą

  Ref. To już są święta….


   

  Styczeń

  Wiersz
  „ Dziś dla Babci słońce mamy”
  Dziś dla babci słońce mamy
  I całuski dla dziadziusia
  Dziś życzenia wnuczek składa
  I piosenki śpiewa wnusia

  Aby babcia i dziadziuś
  W zdrowiu długo żyli,
  Aby uśmiech dla nas mieli
  W każdej wolnej chwili.

  Piosenka
  „Biały walczyk”
  Hej, biały walczyk, hop, hop, hop
  Zając na śniegu znaczy trop
  Zając na śniegu pomyka
  A my tańczymy walczyka.
  A my tańczymy walczyka.

  Saneczki z góry wiozą nas
  Wiatr pogwizduje, szumi las
  A nasze ptaki z karmnika
  Tańczą białego walczyka
  Tańczą białego walczyka

  Hej biały walczyk, baczność, start!
  Dzieci do sanek i do nart
  Sikorka prosi czyżyka
  Tańczmy białego walczyka
  Tańczmy białego walczyka


  Luty

  Wiersz:
  „A SIO RAKIETO!!!”
  Biegnie księżyc rozgniewany po szerokim niebie,
  chmurkom pył ociera z czoła,
  mruczy sam do siebie.
  - Znowu brzęczy tu rakieta,
  jak uparta osa…
  A sio, proszę cię, rakieto,
  zejdź z mojego nosa.

  Piosenka
  „TUPU TUP PO ŚNIEGU „

  1.Przyszła zima biała,
  śniegu nasypała
  Zamroziła wodę,
  staw pokryła lodem

  Ref. Tupu, tup po śniegu
  Dzyń, dzyń, dzyń na sankach
  skrzypu , skrzyp na mrozie
  lepimy bałwanka. /2x

  2.Kraczą głośno wrony
  Marzną nam ogony
  mamy pusto w brzuszku
  dajcie nam okruszków.

  Ref. Tupu, tup...

  3.Ciepłe rękawiczki
  i wełniany szalik,
  białej, mroźnej zimy,
  nie boję się wcale.


   

  Marzec

  Wiersz

  Co się dzieje wiosną

  B. Forma

  Kiedy zima odchodzi,
  słońce mocniej przygrzewa.
  Rośnie trawa zielona,
  widać pąki na drzewach.

  Powiewa ciepły wietrzyk,
  opowiada o wiośnie.
  Tańczą chmurki na niebie,
  ptaki śpiewają radośnie.
  Piosenka
  „Kasza marcowa”
  Ola gotuje kaszę dla lalek.
  Wkłada do garnka cztery korale,
  dokłada guzik, wsypuje mak,
  miesza patykiem i śpiewa tak:
  ref: W marcu jak w garncu mówił mój brat.
  To pada deszczyk, to, śnieg, to grad.
  I w moim garncu jest to i owo,
  bo ja gotuję kaszę marcową.
  Lalki ją jedzą i nie grymaszą,
  kiedy je karmię marcową kaszą.
  Ale czy kasza ma dobry smak?
  Lalki ją jedzą, więc chyba tak.
  ref: W marcu jak w garncu mówił mój brat.
  To pada deszczyk, to, śnieg, to grad.
  I w moim garncu jest to i owo,
  bo ja gotuję kaszę marcową.


   

  Kwiecień

  Wiersz
  "Czystość"
  I. Salach
  Kto o zdrowie własne dba,
  czyste ręce zawsze ma.
  Myję zęby, uszy, szyję,
  włosy dobrze też wymyje
  Czyste nogi, czyste ręce,
  to uciecha jest w łazience!
  Aby zawsze czystym być
  musisz się dokładnie myć.

  Piosenka
  "KOKOSZKA"

  Powiem wam bajeczkę,
  Miałam kokoszeczkę,
  A ta kokoszeczka
  Znosiła jajeczka.
  Wcale to nie bajka,
  Że z każdego jajka
  Wyszła ta żółciutka
  Kureczka malutka.
  2. Potem ta kureczka
  Koło ogródeczka
  Razem z kurczątkami
  Zbiera ziarneczka.
  Jastrząb wygłodzony
  Raz nastawił szpony,
  Ale moja kurka
  Podarła mu piórka.


  Maj

  Wiersz

  "Życzenia dla mamy i taty"
  Mamo życzę Ci z całego serca
  najnowszego na rynku Merca.
  No i kierowcy życzę Ci też,
  aby Cię woził gdzie tylko chcesz .

  Drogi tato życzę Tobie
  pomyślności tak Ci powiem,
  aby mama bez wątpienia
  miała w Tobie supermena

  Piosenka

  Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime
  - Śpiewające Brzdące-
  1. Usiądź mamo przy mnie blisko
  I posłuchaj tych słów,
  Ty z pewnością znasz to wszystko,
  Jednak powiem to znów.

  Ref. Kocham Cię, Ti Amo, je t`aime
  I nie pytaj mnie dlaczego tak jest
  Ty jesteś mą mamą, wspaniałą kochaną
  Jedyną na zawsze i kochasz mnie też.

  2. Popatrz mamo w moje oczy
  Ujrzysz w nich miłość mą.
  Nawet bardzo późno w nocy
  Śpiewać będę Ci to.

  Ref. Kocham Cię, Ti Amo, je t`aime
  I nie pytaj mnie dlaczego tak jest
  Ty jesteś mą mamą, wspaniałą kochaną
  Jedyną na zawsze i kochasz mnie też.


  Czerwiec

  Wiersz

  „Już lato”

  Już jest lato, już jest lato!
  Wyjeżdżamy z mamą tatą.
  W góry, w lasy lub nad morze,
  Każdy jedzie tam, gdzie może.

  Bliżej słońca, bliżej wody,
  By się kąpać dla ochłody.
  Na jagody chodzić w las,
  Bo wakacji nadszedł czas

  Piosenka

  Wakacji czas
  Przed nami już wakacje, lato wita nas

  I wszyscy znów będziemy miło spędzać czas.

  Więc ty i ja ruszajmy dziś prosto przed siebie,

  By poznać na nowo, przygody tej smak

  Ref: Wakacji czas, wakacji czas

  Tak wiele przygód czeka nas,

  Wakacji czas, wakacji czas

  To trzeba przeżyć mówię Wam

  Wakacji czas.....

  Na niebie słońce świeci, gasi ranną mgłę

  Do wszystkich, wszystkich dzieci wciąż uśmiecha się

  Pewne jest to, zachowasz najmilsze wspomnienia

  Nie czekaj już dłużej, wyruszaj na szlak....

  Ref: Wakacji czas, wakacji czas...

 • Grupa II

   


  Wrzesień

  Wiersz 

  JESIENNY POCIĄG”

  D.Gellner

  Stoi pociąg na peronie

   - żółte liście ma w wagonie i kasztany,

   i żołędzie- dokąd z nimi jechać będzie?

   Rusza pociąg sapiąc głośno.

   Już w przedziałach grzyby rosną

  , a na półce, wśród bagaży,

   leży sobie bukiet z jarzyn.

  Pędzi pociąg lasem,

   polem pod ogromnym parasolem.

  Zamiast kół kalosze ma,

  za oknami deszcz mu gra.

   O, zatrzymał się na chwilę!

  Ktoś w wagonie drzwi uchylił

   i potoczył w naszą stronę jabłko duże i czerwone.

  Piosenka

  "Bo w przedszkolu"

  sł. U. Piotrowska, muz. M . Melnicka - Sypko

  Budzik rano woła mnie: - Dzyń, dzyń, dzyń nowy dzień!

  Niecierpliwie tupie but:

  - Ruszać czas tup, tup.

  - Do przedszkola spiesz się, spiesz,

  hau, hau, hau!- prosi pies.

  Kotek mruczy:

  - Ja bym chciał z tobą iść, miau, miau.

  Ref.

  Bo w przedszkolu czeka nasza pani,

  już od progu z uśmiechem nas wita.

  Z nami śpiewa i z nami się bawi

  i o wszystko ją można zapytać.


   

  Październik

  Wiersz

  "Jesień u fryzjera"

   Gellner Danuta

   Przyszła jesień
   do fryzjera:
   - Proszę mną się zająć teraz!
   Lato miało włosy złote,
   ja na rude mam ochotę.
   No, bo niech pan
   spojrzy sam,
   rudo tu i rudo tam...
   Mówi fryzjer:
   - Rzeczywiście!
   Dookoła rude liście,
   ruda trawa, rude krzaki,
   chyba modny kolor taki.
   Szczotka,
   grzebień,
   farby fura,
   już gotowa jest fryzura.
   Woła jesień: - W samą porę!
   Płacę panu muchomorem!

  Piosenka

  „Muchomorek”

      Muchomorek mały stoi sobie sam,

      bardzo zasmucony, zmartwień mnóstwo ma.

      Mówi, że jest brzydki, dużo kropek ma

      i że go nie zechce żółta kurki ta.

  Ref.: Muchomorku, muchomorku,

           nie martw wcale się.

           My ciebie lubimy,

           kurka pewnie też.

     Czerwony kapelusz w białe kropki ma.

     Na swej nodze stoi, grzecznie prosi tak:

     Kurko moja miła zechciej dzisiaj mnie.

     Jestem grzyb trujący lecz tańcować chcę.

  Ref.: Muchomorku, muchomorku,

           nie martw wcale się.

           My ciebie lubimy,

           kurka pewnie też.


   

  Listopad

  Wiersz

  "Jesienne liście"

  E.Szelburg- Zarembina

  Z tym jesiennym wiatrem
  tańczą sobie liście,
  tańczą sobie tańczą
  czerwone złociście.

  Z tym jesiennym wiatrem
  odtańczą daleko,
  i nie skończą tańczyć,
  aż za siódmą rzeką.

  Aż za siódmą rzeką,
  Aż za siódma górą,
  Aż je śnieg przykryje
  Grubą, białą chmurą.

  Piosenka

  "Szedł listopad"

  autor: K.Różecka
  Szedł listopad polną drogą
  zerwał liście z drzewa.
  Pada deszcz, pada deszcz.
  A ja sobie śpiewam.

  Zimne wiatry wieją polem
  idzie deszcz ulewa.
  Pada deszcz, pada deszcz.


  Grudzień

  Wiersz

  Wieczór Bożego Narodzenia”
  Autor: M. Nawrocka

  Dzwonią sanek dzwonki małe,
  Gwiazda lśni na niebie.
  Babcia gniecie kluski białe
  Dla mnie i dla ciebie.
  Skończone porządki,
  powieszone bombki,
  choinka się kłania
  To czas świętowania!

  Piosenka

  „Choinka”
  1. Co to tak, co to tak
  pachnie dookoła.
  Z nami jest, z nami jest
  choinka zielona.
  Ref. Pachnąca choinka
  z lasu przyszła do nas.
  Wystrojona bombeczkami
  bardzo jest wesoła.
  2. Kto to tak, kto to tak
  ciepłym blaskiem świeci.
  Czemu tak, czemu tak
  radują się dzieci.


   

  Styczeń

  Wiersz
  Kto tam?
  W. Chotomska
  Kto tam?
  Wnuczek i wnuczka.
  Do kogo?
  Do babci i dziadka
  niosą kwiaty z przedszkola
  i ptaszek siedzi w kwiatkach.
  Ten ptaszek to kukułka.
  Kukułka zaraz wykuka,
  ile całusów dostaną
  dziadkowie od wnuczki i wnuka.

  Piosenka

  "Biały walczyk'
  Hej, biały walczyk, hop, hop, hop
  Zając na śniegu znaczy trop
  Zając na śniegu pomyka
  A my tańczymy walczyka.
  A my tańczymy walczyka.

  Saneczki z góry wiozą nas
  Wiatr pogwizduje, szumi las
  A nasze ptaki z karmnika
  Tańczą białego walczyka
  Tańczą białego walczyka

  Hej biały walczyk, baczność, start!
  Dzieci do sanek i do nart
  Sikorka prosi czyżyka
  Tańczmy białego walczyka
  Tańczmy białego walczyka


   

  Luty

  Wiersz

  "Zimowa piosenka"

  Irena Suchorzewska

  Lubię śnieżek,
  Lubię śnieg,
  Chociaż w oczy prószy.

  Lubię mrozik,
  Lubię mróz,
  Chociaż marzną uszy.

  Lubię wicher,
  Lubię wiatr,
  Chociaż mnie przewiewa

  Lubię zimę,
  Idę w świat
  I wesoło śpiewam.

  Piosenka
  "Tupu tup po śniegu"

  1.Przyszła zima biała
  Śniegiem posypała
  Zamroziła wodę
  Staw przykryła lodem

  ref. Tupu tup po śniegu
  Dzyń, dzyń na sankach
  Skrzypu skrzyp na mrozie
  Lepimy bałwanka

  Tupu tup po śniegu
  Dzyń, dzyń na sankach
  Skrzypu skrzyp na mrozie
  Lepimy bałwanka

  2.Kraczą głośno wrony kra, kra
  Marzną nam ogony kra, kra
  Mamy pusto w brzuszku
  Dajcie nam okruszków!

  ref. Tupu tup po śniegu...

  3.Ciepłe rękawiczki
  I wełniany szalik
  Białej, mroźnej zimy
  Nie boję się wcale

  ref. Tupu tup po śniegu…


  Marzec

  Wiersz
  „ Idzie wiosna”
  Danuta Gellner
  Wiosna jest już
  całkiem blisko.
  Idzie z koszem
  i walizką.
  A z koszyka
  i z walizki
  wyglądają
  świeże listki.
  I wystawia nos tulipan,
  ciągle Wiosnę o coś pyta.
  - Nie nudź! –
  mówi Wiosna krótko.
  - Zaraz znajdziesz się w ogródku!

  Piosenka
  "Przyszedł nocą miś"
  H. Bechlerowa

  Bałwanki drogą szły,
  bałwanków było trzy.
  Płakały narzekały,
  łzy z oczu ocierały.

  Ach, czas nam w drogę czas,
  już wiosna goni nas.
  Choć się uśmiecha ładnie,
  kożuszki nam ukradnie.

  I przyszedł nocą dziś
  puszysty, biały miś.
  I zabrał trzy bałwanki
  na wielkie srebrne sanki.

  I w taki kraj je wiózł,
  gdzie śnieg, i wiatr i mróz,
  Gdzie sroga zima biała
  ma z lodu srebrny pałac.


  Maj

  Wiersz

  "Mamo!"

  D. Gellnerowa

  Mamo!
  Dam ci dziś piękny kwiatek
  i wstążkę na dodatek.
  Dam ci złoty pierścionek,
  na górce mały domek,
  ogródek malowany,
  ławkę pod wielkim kasztanem.
  Dam ci słońce nad domem,
  słońce - złotą koronę.
  I dam ci księżyc, wiesz?
  I jeszcze... co tylko chcesz.
  Bo jestem bardzo bogaty,
  dostałem kredki od taty.

  Piosenka

  „Skaczące nutki”

  muz. B. Kolago, sł.D.Gellner

  Do przedszkola wpadły nutki
  wszystkie miały czarne butki
  czarne szelki i czapeczki
  i skakały jak piłeczki.

  Ref.Ta wysoko, tamta nisko,
  ta z plecakiem ta z walizką.
  Roztańczone nutki trzy
  do, re, mi, nutki trzy.

  Poprosiły o mieszkanie
  w dużym czarnym fortepianie
  i biegały i skakały po klawiszach
  czarno - białych.

  Ref.Ta wysoko, tamta nisko....

  Nawet na leżakowaniu
  przeszkadzały dzieciom w spaniu...
  i skakały po kocykach
  w czarnych szelkach i bucikach.

  Ref.Ta wysoko, tamta nisko...


  Czerwiec

  Wiersz
  KUBEŁEK 

  D.Gellner

  Jestem dzisiaj w złym humorze!
  Obraziłam się na morze!
  Z obrażoną chodzę miną,
  bo mi gdzieś kubełek zginął.

  Pewnie morze go zabrało,
  do kubełka wodę wlało,
  nawrzucało wodorostów
  i porwało go po prostu.

  O! Przepraszam! Nakłamałam!
  Sama w piasku go schowałam.
  Piosenka

  „Lato na dywanie”

  1.Wysłało po nas lato swój dywan latający.
  Buchnęło ciepłym wiatrem, ogrzało buzię słońcem.
  Drzewami zaszumiało, ptakami zaśpiewało
  I nasze ukochane wakacje zawołało.
  Ref: Lato,lato,lato,lato baw się z nami.
  Lato,lato,lato,bądźmy kolegami.
  Lato, lato, lato, lato z przygodami.
  Obiecaj, że zawsze zostaniesz już z nami.
  2.Będziemy w morzu pływać i w piłkę grać na plaży.
  Piosenki razem śpiewać i razem w nocy marzyć.
  I co dzień na dywanie będziemy razem latać.
  Do wszystkich najpiękniejszych zakątków tego świata.
  Ref: Lato,lato,lato,lato baw się z nami.
  Lato,lato,lato,bądźmy kolegami.
  Lato, lato, lato, lato z przygodami.
  Obiecaj, że zawsze zostaniesz już z nami.

   

 • Zakończenie Akcji "Ćwiczyć każdy może" Przedszkole w ruchu

  DRODZY RODZICE !
  Od grudnia 2013 roku do marca 2014 roku nasze przedszkole brało udział w akcji MEN promującej zdrowy tryb życia

  „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”.
  Z dumą zawiadamiamy, iż nasze osiągnięcia zostały zaakceptowane przez MEN i otrzymaliśmy gratulacje oraz zaszczytny tytuł Ministra Edukacji Narodowej „Przedszkole w ruchu”.
  Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za aktywny udział w akcji.

  Dyrektor i pracownicy Publicznego Przedszkola nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim.

 • Wycieczka na skrzyżowanie Wrzesień 2014 r.

  Wycieczka na skrzyżowanie
  Dnia 11.09.2014r. dzieci z grupy V wraz z nauczycielkami Hanną Bukowczyk i Hanną Ograbek, wybrały się na wycieczkę po okolicy przedszkola. Zgodnie z tematyką tygodnia, dzieci obserwowały ruch uliczny na pobliskim skrzyżowaniu, utrwaliły prawidłowe przechodzenie przez pasy oraz znaki drogowe. Dzięki tej wycieczce dzieci ustaliły przepisy dotyczące ruchu drogowego.

  W środę dzieci z grupy VII wybrały się na wycieczkę na skrzyżowanie. Z zaciekawieniem obserwowały ruch uliczny i rozpoznawały znaki drogowe, o których rozmawiały podczas zajęć w przedszkolu. Nawet przedszkolaki rozumieja, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zapewnia bezpieczeństwo na drogach.


   

   

 • Zebrania organizacyjne w grupach rok 2014/2015

   Serdecznie zapraszamy na zebranie

   organizacyjne.

  Grupa 

  Data i godzina zebrania

  I

   

  10.09.2014

  Godz. 1615

  II

   

  10.09.2014

  Godz. 1615

  III

   

  09.09.2014

  Godz. 1615

  IV

   

  09.09.2014

  Godz. 1615

  V

   

  09.09.2014

  Godz. 1615

  VI

   

  08.09.2014

  Godz. 1615

  VII

   

  10.09.2014

  Godz. 1615

  VIII

   

  10.09.2014

  Godz. 1720

Szukanie

akademia_aquafresh kubusiowi_przyjaciele_natury program_edukacji_antynikotynowej cała_polska_czyta_dzieciom
wole_wode akademia_zdrowego_przedszkolaka

UWAGA! Nasza witryna używa plików cookies (ciasteczek).

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Czytaj więcej…

Akceptuję